Tajemnice stuletnich kamienic w Poznaniu

  Tajemnice stuletnich kamienic w Poznaniu

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  „Między fasadą a podwórzem” - to nowy cykl spotkań CK Zamek

  „Między fasadą a podwórzem” - to nowy cykl spotkań CK Zamek ©Łukasz Gdak

  „Między fasadą a podwórzem” - to nowy cykl spotkań CK Zamek. Wspólnie z organizatorami będzie można odkryć tajemnice stuletnich kamienic w Poznaniu.
  „Między fasadą a podwórzem” - to nowy cykl spotkań CK Zamek

  „Między fasadą a podwórzem” - to nowy cykl spotkań CK Zamek ©Łukasz Gdak

  Razem z wiosną Centrum Kultury Zamek wyciąga poznaniaków z domów. Wszystko za sprawą nowego, wiosennego cyklu spotkań, wykładów i spacerów - „Między fasadą a podwórzem”. Ich uczestnicy poznają tajemnice ukryte w murach stuletnich poznańskich kamienic! Pomysłodawczyni projektu - Maria Fenrych - zdradza, że zrodził się on z doświadczeń zebranych w pracy przy projekcie Strefa Święty Marcin.

  - Kamienice z końca XIX i początku XX wieku to niezwykły zespół obiektów, bardzo ciekawy i obszerny, wyjątkowy w skali Polski.
  To także żywy organizm, który od początku uwikłany był w dramatyczne wydarzenia historyczne oraz dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne - mówi Maria Fenrych. I dodaje: Potencjał kamienic jako dobrego miejsca do życia, może stać się bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju Poznania.

  Cykl „Między fasadą a podwórzem” w całości poświęcony jest właśnie poznańskim kamienicom. Ciekawscy, którzy wezmą udział w spotkaniach poznają nie tylko historię, ale również dotyczące ich kwestie społeczne, remontowe czy funkcjonalne.- Chcemy pokazać także, że rewitalizacja kamienicy we współczesnym mieście to kwestia złożona, która nie polega jedynie na odnowieniu budowlanym - dodaje pomysłodawczyni projektu.

  W cyklu zaplanowano 6 wykładów oraz 6 spotkań i spacerów w śródmieściu Poznania, a wczoraj odbył się pierwszy z nich. W CK Zamek Hanna Grzeszczuk-Brendel opowiadała słuchaczom o poznańskich kamienicach z początków XX wieku, kiedy to poszukiwano nowe formuły miejskiego mieszkania. Dziś te same obiekty udowadniają, że mogą dopasować się do potrzeb współczesnych mieszkańców.

  Co w programie? Sprawdź na kolejnej stronie!
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo