Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szybka ścieżka" do innowacji. Narodowe Centrum Rozwoju prezentowało przedsiębiorcom możliwości wsparcia prac badawczo-rozwojowych

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Jak zaplanować projekt, jak go wdrażać, jak przygotować wniosek o dofinansowanie - na te pytania odpowiadali eksperci NCBR
Jak zaplanować projekt, jak go wdrażać, jak przygotować wniosek o dofinansowanie - na te pytania odpowiadali eksperci NCBR
Około 60 przedstawicieli firm z całej Wielkopolski wzięło dziś udział w spotkaniu informacyjno-warsztatowym "NBCR dla firm - wsparcie przedsiębiorców z PIOR". Mieli okazję dowiedzieć się jak skorzystać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój ze szczególnym uwzględnieniem konkursu "Szybka ścieżka", w którym można starać się o dotacje na prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi produktami lub usługami.

Program "Szybka ścieżka", któremu poświęcone było poznańskie spotkanie informacyjno-warsztatowe zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to system wsparcia badań przemysłowych i prac rozwojowych ze zredukowanymi do minimum formalnościami i 90-dniowym okresem podejmowania decyzji o wsparciu. W ramach tego mechanizmu do podziału jest łącznie 2,25 mld zł, a przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje o wartości od kilkuset tysięcy złotych do kilkudziesięciu milionów na dofinansowanie działań badawczo-rozwojowych i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

- O dofinansowanie mogą się starać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, w tym także start-upy - informuje Monika Ciślak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Mogą także tworzyć konsorcja z uczelniami i instytutami badawczymi, z tym, że liderem w konsorcjum musi być przedsiębiorca.

Poznańskie spotkanie, którego zadaniem było przybliżenie przedstawicielom firm możliwości dofinansowanie innowacyjnych projektów, które stwarzają konkursy grantowe organizowane przez NBCR było jednym z serii kilkudziesięciu, które odbędą się w różnych zakątkach kraju. W porównaniu z poprzednim, ubiegłorocznym cyklem spotkań ich formuła została nieco udoskonalona.

- W części informacyjnej nasi eksperci przedstawiają zasady udziału w konkursie grantowym, kryteria oceny, zasady rozliczania projektów itp. W części warsztatowej mogą się dowiedzieć jak zaplanować projekt, jak wdrażać rezultaty, a w końcu rozliczyć dofinansowanie - mówi Monika Ciślak. - Nowością jest możliwość spotkania się w cztery oczy z ekspertami, w czasie których można wspólnie przeanalizować pomysł i uzyskać porady dotyczące przygotowania wniosku. Oczywiście gwarantujemy pełną dyskrecję, a także to, że ekspert, który doradza konkretnemu przedsiębiorcy nie będzie oceniał jego wniosku.

Dla wielu obecnych na spotkaniu nie był to pierwszy kontakt z Programem Operacyjnym Inteligentny Rozwój i system wsparcia "Szybka ścieżka".
- Korzystaliśmy już ze wsparcia w ramach "Szybkiej ścieżki" w przypadku dwóch projektów - mówi Maciej Zydlewicz z Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej. - Zamierzamy teraz aplikować po raz kolejny. Mam nadzieję, że także z sukcesem.

Wielkopolskie firmy są zresztą w czołówce, gdy chodzi o wykorzystane wsparcie z PO "Inteligentny Rozwój". W latach 2016-2018 projekty z naszego regionu otrzymały dotacje łącznej wysokości 1,14 mld. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski