Co to jest SOR? Kiedy można korzystać z SOR
Szpitalny oddział ratunkowy, potocznie określany, jako SOR, to wyodrębniony oddział szpitalny. Jego personel odpowiada przede wszystkim za udzielanie opieki zdrowotnej osobom, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy i porady chorym, których stan zdrowia nie jest konieczny do zatrzymania w szpitalu, jak również przyjęcie pacjentów, którzy takiej hospitalizacji potrzebują.
PYTANIE | ODPOWIEDŹ |
Kiedy możesz skorzystać z SOR? | Jeśli znalazłeś się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. miałeś wypadek, uraz, zatrucie lub nagle zachorowałeś. |
Czy potrzebujesz skierowania? | Nie. Do szpitalnego oddziału ratunkowego możesz zgłosić się bez skierowania. |
Czy musisz zgłosić się do placówki według miejsca zamieszkania? | Pomoc uzyskasz w każdym SOR. Nie obowiązuje rejonizacja. |
Co jeśli dany SOR nie będzie mógł udzielić Ci pomocy? | Jeśli zachodzi taka potrzeba, SOR zapewni transport sanitarny pacjenta do najbliższego podmiotu leczniczego, który wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie. |
Gdzie w Poznaniu jest SOR?
Na terenie Poznania znajdują się trzy szpitalne oddziały ratunkowe. Każdy z nich zlokalizowany jest w innej dzielnicy miasta.
W stolicy Wielkopolski możemy wyróżnić SOR w:
Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia;
- Adres: ul. Szwajcarska 3. 61-285 Poznań
- Telefon: 61 873-93-46 (rejestracja), 61 873- 94-32 (sekretariat)
- Strona: Kliknij tutaj, by przejść na stronę szpitala
Centrum Medycznym HCP;
- Adres: ul. 28 Czerwca 1956 r. 194, 61-485 Poznań
- Telefon: 61 227-41-81, 61 227-41-82
- Strona: Kliknij tutaj, by przejść na stronę szpitala
Szpitalu Wojewódzkim.
- Adres: ul. Juraszów 7-19, 60-479 Poznań
- Telefon: 61 821-23-64
- Strona: Kliknij tutaj, by przejść na stronę szpitala
Mimo rozmieszczenia poznańskich SOR-ów w poszczególnych dzielnicach miasta, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia należy kierować się do najbliższego z nich.
- Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia
- czytamy na stronie Urzędu Miasta Poznania.
Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...
Kto i kiedy może zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego?
Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.
- Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie
- czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Jak wygląda wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym?
Na SOR pacjent może zgłosić się sam lub zostać przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego. Zostanie przyjęty bez względu na to, w jaki sposób dotrze do szpitalnego oddziału ratunkowego, pod warunkiem, że przyczyną zgłoszenia jest stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Pomoc, która udzialana jest na SOR-ze polega na wstępnej diagnostyce i leczeniu, ale tylko w zakresie, który jest niezbędny dla stabilizacji funkcji życiowych pacjenta.
Następnie - jeżeli jego życiu nic nie zagraża - chory zostaje wypisany. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że leczenie należy kontynuować, pacjent przekazywany jest do odpowiedniego oddziału, zajmującego się leczeniem w danym zakresie.
Czas oczekiwania na przyjęcie na SOR nie jest zależny od kolejności zgłoszenia
Jak czytamy na stronach internetowych poznańskich szpitalnych oddziałów ratunkowych, w każdym z nich codziennie zaopatrywanych jest od 120 do nawet 160 osób. Każda z nich zjawia się z inną potrzebą. Niektóre są dużo pilniejsze od innych, ze względu na poważne zagrożenie. Dlatego też na SOR-ach nie obowiązuje kolejność "kto pierwszy, ten lepszy".
W szpitalnych oddziałach ratunkowych obowiązuje tzw. triaż, czyli szybka weryfikacja stanu zdrowia pacjenta przez personel medyczny, na podstawie którego tworzona jest kolejka.
W ramach triażu każdy chory otrzymuje opaskę oznaczoną jednym z pięciu kolorów:
- czerwony: pacjenci przyjmowani poza kolejnością z bezpośrednim zagrożeniem życia, gdzie ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej stabilizacji czynności życiowych;
- pomarańczowy: pomoc bardzo pilna; czas oczekiwania do 10 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, z silnym bólem i/lub temperaturą;
- żółty: pomoc pilna; czas oczekiwania do 60 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii;
- zielony: pomoc odroczona; czas oczekiwania do 4 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny i wymaga jedynie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym pacjenci zgłaszający się ze skierowaniami z datą wystawienia dokumentu od dwóch do sześciu dni;
- niebieski: wyczekujący; czas oczekiwania do 6 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny, nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze skierowaniami z datą powyżej siedmiu dni od wystawienia dokumentu.
SOR to nie punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej. Nie ma tam też lekarza rodzinnego
Do szpitalnych oddziałów ratunkowych nie powinny zgłaszać się osoby, które potrzebują recepty na stosowane przewlekle leki, oczekują porad lekarskich, konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza tymi, które są niezbędne w danym momencie.
Na SOR nie wolno również zgłaszać się tylko po zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium czy innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.
Co ważne - lekarz na SOR-ze nie zmieni nam już wcześniej założonych opatrunków, nie poda zleconych przez lekarzy rodzinnych zastrzyków i szczepień, nie zdejmie też szwów, ani nie usunie kleszcza.
W szpitalnym oddziale ratunkowym pacjent nie odbędzie także wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem.
Nie dostanie też skierowania do specjalisty, jeśli stan jego zdrowia nie będzie wskazywał takiej konieczności.
Jakie dokumenty potrzebne są na SOR i jakie można tam otrzymać?
Jak wynika z informacji podanych na stronie wielkopolskiego NFZ, kierując się do szpitala należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, np. dowód osobisty.
Jednak w sytuacji zagrożenia życia pacjent nie będzie posiadał przy sobie takiego dokumentu, nie będzie stanowiło to przeszkody w przyjęciu do szpitala.
Jeśli lekarz badający chorego na SOR-ze stwierdzi, że pacjent nie jest zdolny do wykonywania pracy, może wystawić tzw. L4. Zasadą jest, że takie zaświadczenia wystawia ten lekarz, który fizycznie zbadał pacjenta i na tej podstawie stwierdza, że jest on czasowo z powodu choroby do tej pracy niezdolny. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że pacjent musi udać się na dodatkowe badania lub do poradni specjalistycznej - wówczas również pracownik służby zdrowia może takie skierowanie wystawić.
Najistotniejsze kwestie w temacie szpitalnych oddziałów ratunkowych
Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące SOR-u zebrane zostały na stronie rządowej:
Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?