Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Przemienienia Pańskiego skończył 190 lat

Marta Żbikowska
Doktor Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.
Doktor Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.
Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego to najstarszy poznański szpital. 1 stycznia skończył 190 lat. Rozmawiamy z doktorem Szczepanem Coftą, naczelnym lekarzem szpitala.

Szpital Przemienienia Pańskiego kończy właśnie 190 lat. Jak zaczęła się działalność lecznicy?
Szczepan Cofta: - Dokładnie 1 stycznia 1823 roku został tu przyjęty pierwszy pacjent. Początkowo szpital prowadziły cztery Siostry Miłosierdzia. Opiekowały się one chorymi w dwóch salach, w których leżało po 20-30 osób. To najstarszy szpital, który nieprzerwanie funkcjonuje w Poznaniu.

Skąd pomysł, żeby szpital prowadziły zakonnice?
Szczepan Cofta: - Król pruski jeździł wtedy po Europie i będąc we Francji odwiedził paryski szpital Hôtel Dieu. Funkcjonowanie tej lecznicy tak mu się spodobało, że zapragnął, żeby w powstającym poznańskim szpitalu także pracowały Siostry Miłosierdzia. Trudno było jednak znaleźć niemieckie zakonnice. Był nawet pomysł, żeby cztery Niemki wstąpiły do Urszulanek. Stanęło na tym, że do Poznania przyjechały z Warszawy cztery polskie Siostry Miłosierdzia, które mówiły po niemiecku i po francusku i to one zapoczątkowały działalność szpitala.

Gdy powstawał Szpital Przemienienia Pańskiego Poznań liczył 20 tysięcy mieszkańców. Ilu pacjentów dzisiaj znajduje tutaj pomoc?
Szczepan Cofta: - Przyjmujemy rocznie ponad 30 tysięcy pacjentów. To tyle, ile leczyło się tutaj w pierwszych 20 latach funkcjonowania szpitala. Można powiedzieć, że o naszą placówkę ociera się co trzecia poznańska rodzina.

Zaczęło się przy ulicy Długiej. Tutaj przyjęto pierwszych pacjentów. Jakie dzisiaj budynki zajmuje Szpital Przemienienia Pańskiego?
Szczepan Cofta: - Cały czas zajmujemy budynek przy ulicy Długiej, gdzie leczymy przede wszystkim pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi zapewniając im kompleksowe leczenie. W ostatnim dniu 2012 roku przeprowadziliśmy 19. przeszczep serca. Przy ulicy Szamarzewskiego leczymy pacjentów onkologicznych, głównie pulmonologicznych i hematologicznych. W ciągu roku przeszczepiamy szpik około 100 pacjentom. Naszą chlubą pozostaje Hospicjum Palium, gdzie zapewniamy opiekę paliatywną na najwyższym poziomie.

Czytaj także:
Poznań: Zmiany w szpitalach. Zlikwidowana oddziały przy Grunwaldzkiej
Poznań: Oddział hematologii już w Szpitalu MSW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski