Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Mazowiecki: W Sejmie brakuje etyki i merytorycznej dyskusji

Paulina Jęczmionka
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki Łukasz Gdak
Z Tadeuszem Mazowieckiem, pierwszym premierem III RP o obecnej sytuacji politycznej, kondycji polskiej demokracji i porażkach premiera Donalda Tuska, rozmawia Paulina Jęczmionka.

Po burzliwej sejmowej debacie na temat związków partnerskich pojawiło się wiele głosów, że niedopuszczenie do prac nad projektem ustawy to przegrana demokracji, wolności, społeczeństwa obywatelskiego. Jak pan, jako jeden z twórców polskiej demokracji, to ocenia?
Tadeusz Mazowieck
i: Nie powiedziałbym, że to przegrana społeczeństwa obywatelskiego czy demokracji. Debata, niestety, zamiast być merytoryczna i pokazać wszystkie problemy, wątpliwości w głębszy sposób, była uskrajnianiem stanowisk. I, niestety, jak zwykle była pełna inwektyw.

W Sejmie brakuje merytorycznych dyskusji?
Tadeusz Mazowiecki
: Bardzo brakuje. Poziom debaty publicznej, który Sejm powinien wyznaczać, a na pewno pamiętać, że współkształtuje standardy dyskusji, jest bardzo niski. Przez to dochodzimy do sytuacji, w której z jednej strony polska demokracja ma trwałe i mocne korzenie, co przejawia się np. poszanowaniem dla konstytucji, a z drugiej, demokracja jest bardzo spłycona przez niski poziom debaty publicznej i niedostateczne ambicje mediów, które kierują się głównie oglądalnością.

Może podniesieniu poziomu debat w Sejmie i odejściu od wyzwisk czy inwektyw służyłby kodeks etyki poselskiej?
Tadeusz Mazowiecki
: Mówi się o nim od dość dawna. Bo byłby bardzo potrzebny. Tyle, że sam dokument standardów nie zbuduje. Potrzebna jest jeszcze wola stosowania się do niego. No i po prostu większe ambicje uczestników dyskusji. A nie tylko wzajemne okładanie razami, bez słuchania adwersarza.

Związki partnerskie poróżniły nawet członków rządu - ministra sprawiedliwości i premiera. Odrzucenie projektów jest uznawane za porażkę tego drugiego.
Tadeusz Mazowiecki
: Tak bym tego nie nazwał. A na pewno nie jest to żadna poważna porażka. Nastąpiło jakieś niedostateczne uzgodnienie co do tego, jaki ma być głos rządu. Stąd spięcie pomiędzy premierem, a ministrem sprawiedliwości. Ale nie wyolbrzymiałbym tego. Tak samo jak światopoglądowego zróżnicowania Platformy Obywatelskiej. Bo to zróżnicowanie nie jest żadną tajemnicą. To nie porażka, a po prostu pewna trudność, z którą partia co pewien czas musi się zmierzyć. Ale równocześnie, tak jak członkowie PO, uważam, że owo zróżnicowanie jest wartością tej formacji.

Porażką premiera niektórzy przedstawiciele opozycji nazywają też porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Twierdzą, że można było wywalczyć więcej.
Tadeusz Mazowiecki
: To absurd i stawianie sprawy na głowie. Bo porozumienie i wywalczone dla Polski pieniądze to wielki sukces premiera Tuska. Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że powinniśmy dostać więcej. Ale w sytuacji, gdy budżet jest okrojony, Polska wyszła z bardzo dobrym rezultatem z ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Zamiast dyskutować o rzekomej porażce, należy skupić się na tym, jak dobrze te pieniądze zagospodarować, w co je zainwestować. Perspektywa modernizacji Polski na przyszłe siedem lat właśnie została otwarta.

I w jakim kierunku powinna podążać?
Tadeusz Mazowiecki
: Do tej pory minister rozwoju regionalnego dość dobrze pilnowała sensowności wydatków z unijnych pieniędzy, więc ufam, że tak będzie dalej. Bo to muszą być bardzo przemyślane ruchy, które sprawią, że Polska będzie się rozwijać i dorównywać lepiej rozwiniętym krajom Europy. Na pewno musimy dalej inwestować w infrastrukturę. Tu wciąż jest wiele do zrobienia. Naszą piętę achillesową wciąż też stanowi nauka. Postawiłbym więc mocno na nią i jej zbliżenie do przemysłu. To z kolei da efekt w postaci m.in. większej, a bardzo nam potrzebnej, innowacyjności gospodarki. I kolejna rzecz wciąż nam doskwierająca, bez naprawy której krajowi jako całości trudno się rozwijać: podział na regiony mniej i bardziej rozwinięte. Pieniądze z UE są szansą na zmniejszanie tych różnic.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski