Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Sokołówce: Tak wygląda nowy oddział leczenia uzależnień w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce ma nowy oddział leczenia uzależnień.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce ma nowy oddział leczenia uzależnień.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->ESA
Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce ma nowy oddział leczenia uzależnień. W poniedziałek, 20 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń szpitala. Podczas wydarzenia marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wicemarszałek Krzysztof Grabowski i członkini zarządu Paulina Stochniałek wręczyli Janinie Kubiak – szefowej szpitala w Sokołówce, odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Szpital w Sokołówce ma cztery oddziały. Na oddziale psychiatrycznym mieści się 55 łóżek, 37 łóżek ma oddział leczenia zespołów abstynencyjnych z pododdziałem alkoholowych zespołów abstynencyjnych i 56 miejsc ma nowy oddział leczenia uzależnień.

- Mamy więcej pacjentów niż łóżek zarejestrowanych u wojewody. Często bywa tak, ze na oddziale psychiatrycznym, gdzie mamy 55 łóżek jest 65 pacjentów. Tak samo jest na tzw. detoksie czy na oddziale leczenia uzależnień, choć tutaj na dzień dzisiejszy nie musimy wykorzystywać korytarzy, bo ten oddział został powiększony o 15 łóżek, więc na dzień dzisiejszy nam wystarcza – mówi Janina Kubiak, prezes szpitala w Sokołówce.

Nowy oddział leczenia uzależnień w szpitalu w Sokołówce

Oddział leczenia uzależnień do tej pory mieścił się w Murowańcu, gdzie warunki nie były najlepsze, a miejsc wystarczało tylko dla 42 osób. Nowy oddział na terenie szpitala w Sokołówce powstał w miejscu dawnego hostelu dla osób uzależnionych. Wyremontowane niedawno skrzydło mieści kilkanaście sal dwu i trzyosobowych. Na dwa pokoje przypada łazienka i cały węzeł sanitarny.

- Jest to obiekt dla 56 pacjentów uzależnionych. Jest to oddział koedukacyjny, gdzie pacjenci przez 6 tygodni na zajęciach terapeutycznych nabierają umiejętności jak żyć w trzeźwości, jak nie używać alkoholu do rozwiązywania swoich problemów emocjonalnych. Jest to uzależnienie od alkoholu jak również uzależnienie mieszane – od alkoholu i od narkotyków, czy od alkoholu i od leków – mówi Ewa Kudlińska, dyrektor ds. medycznych szpitala w Sokołówce.

Inwestycja kosztowała 3 166 000 złotych. 2 800 000 przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

- Statystycznie szpital w Sokołówce otrzymywał mniej więcej milion złotych dotacji rocznie. Czasami było to trochę więcej, czasami mniej, ale regularnie ten milion złotych tutaj płynął. Przy tych cenach, które były w poprzednich latach było to wystarczające, aby poprawiać ten standard i jakość, która tutaj jest. Wydaje mi się, że dzisiejszy obraz jest taki, który odpowiada tym dwóm wymaganiom – z jednej strony spełnieniu standardów, które z racji przebywania pacjentów są należne, a z drugiej strony liczenie tych kosztów, które trzeba uwzględniać, bo oczywiście kwestia inwestowania jest dzisiaj bardzo precyzyjną sprawą, biorąc pod uwagę, że system opiera się na finansowaniu NFZ, które zawsze chcielibyśmy, żeby było większe – podsumował Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W uroczystym otwarciu inwestycji oprócz marszałka wzięli udział również wicemarszałek Krzysztof Grabowski i członkini zarządu Paulina Stochniałek, którzy odwiedzili Sokołówkę również po to, aby wręczyć Janinie Kubiak odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Szefowa Sokołówki po przepracowanych w szpitalu 45 latach przechodzi na emeryturę.

Tak wygląda nowy oddział leczenia uzależnień w Wielkopolsce:

Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce ma nowy oddział leczenia uzależnień.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Szpital w Sokołówce: Tak wygląda nowy oddział leczenia uzale...

Od 1 lipca medyczni i niemedyczni pracownicy ochrony zdrowia mają otrzymać podwyżki wynagrodzeń. Łącznie na ten cel przeznaczono 7,2 mld złotych. Podwyżkami objętych zostać ma 460 tys. osób. Projekt zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca od 632 zł do 2000 zł . Sprawdź w galerii, ile wyniosą podwyżki lekarzy, pielęgniarek, ratowników czy fizjoterapeutów.Przejdź dalej -->

Ile będą zarabiać lekarze, pielęgniarki i ratownicy po lipco...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski