MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wolicy zostanie sprywatyzowany?

Andrzej Kurzyński
Elżbieta Bielewicz
Według wojewódzkiego radnego Jana Mosińskiego, Wojewódzki Szpital ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza ma zostać pozbawiony samodzielności i przyłączony do Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

- Pomysł ten lansowany jest przez członka zarządu województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka do tego stopnia, że z wiedzy jaką posiadam, dyrekcja Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu już dokonuje rekonesansu, jaki jest stan zatrudnienia oraz jakim sprzętem dysponuje szpital w Wolicy - tłumaczy Mosiński. - Pikanterii dodaje fakt, że kilka tygodni temu na moje zapytanie dotyczące prywatyzacji i przekształceń w służbie zdrowia otrzymałem jednoznaczną odpowiedź: „nie planujemy takich działań”.

Zdaniem radnego, połączenie szpitala w Wolicy z poznańską placówką pociągnie za sobą zwolnienia pracowników w tej pierwszej placówce. - Nie znam przypadku, kiedy konsolidując jakiekolwiek podmioty obeszłoby się bez zwolnień. A przecież szpital w Wolicy przeszedł proces restrukturyzacji zatrudnienia i realizuje inwestycje. Załoga wyrzekała się wielu roszczeń, kosztem tego, aby stworzyć swego rodzaju perełkę i miejsca pracy - zauważa radny i określa pomysł przekształceń w służbie zdrowia za szkodliwy nie tylko dla mieszkańców Kalisza.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

- Rozważana jest koncepcja włączenia Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w skład Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Aktualnie nie podjęto jeszcze działań formalnych w tym zakresie. Celem wywołania tematu musi zostać przyjęta stosowna uchwała Zarządu Województwa w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz zaopiniowania projektu uchwały o połączeniu. Następnie projekty obu uchwał trafią pod obrady komisji zdrowia i finalnie na sesję Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wszczęcie procedury przewidziane jest na I połowę czerwca br. Procedura łączenia może zostać zakończona do końca roku, o ile wszystkie elementy procedury zostaną zrealizowane a wcześniej zaakceptowane przez Sejmik - poinformował Leszek Sobieski, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Mosińskiego oburza, że część spraw związanych ze służbą zdrowia omawianych jest poza sejmikową Komisją Zdrowia. Tak jest choćby w kwestii zakupu akceleratora dla kaliskiego ośrodka radioterapii. O przekazaniu blisko 10 mln zł na ten cel z budżetu województwa blisko miesiąc temu poinformowali poseł Mariusz Witczak i członek zarządu województwa Leszek Wojtasiak. Problem w tym, że decyzje o przekazaniu pieniędzy dopiero zapadną. W poniedziałek wypowie się w tej sprawie sejmikowa Komisja Zdrowia.

- Nie krytykuję zakupu. Jestem całym sercem za. Ale fakty są takie: 16 stycznia prof. Julian Malicki, dyr Wielkopolskiego Centrum Onkologii wysyła pismo z prośbą o przyznanie dotacji z budżetu województwa dotacji na zakup, montaż i uruchomienie akceleratora. Nie było na to zgody. 31 marca mieliśmy kolejne posiedzenia komisji burzliwą dyskusję m.in. o zakupie akceleratora. Powstała uchwała, w której zwracamy się do ministra zdrowia o uruchomienie konkursu w ramach programu „Poprawa systemu radioterapii onkologicznej w Polsce” co umożliwiłoby WCO na wystąpienie z wnioskiem i zakup stosownego akceleratora. Co się stało między marcem, a 23 kwietnia, kiedy wtedy było stanowcze nie? Podejrzewam, że chodziło o podniesienie niskich notowań prezydenta Bronisława Komorowskiego przed wyborami.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski