Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablice ze złota? Prawie 5 mln zł za zmiany na dworcu Poznań Główny. Czyli za co?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Na stacji Poznań Główny do 3 września pojawi się 300 nowych tablic informacyjnych. Trwa ich montaż
Na stacji Poznań Główny do 3 września pojawi się 300 nowych tablic informacyjnych. Trwa ich montaż Michał Jurek
Spore zmiany czekają pasażerów, korzystających z dworca kolejowego Poznań Główny. Od września zmieniona zostanie numeracja peronów. Trwa już wymiana tablic z ich numerami. Wszystko ma łącznie kosztować 4,8 miliona złotych. Tablic ze złota jednak nie będzie. Na co zostanie wydana taka kwota?

Zmiana numeracji kosztuje sporo – około 4,8 mln złotych, choć jest to niewielki procent poznańskich wydatków. Tablice nie są jednak ze złota – kwota obejmuje nie tylko wyprodukowanie i zamontowanie tych elementów systemu informacyjnego, ale również inne wydatki związane z uporządkowaniem numerów peronów.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ok. 4,8 mln zł z budżetu na zmianę numeracji oraz przygotowanie systemu informatycznego – mówi Radosław Śledziński z PKP PLK S.A.

- Same tablice zatem to nie wszystko, najważniejszą wartością jest system, który uwzględnia zmiany, zaplanowane od 4 września i spełnia wymagania techniczne stawiane przed nowoczesnymi systemami sterowania ruchem na stacji

- tłumaczy.

Czytaj też: Perony na dworcu Poznań Główny z nowymi numerami. Zmiana już od 4 września. Będzie mniejszy chaos?

Samych tablic z numerami peronów, drogami dojścia do nich i planami stacji ma być około trzystu. Zostaną odsłonięte w nocy z 3 na 4 września. Teraz te, które już zamontowano, mają zasłonięte pola z docelową numeracją i umieszczone w tych miejscach numery bieżącego, aktualnego jeszcze układu. Natomiast nowy układ jest już uwzględniony w nowym rozkładzie jazdy (korekta nastąpi 4 września) i w aplikacji systemu sterowania ruchem na stacji Poznań Główny.

Tymczasem stary system oznakowania peronów na drugiej w kraju, po Wrocławiu, stacji o największym natężeniu ruchu pasażerskiego, budzi dezorientację pasażerów. Poseł Franciszek Sterczewski pisał do Ministerstwa Infrastruktury: trudno jest znaleźć właściwy peron, ponieważ są one ponumerowane w następującej kolejności 3, 2, 1, 4, 5, 6, przy czym perony 1 i 4 oddziela od siebie masywny budynek dawnego dworca. Poseł dodawał, że oznaczenia peronów uzupełniają jeszcze litery – np. 1a i 1b.

Od września perony będą – jak już informowaliśmy - ponumerowane od 1 do 11, bez oznaczeń literowych, rosnąco od wschodniej do zachodniej strony stacji (od centrum Poznania w kierunku Dworca Zachodniego i MTP) zgodnie z główną drogą dojścia na perony – przejściem podziemnym. Dodatkowy peron, który powstaje między obecnym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej, będzie oznaczony numerem 1, a kolejne - następującymi po sobie numerami. Dobudowa tego peronu, przebudowa przejścia podziemnego i wprowadzenie zmiany oznaczeń peronów, mają kosztować PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. około 111,6 mln złotych. Nowy peron poprawi przepustowość stacji – pozwoli na zwiększenie liczby połączeń z i do Poznania.

- Długość ponad 400 m, zadaszony, będzie mieć ławki i jasne oświetlenie. Dla dobrej orientacji przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów – przypomina Radosław Śledziński. - Będzie otwarty dla podróżnych jeszcze w czwartym kwartale tego roku. Podróżni zyskają łatwiejszą informację i bardziej szczegółowe zapowiedzi głosowe.

Dojście do nowego peronu zapewni rozbudowane o ponad 200 m przejście podziemne z wyjściem na ul. Składową. Będą ruchome schody do budynku dworca, a z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się zainstalowanych będzie pięć wind.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Piękne krajobrazy, zabytkowy dwór i działka o wielkości 5,03 hektara do kupienia w Wielkopolsce. Choć budynek wymaga gruntownego remontu, razem z nim możemy zyskać okazałą posiadłość rodem z XIX wieku! W parku rosną 150-letnie lipy, kasztanowce, dęby i jesiony, a dwór zlokalizowany jest na lekkim wzniesieniu. Pusta przestrzeń pozostawia wiele miejsca dla naszej wyobraźni, a nowy właściciel ma możliwość zagospodarowania i przeznaczenia obiektu według własnego uznania. Cena za całą nieruchomość to zaledwie albo aż 2,1 mln złotych. Przejdź dalej --->

Zabytkowy dworek w Wielkopolsce na sprzedaż. Wyremontuj i ży...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski