Taekwondo: 18-latek ma już paszport do Rio. Czy będzie miał...

  Taekwondo: 18-latek ma już paszport do Rio. Czy będzie miał też olimpijski medal?

  Radosław Patroniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  O Karolu Robaku zrobiło się głośno w czerwcu ubiegłego roku, kiedy jeszcze w wieku 17 lat sięgnął po srebrny medal Igrzysk Europejskich. W Baku mogło być nawet złoto, bo zawodnik AZS Poznań finałową walkę przegrał z Azerem dopiero po dogrywce. Kto myślał, że to jednorazowy wystrzał młokosa, był w błędzie. W sobotę podopieczny Waldemara Łakomego i Łukasza Schefflera wygrał w cuglach turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio i pojedzie do Brazylii z medalowymi aspiracjami.
  Karol Robak nie ma kompleksów wobec bardziej doświadczonych i utytułowanych rywali

  Karol Robak nie ma kompleksów wobec bardziej doświadczonych i utytułowanych rywali ©Fot. Archiwum Łukasza Schefflera

  – Karol nie lubi się chwalić, a trenerom nie wypada mówić, że dochowali się prawdziwej perełki, ale jak ktoś się pyta, co może nasz 17-latek jeszcze w życiu osiągnąć, to odpowiadam, że to jest to talent na miarę Szymona Ziółkowskiego w lekkiej atletyce – mówił pół roku temu Roman Haber, dyrektor AZS Poznań. Oby jego słowa okazały się prorocze.

  Pierwszy trening 8-latka
  Przygodę z taekwondo Robak rozpoczynał w wieku 8 lat w UKS Atlas Tarnowo Podgórne pod okiem trenera Tomasza Gorwy. – Pochodzę ze wsi Góra koło Tarnowa Podgórnego. Tam mieszkam do dziś i nie przeszkadza mi to, że codziennie dojeżdżam do szkoły i na treningi do hali przy ul.
  Reymonta. Przez rok byłem w internecie, ale takie rozwiązanie nie było dla mnie dobre. Zawsze ciągnęło mnie do sportów walki. Dzisiaj taekwondo to już nie tylko dla mnie pasja, ale coś, co pochłania mi połowę życia, bo trenuję osiem razy tygodniowo, a na zawody jeżdżę już praktycznie co miesiąc. W rodzinie nie ma tradycji sportowych, ale to nie znaczy, że nikt mnie nie wspiera, wręcz przeciwnie, zawsze mogę liczyć na pomoc rodziców i dwójki rodzeństwa – przyznał nasz sympatyczny olimpijczyk.

  Trudno w tak młodym wieku dojść jednak do sukcesów samą pasją. Bez zdyscyplinowania i determinacji Robak wciąż byłby tylko niespełnionym talentem. – Od początku wyróżniał się w grupach młodzieżowych i od początku był bardzo ułożonym i pracowitym zawodnikiem. Zawsze miał wsparcie rodziny i zawsze nie miał problemów w szkole. Tak zresztą jest do dzisiaj, bo nauczyciele w SMS na os. Tysiąclecia nigdy na Karola się nie skarżyli – podkreślił trener Łakomy, który towarzyszył swojemu podopiecznemu na ostatnim turnieju w Stambule, w którym wywalczył olimpijską kwalifikację.

  – Nie spodziewałem się takiej dominacji nad rywalami. Poza tym w półfinale walczyłem ze Słoweńcem, który był dużo niższy, więc łatwiej mi było zadawać ciosy. To był najbardziej zacięty pojedynek, ale nie ma co ukrywać, że toczył się przy mojej przewadze i pod moją kontrolą. Czy to mnie nie deprymuje, że walczę z bardziej doświadczonymi zawodnikami? Raczej nie. Im lepszy rywal, tym bardziej jestem tylko umotywowany – tłumaczył taekwondzista AZS Poznań.

  Z tym trzeba się urodzić
  Lista atutów Robaka jest bardzo obszerna i zaczyna się od długiego zasięgu ramion, a kończy na gibkości i umiejętności zadawania ciosów. – W sporcie równie ważna co technika jest psychika. Karol potrafi rozmawiać i walczyć jak najbardziej doświadczony zawodnik. Z takim podejściem trzeba się urodzić, nie wystarczy mieć dobre nawyki – przekonywał Łakomy.
  Nasz bohater o swoich atutach mówi ogólnie i posługuje się porówaniem piłkarskim.  – Myślę, że od czasu Igrzysk Europejskich jestem baczniej obserwowany. Na pewno trenerzy innych ekip widzą we mnie faworyta i trudno się im nawet dziwić. Czy boję się w tej sytuacji, że będą dla przeciwników zbyt czytelny? Raczej nie, mam swoje ulubione techniki i wiem, że zawsze zrobię z nich właściwy użytek. To trochę tak jak z Robertem Lewandowskim. Wszyscy go kryją, wiedzą jakie ma zwody, co jest jego mocną stroną, a co nie, a on i tak seryjnie strzela bramki – dodał 18-latek.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo