Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalny Oddział Ratunkowy: Od 1 lipca duże zmiany na SOR-ach. Segregacja medyczna i bilety dla pacjentów [2.07]

MIKO
Liczba personelu SOR ma być dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.
Liczba personelu SOR ma być dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem. Dariusz Bloch/polska press
1 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia przewidujące m.in. zmiany w systemie zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi (SOR) i wprowadzenie ujednoliconego systemu segregacji medycznej. System TOPSOR ma skrócić czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na SOR.

Rozporządzenie rozwiązuje problem braku jednolitych regulacji dotyczących sposobu rejestracji i segregacji medycznej (triaż) pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie lub za pośrednictwem zespołów ratownictwa medycznego.

Czytaj też: Projekt TOPSOR w wielkopolskich szpitalach

Zgodnie z rozporządzeniem, pacjenci ci będą pobierali bilety z oznaczeniem czasu zgłoszenia się na SOR wraz z indywidualnym numerem pacjenta. Po rejestracji poddani zostaną segregacji medycznej, w wyniku której zostaną zakwalifikowani do jednej z 5 kategorii. Do każdej z nich przypisany jest inny czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem – od pomocy natychmiastowej (kategoria czerwona) do odroczonej pomocy medycznej (kategoria niebieska, świadcząca o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego).

**

Na każdym etapie udzielania pacjentowi pomocy będzie odnotowywany czas wykonania kolejnych czynności

**

Pacjent zostanie poinformowany o przydzielonej mu kategorii oraz o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem oddziału. Na wyświetlaczu zobaczy liczbę osób czekających na przyjęcie i prognozowany czas oczekiwania.

Czytaj też: Babezjoza lub babeszjoza. Co to za choroba, jak ją rozpoznać i leczyć?

Pacjenci zakwalifikowani do dwóch grup świadczących o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego (zielonej lub niebieskiej), zostaną skierowani do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o ile udzielanie tych świadczeń będzie się odbywało w lokalizacji SOR.

Rozporządzenie wprowadza też wymóg posiadania na SOR sprzętu na wymianę z zespołami ratownictwa medycznego, żeby usprawnić pracę tych zespołów i umożliwić im szybki powrót do realizacji kolejnych zgłoszeń.

Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?

Liczba personelu SOR ma być dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.

Rozporządzenie przewiduje też możliwość zastąpienia pielęgniarki oddziałowej ratownikiem medycznym koordynującym lub pielęgniarką koordynującą pracę innych pielęgniarek lub ratowników na SOR. Koordynujący będą jednak zobowiązani do posiadania dodatkowego wykształcenia oraz 5-letniego doświadczenia pracy na SOR.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski