Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu znosi opłaty związane z towarzyszeniem dziecku na oddziale

Andrzej Kurzyński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne PIXABAY
Od 3 lipca w całej Polsce zostaną zniesione opłaty związane z towarzyszeniem dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu. Kaliska lecznica zdecydowała się zrobić to dwa dni szybciej i opłaty zostaną zniesione już od poniedziałku, 1 lipca.

Rodzice z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe opłaty związane z pobytem w placówce medycznej. Opłaty pobierane przez szpitale były bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie były one wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się obciążeniem dla rodzinnego budżetu. W Kaliszu za jedną dobę trzeba było zapłacić 15 złotych za tak zwane łóżko hotelowe.

Czytaj też: TU przeczytasz więcej o segregacji medycznej i biletach dla pacjentów

- Kwota ta pokrywała koszty związane z choćby wymianą pościeli, czy korzystaniem z mediów. Wiele osób zwracało się z prośbą o umorzenie opłaty i były one rozpatrywane pozytywnie - wyjaśnia Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

W skali roku do kasy szpitala wpływało z tego tytułu około 35 tysięcy złotych. Można szacować, że to połowa kosztów związanych z pobytem opiekunów na szpitalnych oddziałach.

Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty lecznicze nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym. Dzięki temu nowelizacja ustawy ma przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi. Obecność rodziców i opiekunów jest korzystna dla małego pacjenta - łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia. Analogiczne regulacje dotyczą pacjentów posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdyż często wymagają oni takiej opieki.

Czytaj też: Poznań: Szpital przy Krysiewicza ma nowy tomograf komputerowy. Urządzenie jest nowoczesne i kolorowe. Bada dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA]

Dodatkowe koszty, jakie w związku z wejściem w życie nowych przepisów spadną na podmioty lecznicze, ma pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpitale, które będą chciały otrzymywać z tego tytułu pieniądze z NFZ-u, a dotąd nie były wyposażone w leżanki, będą musiały przygotować miejsca i łóżka-fotele. Ministerstwo Zdrowia jednocześnie liczy, że gdy zwrot kosztów za pobyt opiekunów z pacjentami będzie zagwarantowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, więcej lecznic będzie starało się zabezpieczyć realizację takiego udogodnienia w swoich placówkach medycznych.

Czytaj więcej na kalisz.naszemiasto.pl

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Zobacz też:

500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Co zrobić, żeby dostać 500+? Zobacz:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski