Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Ostrowie wybuduje nowe sale i oddziały

Marek Weiss
Już za kilka miesięcy gotowa będzie nowa anestezjologia i intensywna terapia. Dzięki większej powierzchni pojawi się szansa na dalszy rozwój szpitala.

W roku jubileuszu 50-lecia ostrowski szpital rozpoczął największą inwestycję w swojej historii. Kompleks wzbogaci się o nowe, czterokondygnacyjne skrzydło, do którego przeniosą się niektóre oddziały. Warunki dla pacjentów zdecydowanie się poprawią, a sam szpital zyska szansę na lepsze kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nowa część lecznicy powstaje na terenie pomiędzy al. Słowackiego a ul. Limanow-skiego. Na powierzchni blisko 4500 metrów kwadratowych znajdować się będą docelowo centralna sterylizatornia, oddział chirurgii i traumatologii dziecięcej, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz blok operacyjny.

- To kluczowe oddziały dla dalszego rozwoju szpitala. Nowe pomieszczenia pozwolą na poszerzenie zakresu usług medycznych i świadczeń zabiegowych oferowanych przez naszą placówkę. Mieszkańcom południowej Wielkopolski będziemy mogli zaoferować większy komfort pobytu, diagnostyki i leczenia - mówi dyrektor szpitala Dariusz Berła.

Szczególnie ważny dla szpitala będzie nowy blok operacyjny składający się z pięciu sal. Pomieszczenia wykorzystywane do tej pory pochodzą jeszcze z czasów budowy obiektu, a więc pamiętają lata 60. ubiegłego stulecia.

- Bez dobrych sal operacyjnych i bez nowoczesnego oddziału intensywnej terapii nie ma dziś dobrego szpitala, który chce leczyć ludzi nie tylko w czterech podstawowych działach i który chce być ośrodkiem ponadregionalnym o większych ambicjach - powiedział podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową część kompleksu radny sejmiku wojewódzkiego, z zawodu lekarz, Rafał Żelanowski.

Pierwszy etap inwestycji wykonuje firma Skanska. Obejmuje on budowę obiektu w stanie surowym zamkniętym, a także pełne wyposażenie przyziemia i parteru, gdzie już za 8 miesięcy otwarta zostanie anestezjologia i intensywna terapia. Obecnie trwają roboty fundamentowe i izolacyjne. Budowana jest też kanalizacja sanitarna. Prace prowadzone są w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego szpitala.

- Dokładamy wszelkich starań, by działalność placówki przebiegała bez zakłóceń. Do tej pory na czynnym cały czas obiekcie ułożyliśmy okablowanie i zamontowaliśmy 11 kamer. Przed nami prace związane z łącznikiem, który scali nowe skrzydło z istniejącym. By to zrealizować w sposób jak najmniej uciążliwy dla pacjentów i personelu, zastosujemy tymczasowe ścianki, które oddzielą front robót od czynnych korytarzy szpitala - zapowiada menedżer projektu Beata Kromuszczyńska z firmy Skanska.

Harmonogram prac przewidzianych na październik obejmuje m. in. deskowanie stropu piwnicy, wykonanie izolacji przeciwwodnej oraz docieplenie ścian fundamentowych. Zgodnie z podpisaną z firmą Skanska umową pierwszy etap inwestycji potrwa do marca 2017 roku i będzie kosztował blisko 11 mln złotych. W czerwcu personel i pacjenci będą mogli już korzystać z dwóch kondygnacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski