MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta budowa miała odmienić centrum Poznania. Wiemy już, że się opóźni. Dlaczego? Czy stracimy unijne dofinansowanie?

Szymon Paź
Szymon Paź
W tym miejscu ma powstać nowa siedziba Teatru Muzycznego. Budowa się opóźni.
W tym miejscu ma powstać nowa siedziba Teatru Muzycznego. Budowa się opóźni. ADAM JASTRZEBOWSKI
Rozpoczęcie budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego planowano w Poznaniu już w ciągu najbliższych tygodni. Decyzja Krajowej Izby Odwoławczej, która przyznała rację jednemu z oferentów, spowoduje opóźnienie budowy. Mimo zapewnionego finansowania i wsparcia, przyszłość inwestycji pozostaje niepewna. Sprawę opisuje poznańska "Gazeta Wyborcza".

Spis treści

Nowy Teatr Muzyczny miał powstać do 2027 r.

Na tę inwestycję czekają tysiące widzów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Popularna operetka mieści się w starej, stosunkowo niedużej sali i bardzo potrzebuje nowego miejsca, które będzie odpowiadać popularności spektakli. O nowej siedzibie mówi się od lat, w ubiegłym roku ogłoszono wreszcie przetarg na budowę.

Dwie firmy złożyły oferty - Dekpol Budownictwo i Adamietz. Dekpol zaoferował, że wybuduje teatr za 462 mln zł, Adamietz - za 390 mln zł.

- 390 milionów i Teatr Muzyczny będzie miał swoją nową siedzibę w 2027 roku. Jest to pierwsza inwestycja kulturalna od czasów II wojny światowej, gdzie budujemy nowa siedzibę dla jakiejś instytucji - Teatru Muzycznego. Jest to bardzo znaczący projekt - mówił podczas konferencji 2 kwietnia Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Krajowa Izba Odwoławcza staje po stronie innego oferenta

Optymizm prezydenta Poznania okazał się na wyrost. Od początku roku pierwszy z oferentów - Dekpol - walczył przed Krajową Izbą Odwoławczą. Jego skarga dotyczyła kryteriów jakościowych i cenowych w ocenie ofert przetargowych. 7 lutego doprowadziło to do anulowania procedury wyboru generalnego wykonawcy, o czym informowaliśmy na łamach Głosu jako pierwsi.

Komisja zdecydowała się jednak przystąpić do wyboru ponownie. 29 marca wybrano firmę Adamietz na generalnego wykonawcę inwestycji. Walka Dekpolu przed KIO nie skończyła się. Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza Krajowa Izba Odwoławcza uznała za zasadne argumenty firmy.

- W środę 19 czerwca br. Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzeczenie w odwołaniach złożonych przez Dekpol Budownictwo sp. z o.o. i Konsorcjum Adamietz w związku z przetargiem na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. KIO nakazała Zamawiającemu (Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu) odrzucenie oferty Konsorcjum Adamietz - napisał w oświadczeniu na swojej stronie Teatr Muzyczny.

Co dalej z budową Teatru Muzycznego w Poznaniu?

- Na chwilę obecną Teatr oczekuje na pisemne uzasadnienie orzeczenia KIO oraz analizę prawną wyroku. Ostateczne decyzje dotyczące dalszych losów przetargu Teatr w konsultacji z Miastem Poznań ma zamiar podjąć w lipcu - napisano w oświadczeniu podpisanym przez dyrekcję teatru.

Gdy w lutym zapytaliśmy Teatr Muzyczny o to, czy jako zamawiający liczy się z koniecznością rozpisania nowego przetargu, Sonia Kobylańska-Jóźwik, rzeczniczka prasowa Teatru odpowiedziała:

- Wierzymy, że uda się tego uniknąć, ale bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.

Jeśli tak się stanie, budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego opóźni się o co najmniej rok. Oznacza to, że pod znakiem zapytania stanie finansowanie budowy z funduszy Unii Europejskiej - te należy rozliczyć do końca 2027 r. Pozostałe środki na budowę teatru zagwarantowały Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiat poznański i miasto Poznań.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

 

Tuż obok budynku ma zostać również stworzony Park Wody i Muzyki.

Tak będzie wyglądać nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski