Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztafety pobiegną nad Maltą! Organizatorzy XLPL Ekiden zapowiadają niesamowite emocje!

Radosław Patroniak
Przekazanie pałeczki to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w trakcie biegu sztafetowego
Przekazanie pałeczki to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w trakcie biegu sztafetowego Fot. Archiwum XLPL Ekiden
XLPL Ekiden, czyli bieg sztafet rodem z Japonii, po raz trzeci odbędzie się w stolicy Wielkopolski. 250 zespołów pokona dystans maratoński, ale będzie też klasyfikacja indywidualna.

Ekiden to po japońsku długodystansowy bieg sztafetowy.W Kraju Kwitnącej Wiśni zmaganiom sztafet towarzyszą tłumy i największe miejscowe telewizje. Polska odmiana Ekidena od jedenastu lat odbywa się tylko w Warszawie, a od dwóch lat w Poznaniu. Tym razem 6-osobowe sztafety będą się ścigać nad Maltą, na dystansie maratońskim, 14 czerwca.

– Bieg zrodził się w Japonii, gdzie kurierzy kiedyś w biegu przekazywali sobie pocztę i informację. A w naszych głowach myśl o przeniesieniu go na grunt poznański powstała dwa lata temu, kiedy wspólnie z prezesem WZLA, Arturem Kujawińskim, uznaliśmy, że brakuje wśród biegów zmagań sztafet. Dzięki nim uczestnicy i kibice mogą przeżywać niesamowite emocje i nie muszą po minięciu mety iść do domu. Oddanie pałeczki to przecież tylko wstęp do trzymania kciuków za kolegów – tłumaczył Rafał Szymkowiak z kancelarii Pragmatiq, będącej głównym organizatorem biegu.

Ciekawostką jest to, że czasy sztafet nie zawsze są lepsze niż wyniki pojedynczych biegaczy. – Rok temu sztafeta złożona z wybitnych zawodników wygrała nad Maltą z rezultatem 2:22.00. Nasza reprezentacyjna sztafeta na MŚ w japońskiej Chibie osiągnęła z kolei wynik 2:12.00, czyli gorszy od rekordu Polski Henryka Szosta. Rekord świata należy do Kenijczyków, ale też nie jest wyśrubowany – przekonywał Kujawiński, który podkreślił też, że rezultaty poznańskiego biegu będą uznawane przez PZLA.

Do udziału w XLPLEkiden zachęcał też ubiegłoroczny zwycięzca znanego biegu Wings for Life World Run, Grzegorz Urbańczyk. – Startowałem w pierwszej edycji i było to na pewno ciekawe doświadczenie. W ubiegłym roku robiłem tylko zdjęcia, ale tym razem znów poczuję sztafetowe emocje. Dobrze, że zdążę wrócić z Australii, w której będę brał udział w tegorocznej edycji Wings for Life World Run – mówił Urbańczyk.

Do sztafetowych zmagań interesująco przekonywał również znany poznański biegacz i jednocześnie nasz felietonista, Przemysława Walewski. – W weekend byłem w Hanowerze i tam w biegu maratońskim oraz półmaratonie roiło się od sztafet. Pozostałym biegaczom nie zawsze to było na rękę, zwłaszcza w strefie bufetu, ale sztafety mają swój urok i dobrze, że my je też promujemy – zauważył Walewski.

Wśród uczestników biegu nad Maltą pojawi się również Paweł Czapiewski, były medalista MŚ w biegu na 800 m. – To on wpadł na pomysł, by stworzyć sztafetę z allegro. Były też drużyny rodzinne, mieszane, firmowe. W tym roku będzie również sztafeta kibiców Lecha, strażaków i policjantów – dodał Szymkowiak. Starterem honorowym poznańskiego biegu będzie natomiast niepełnosprawny biegacz, Dariusz Strychalski.

– To bardzo ciekawa postać. Chłopak, który w wieku 20 lat zaczął biegać, ponieważ... zepsuł mu się rower. Każdy uczestnik będzie wspierał jego fundację, ponieważ postanowiliśmy, że z każdego wpisowego na jej rzecz trafi 42 zł i 19,5 gr, czyli kwota odpowiadająca dystansowi maratońskiemu – zakończył Szymkowiak.
Do wypełnienia limitu zgłoszeń pozostało 140 miejsc. Sztafety mogą być męskie, żeńskie i mieszane (co najmniej dwie kobiety), a minimalny wiek uczestnika to 15 lat.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski