Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka droga w żółwim tempie

Karolina Sternal
Czy drogę ekspresową S5 w Wielkopolsce czeka taki sam scenariusz jak autostradę A1 na Śląsku, której budowa się opóźnia? W obu wypadkach wykonawcą fragmentów tych inwestycji jest austriacki koncern Alpine Bau. W obu też przypadkach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysuwała zastrzeżenia dotyczące tempa robót. Na A1 GDDKiA zdecydowała się nawet na rozwiązanie umowy z Alpine Bau. Na S5 codziennie sprawdza, czy budowa posuwa się do przodu.

Co ciekawe, Alpen Bau wygrała przetarg na budowę części trasy S5 już po zerwaniu przez Generalną Dyrekcję kontraktu na A1. Było to możliwe, bo prawo o zamówieniach publicznych zakłada, że wygrywa oferta najtańsza.

Powodem rozwiązania umowy na wykonanie odcinka A1 Świerklany-Gorzyczki w województwie śląskim, były znaczne opóźnienia w postępie budowy. Ogłaszając swoją decyzję, GDDKiA zapowiedziała, że obciąży także Alpine Bau karą umowną sięgającą 40 mln euro. W odpowiedzi koncern oskarżył GDDKiA o chęć uniknięcia odpowiedzialności i ukrycie nieprawidłowości w przygotowaniu inwestycji, w szczególności projektu budowlanego.

Niemal w tym samym czasie Oddział w Poznaniu GDDKiA przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na budowę odcinka S5 od Korzeńska do Kaczkowa wraz z obwodnicami Rawicza i Bojanowa. Wśród chętnych do podjęcia się tego zadania znalazła się także Alpine Bau. Ponieważ oferta tej firmy była najtańsza, Alpine Bau wygrała przetarg. Plac budowy został przekazany w sierpniu tego roku, a już w październiku dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA mówił o opóźnieniach na budowie.

- Postęp prac na odcinku od Korzeńska do Kaczkowa nie jest zadowalający - potwierdził dwa tygodnie później Marek Napierała, dyrektor GDDKiA Oddział w Poznaniu. - Wprawdzie nastąpiło lekkie ożywienie, ale nadal liczba ludzi i sprzętu na placu budowy jest niewystarczająca.

Tymczasem, okazuje się, że na S5 kierownikiem kontraktu ze strony Alpine Bau jest ta sama osoba, która w ubiegłym roku była odpowiedzialna za budowę odcinka A1. Jeśli chodzi o sprzęt i ludzi, to w tym wypadku koncern przekonuje, że zaangażowanie z jego strony jest wystarczające. - Roboty toczą się zgodnie z planem - zapewnia Roman Sailer, dyrektor Oddziału Inżynierii Lądowej w Polsce dla Alpine Bau. - Życzeniem zamawiającego jest, aby zwiększyć siły i jeszcze lepiej wykorzystać sprzyjające warunki atmosferyczne. O ile będzie to możliwe, będziemy starali się spełnić te sugestie.

Zdaniem Wojciecha Malusi, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, sytuacja na S5 to nic nowego. - Zamawiającemu zależy jedynie na sukcesie medialnym, bez konsekwencji realizacyjnych. GDDKiA stawia firmom niemożliwe do zrealizowania warunki, w tym przede wszystkim terminowe - przekonuje Malusi. - Należy również zwrócić uwagę, że wygrywające przetargi zagraniczne firmy nie dysponują w Polsce odpowiednim potencjałem wykonawczym, czyli nie mają odpowiedniej liczby inżynierów, robotników, sprzętu. W efekcie prowadzi to do sytuacji, że po wygraniu przetargu zlecają wykonanie robót polskim podwykonawcom. Pozwala na to funkcjonujący w Polsce system zamówień publicznych, który umożliwia wygrywanie przetargów firmom oferującym rażąco niskie ceny bez odpowiednich możliwości wywiązania się z kontraktu.

Karuzela przetargowa

W ubiegłym roku GDDKiA rozwiązała umowę z Alpine Bau na wybudowanie 18-kilometrowego odcinka A1 ze Świerklan do Gorzyczek. Gdy GDDKiA następnie ogłosiła przetarg na dokończenie tego odcinka A1, Alpine Bau... złożyła swoją ofertę. Ta okazała się najtańsza. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, GDDKiA w październiku ponownie podpisała umowę z tą firmą. Teraz odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki ma kosztować o około 300 mln zł mniej niż poprzednio. Jednocześnie przed sądem toczy się proces między Alpine Bau a GDDKiA o roszczenia austriackiego koncernu z tytułu wcześniej rozwiązanej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski