Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta choroba dotyka głównie mężczyzn w podeszłym i średnim wieku. Cierpi na nią Benedykt XVI - zobacz objawy

Joanna Gólczyńska
Joanna Gólczyńska
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to bardzo groźne schorzenie polegające na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. O chorobie było już głośno, gdy dotknęła Stephena Hawkinga, wybitnego astrofizyka. Teraz świat obiegła informacja, że cierpi na nią również Benedykt XVI. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii objawy.
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to bardzo groźne schorzenie polegające na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. O chorobie było już głośno, gdy dotknęła Stephena Hawkinga, wybitnego astrofizyka. Teraz świat obiegła informacja, że cierpi na nią również Benedykt XVI. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii objawy. pixabay
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to bardzo groźne schorzenie polegające na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. O chorobie było już głośno, gdy dotknęła Stephena Hawkinga, wybitnego astrofizyka. Teraz świat obiegła informacja, że cierpi na nią również Benedykt XVI. Sprawdź w artykule objawy.

O poważnym stanie zdrowia Benedykta XVI świat dowiedział się, gdy obecny papież Franciszek poprosił o modlitwę za niego. Benedykt XVI cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. To nieuleczalna choroba polegająca na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego, która prowadzi do degeneracji mięśni i paraliżu. Okazuje się, że na stwardnienie zanikowe boczne chorował również znany astrofizyk Stephen Hawking.

Schorzenie dotyka osób w wieku średnim oraz podeszłym - wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta i maleje dopiero po ukończeniu 80. roku życia (tylko 10% ogółu zachorowań zaczyna się przed 40 rokiem życia). Bardziej narażeni są również mężczyźni od kobiet - zapadalność na SLA wynosi odpowiednio 3,0/100 000/rok u mężczyzn i 2,4/100 000/rok u kobiet.

Ta choroba dotyka głównie mężczyzn w podeszłym wieku. Cierpi na nią Benedykt XVI. Zobacz objawy
Rozwój SLA u każdego przebiega bardzo indywidualnie. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się między 50. a 70. rokiem życia. Choroba rozwija się latami stopniowo doprowadzając do zaniku mięśni i osłabienia ich siły. Stwardnienia zanikowego bocznego nie da się wykryć dopóki nie pojawią się pierwsze objawy. Sprawdź w naszej galerii symptomy SLA:

Leczenie schorzenia polega głównie na łagodzeniu dolegliwości bólowych i opóźnianiu rozwoju choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ta choroba dotyka głównie mężczyzn w podeszłym i średnim wieku. Cierpi na nią Benedykt XVI - zobacz objawy - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski