Tajemnice różańca świętego: radosne, światła, bolesne i chwalebne. Sprawdź, jak i kiedy jak odmawiać różaniec?

AM
Tajemnice różańca świętego służą rozważaniu wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. Papież Paweł VI podkreślał "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym odmawianiem formuł".
Tajemnice różańca świętego służą rozważaniu wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. Papież Paweł VI podkreślał "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym odmawianiem formuł". Pixabay
Udostępnij:
Październik to miesiąc różańca świętego. W tym miesiącu w kościołach organizowane są nabożeństwa, podczas których odmawiane są poszczególne tajemnice różańcowe. Od 2002 roku odmawiane są cztery grupy tajemnic różańcowych: radosne, światła, bolesne i chwalebne. Sprawdź jak brzmią poszczególne tajemnice, w jakie dni rozważać poszczególne tajemnice różańcowe oraz w jaki sposób odmawiać różaniec.

Historia chrześcijańskiego różańca sięga czasów wypraw krzyżowych. W XV wieku do modlitwy różańcowej włączono medytację nad tajemnicami różańcowymi. Różaniec został wówczas podzielony na "dziesiątki" i tajemnice: radosne, bolesne i chwalebne.

Obecnie odmawia się również piątą grupę tajemnic za sprawą opublikowanego w 2002 roku listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, w którym św. Jan Paweł II zaproponował wprowadzenie tajemnic światła.

Tajemnice różańca świętego

Modlitwa różańcowa ma na celu rozważanie wydarzeń (tajemnic) z życia Jezusa oraz Maryi, połączone z powtarzaniem określonych modlitw. Pełna modlitwa różańcowa składa się z czterech części, z których każda zawiera pięć tajemnic.

Tajemnice radosne:

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
2. Nawiedzenie św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę
3. Narodzenie Pana Jezusa
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni
5. Odnalezienie Pana Jezusa w Świątyni

Tajemnice światła:

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
2. Cud w Kanie Galilejskiej
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
4. Przemienienie na Górze Tabor
5. Ustanowienie Eucharystii

Tajemnice bolesne:

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
2. Biczowanie Pana Jezusa
3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
4. Droga Krzyżowa Pana Jezusa
5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Tajemnice chwalebne:

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
3. Zesłanie Ducha Świętego
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi

Każda tajemnica odnosi się do dziesiątki różańca. Modlitwę należy poprzedzić krótkim rozważaniem nad daną tajemnicą.

Sprawdź też: Msze święte w Poznaniu. Godziny mszy świętych w poznańskich kościołach, adresy i telefony parafii

Kiedy odmawiać poszczególne tajemnice różańcowe?

Kościół proponuje wiernym dni tygodnia, kiedy należy odmawiać konkretne tajemnice różańcowe. Przyjęło się, że każdego dnia odmawia się tylko jedną część tajemnic.

 • poniedziałek; tajemnice radosne
 • wtorek: tajemnice bolesne
 • środa: tajemnice chwalebne
 • czwartek: tajemnice światła
 • piątek: tajemnice bolesne
 • sobota: tajemnice radosne
 • niedziela: tajemnice chwalebne

Różaniec można odmawiać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu np. w domu lub w kościele. W październiku organizowane są specjalne nabożeństwa różańcowe, podczas których wierni wspólnie odmawiają różaniec.

Jak odmawiać różaniec?

Różaniec składa się z 59 koralików splecionych sznurkiem lub łańcuszkiem. Każdy koralik to modlitwa. Modlitwy odmawia się w odpowiednim porządku, który przedstawiamy poniżej:

Modlitwy wstępne:
Znak krzyża i Skład Apostolski ("Wierzę w Boga")
Modlitwa Pańska ("Ojcze Nasz")
Pozdrowienie Anielskie ("Zdrowaś Maryjo") x3
Doksologia Mała ("Chwała Ojcu")

Dziesiątki różańca:
Rozważanie tajemnicy różańcowej
Modlitwa Pańska ("Ojcze Nasz")
Pozdrowienie Anielskie ("Zdrowaś Maryjo") x10
Doksologia Mała ("Chwała Ojcu")

Po każdej dziesiątce można odmówić modlitwę fatimską lub modlitwę św. Maksymiliana Kolbego. Na końcu różańca odmawiamy modlitwę "Pod Twoją obronę".

 • Modlitwa fatimska:
  O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
 • Modlitwa św. Maksymiliana Kolbego:
  O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie.

ZOBACZ TEŻ:

Miesiąc październik to czas nabożeństw różańcowych. W wielu parafiach organizowane są one po mszy świętej lub o ustalonej godzinie. Księża zapraszają na modlitwę różańcową również rodziny z dziećmi. Sprawdź gdzie, i o której godzinie odprawiane są nabożeństwa różańcowe w Poznaniu.

Nabożeństwa różańcowe w Poznaniu. Kiedy, i o której godzinie...

Dwadzieścia lat temu Archdiecezja Poznańska wyposażyła Caritas Archidiecezji Poznańskiej w nieruchomość położoną przy Rynku Wildeckim 4a. Wejście do siedziby Caritasu, parking znajdują się na miejskiej działce, z której zainteresowani korzystają na podstawie umowy użyczenia. Łukasz Mikuła, radny Koalicji Obywatelskiej i szef komisji polityki przestrzennej wskazuje, że niewielka działka miejska jest funkcjonalnie powiązana z budynkiem.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań sprzeda Caritasowi działkę za jeden procent jej warto...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie