Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Poznaniu: Co to jest SOR? Kiedy i kto może udać się na SOR? Gdzie na SOR w Poznaniu?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W Poznaniu znajdują się trzy szpitalne oddziały ratunkowe. Jeden z nich mieści się w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Juraszów.
W Poznaniu znajdują się trzy szpitalne oddziały ratunkowe. Jeden z nich mieści się w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Juraszów. Lukasz Gdak
Szpitalny Oddział Ratunkowy, tzw. SOR, to miejsce, w którym lekarze i specjaliści udzielą pomocy każdej osobie będącej w stanie zagrożenia zdrowia i życia, czyli np. z powodu wypadku, urazu, czy zatrucia. W Poznaniu znajdują się trzy szpitalne oddziały ratunkowe. Sprawdź, jakie są ich dokładne lokalizacje, oraz numery telefonów. Dowiedz się również, kto i kiedy powinien korzystać z pomocy SOR-u, jakie dokumenty należy mieć ze sobą, a także jak długo czeka się na przyjęcie na SOR.

Co to jest SOR? Kiedy można korzystać z SOR

Szpitalny oddział ratunkowy, potocznie określany, jako SOR, to wyodrębniony oddział szpitalny. Jego personel odpowiada przede wszystkim za udzielanie opieki zdrowotnej osobom, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy i porady chorym, których stan zdrowia nie jest konieczny do zatrzymania w szpitalu, jak również przyjęcie pacjentów, którzy takiej hospitalizacji potrzebują.

PYTANIEODPOWIEDŹ
Kiedy możesz skorzystać z SOR?Jeśli znalazłeś się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. miałeś wypadek, uraz, zatrucie lub nagle zachorowałeś.
Czy potrzebujesz skierowania?Nie. Do szpitalnego oddziału ratunkowego możesz zgłosić się bez skierowania.
Czy musisz zgłosić się do placówki według miejsca zamieszkania?Pomoc uzyskasz w każdym SOR. Nie obowiązuje rejonizacja.
Co jeśli dany SOR nie będzie mógł udzielić Ci pomocy?Jeśli zachodzi taka potrzeba, SOR zapewni transport sanitarny pacjenta do najbliższego podmiotu leczniczego, który wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie.

Gdzie w Poznaniu jest SOR?

Na terenie Poznania znajdują się trzy szpitalne oddziały ratunkowe. Każdy z nich zlokalizowany jest w innej dzielnicy miasta.

W stolicy Wielkopolski możemy wyróżnić SOR w:

Mimo rozmieszczenia poznańskich SOR-ów w poszczególnych dzielnicach miasta, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia należy kierować się do najbliższego z nich.

- Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia
- czytamy na stronie Urzędu Miasta Poznania.

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Pewną wskazówką mogą być ankiety przeprowadzone wśród kobiet przez Fundację Rodzić Po Ludzku, które rodziły dzieci w poznańskich szpitalach. Kobiety oceniały m.in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, swobodę rodzenia, czy ogólne warunki w szpitalu. Na podstawie ocen powstał ranking.Zobacz, jak oceniono porodówki w Poznaniu ----->

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...

Kto i kiedy może zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego?

Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

- Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie

- czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak wygląda wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym?

Na SOR pacjent może zgłosić się sam lub zostać przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego. Zostanie przyjęty bez względu na to, w jaki sposób dotrze do szpitalnego oddziału ratunkowego, pod warunkiem, że przyczyną zgłoszenia jest stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Pomoc, która udzialana jest na SOR-ze polega na wstępnej diagnostyce i leczeniu, ale tylko w zakresie, który jest niezbędny dla stabilizacji funkcji życiowych pacjenta.

Następnie - jeżeli jego życiu nic nie zagraża - chory zostaje wypisany. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że leczenie należy kontynuować, pacjent przekazywany jest do odpowiedniego oddziału, zajmującego się leczeniem w danym zakresie.

Czas oczekiwania na przyjęcie na SOR nie jest zależny od kolejności zgłoszenia

Jak czytamy na stronach internetowych poznańskich szpitalnych oddziałów ratunkowych, w każdym z nich codziennie zaopatrywanych jest od 120 do nawet 160 osób. Każda z nich zjawia się z inną potrzebą. Niektóre są dużo pilniejsze od innych, ze względu na poważne zagrożenie. Dlatego też na SOR-ach nie obowiązuje kolejność "kto pierwszy, ten lepszy".

W szpitalnych oddziałach ratunkowych obowiązuje tzw. triaż, czyli szybka weryfikacja stanu zdrowia pacjenta przez personel medyczny, na podstawie którego tworzona jest kolejka.

W ramach triażu każdy chory otrzymuje opaskę oznaczoną jednym z pięciu kolorów:

  1. czerwony: pacjenci przyjmowani poza kolejnością z bezpośrednim zagrożeniem życia, gdzie ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej stabilizacji czynności życiowych;
  2. pomarańczowy: pomoc bardzo pilna; czas oczekiwania do 10 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, z silnym bólem i/lub temperaturą;
  3. żółty: pomoc pilna; czas oczekiwania do 60 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii;
  4. zielony: pomoc odroczona; czas oczekiwania do 4 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny i wymaga jedynie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym pacjenci zgłaszający się ze skierowaniami z datą wystawienia dokumentu od dwóch do sześciu dni;
  5. niebieski: wyczekujący; czas oczekiwania do 6 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny, nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze skierowaniami z datą powyżej siedmiu dni od wystawienia dokumentu.

SOR to nie punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej. Nie ma tam też lekarza rodzinnego

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych nie powinny zgłaszać się osoby, które potrzebują recepty na stosowane przewlekle leki, oczekują porad lekarskich, konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza tymi, które są niezbędne w danym momencie.

Na SOR nie wolno również zgłaszać się tylko po zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium czy innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Co ważne - lekarz na SOR-ze nie zmieni nam już wcześniej założonych opatrunków, nie poda zleconych przez lekarzy rodzinnych zastrzyków i szczepień, nie zdejmie też szwów, ani nie usunie kleszcza.

W szpitalnym oddziale ratunkowym pacjent nie odbędzie także wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem.
Nie dostanie też skierowania do specjalisty, jeśli stan jego zdrowia nie będzie wskazywał takiej konieczności.

Jakie dokumenty potrzebne są na SOR i jakie można tam otrzymać?

Jak wynika z informacji podanych na stronie wielkopolskiego NFZ, kierując się do szpitala należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, np. dowód osobisty.

Jednak w sytuacji zagrożenia życia pacjent nie będzie posiadał przy sobie takiego dokumentu, nie będzie stanowiło to przeszkody w przyjęciu do szpitala.

Jeśli lekarz badający chorego na SOR-ze stwierdzi, że pacjent nie jest zdolny do wykonywania pracy, może wystawić tzw. L4. Zasadą jest, że takie zaświadczenia wystawia ten lekarz, który fizycznie zbadał pacjenta i na tej podstawie stwierdza, że jest on czasowo z powodu choroby do tej pracy niezdolny. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że pacjent musi udać się na dodatkowe badania lub do poradni specjalistycznej - wówczas również pracownik służby zdrowia może takie skierowanie wystawić.

Najistotniejsze kwestie w temacie szpitalnych oddziałów ratunkowych

Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące SOR-u zebrane zostały na stronie rządowej:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski