Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Konwicki nie żyje. Autor "Małej Apokalipsy" miał 88 lat.

KS
Tadeusz Konwicki, pisarz, reżyser, scenarzysta.
Tadeusz Konwicki, pisarz, reżyser, scenarzysta. Michał Józefaciuk/Wikimedia Commons
Polski prozaik, scenarzysta i reżyser zmarł - po długiej chorobie - w Warszawie 7 stycznia 2015 roku. Do jego najważniejszych dzieł należą powieści "Kompleks polski", "Mała Apokalipsa", "Kronika wypadków miłosnych". Wyreżyserował "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza i "Dolinę Issy" według Czesława Miłosza. Jest twórcą filmów autorskich: "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto" czy "Jak daleko stąd, jak blisko".

Tadeusz Konwicki urodził się 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce (na Wileńszczyźnie). Dzieciństwo i młodość spędził w Kolonii Wileńskiej. Gdy wybuchła II wojna światowa uczył się w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Podczas II wojny światowej pracował m.in. jako robotnik kolejowy i pomocnik elektryka w szpitalu. Uczęszczał na tajne komplety, by w 1944 roku zdać konspiracyjną maturę. W latach 1944–1945 walczył w podziemiu, brał udział w akcji „Burza”, później walczył w partyzantce antyradzieckiej.

ZOBACZ: Dokument w reżyserii Andrzeja Titkowa, poświęcony pisarzowi i reżyserowi, Tadeuszowi Konwickiemu.

Po wojnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na Uniwersytecie Warszawskim; studiów ostatecznie nie ukończył, na ostatnim roku rezygnując z egzaminów magisterskich z zakresu literatury.

Zadebiutował w 1946 roku jako reportażysta i rysownik, ilustrowanym przez siebie tekstem pod tytułem "Szkice z Wybrzeża" w dodateku literackim do „Dziennika Polskiego”. Pracował też w krakowskim tygodniku "Odrodzenie". Publikował recenzje teatralne, literackie i rysunki. Pisał także opowiadania o tematyce wojennej m.in. w "Nurcie", Świecie Młodych", czy w "Po prostu". Wiosną 1947 roku przeprowadził się do Warszawy. Dwa lata później poślubił plastyczkę Danutę Lenicę (córkę malarza Alfreda Lenicy i siostrę Jana - artysty plastyka i krytyka).

ZOBACZ FILM O TADEUSZU KONWICKIM

CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Koniwcki został sam przy stoliku w Czytelniku

Na przełomie lat 40. i 50. stał się jednym z głównych literatów i publicystów socrealistycznych – tak zwanym "pryszczatym". Pracował też jako robotnik przy budowie Nowej Huty.

Od połowy lat 50. zajmował się filmem. Początkowo jako scenarzysta, później jako reżyser. Pełnił też funkcje kierownika literackiego zespołów filmowych „Kadr” (przyczynił się do powstania tzw. szkoły polskiej), „Kraj”, „Pryzmat" i „Perspektywy”. w 1966 roku został usunięty z PZPR (do partii wstąpił w 1952 roku) za współudział w liście protestacyjnym do władz w związku z usunięciem z PZPR prof. Leszka Kołakowskiego.

ZOBACZ: Wielka Improwizacja w wykonaniu Gustawa Holoubka w filmie Tadeusza Konwickiego "Lawa czyli opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza" zrealizowanego w 1989 roku.

Tadeusz Konwicki był przyjacielem m.in. Leopolda Tyrmanda, Stanisława Dygata, Ireny Szymańskiej, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego, Janusza Morgensterna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski