18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze poznańskie muzeum, które... nigdy nie zostanie otwarte

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
W przyziemiu gmachu przy ul. Święcickiego znajduje się m.in. muzeum, które... nigdy nie zostanie otwarte. Miejsce niedostępne do zwiedzania dla zwykłych poznaniaków. Przejdź dalej i sprawdź, co kryje się w jego wnętrzach --->
W przyziemiu gmachu przy ul. Święcickiego znajduje się m.in. muzeum, które... nigdy nie zostanie otwarte. Miejsce niedostępne do zwiedzania dla zwykłych poznaniaków. Przejdź dalej i sprawdź, co kryje się w jego wnętrzach --->Zbyszek Snusz
"Śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu" - taki napis widnieje nad wejściem do poznańskiego prosektorium. Zobaczcie, jakie jeszcze tajemnice skrywa Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poznański Zakład Medycyny Sądowej utworzono w październiku 1921 roku. Od 1930 roku placówka mieści w budynku Collegium Anatomicum (dawny Pałac Sztuki, który został zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku) przy ul. Heliodora Święcickiego 6.

Na co dzień zakład prowadzi m.in. działalność dydaktyczną. Uczą się tutaj studenci szóstego roku medycyny na kierunku lekarskim, stomatolodzy, ratownicy medyczni, ale też aplikanci prokuratorscy.

- Poza tym prowadzimy najzwyklejszą działalność usługową - wyjaśnia dr n. med. Czesław Żaba, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. - Współpracujemy z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości w zakresie orzecznictwa sądowo-lekarskiego. Na zlecenie policji zajmujemy się ofiarami pobić, gwałtów czy wypadków, a na zlecenie prokuratury przeprowadzamy sekcje zwłok

Poza prosektorium w przyziemiu gmachu przy ul. Święcickiego znajduje się też m.in. muzeum preparatów związanych z tanatologią. Miejsce niedostępne do zwiedzania dla zwykłych poznaniaków.

- To niezwykła placówka - przyznaje Czesław Żaba. - Większość eksponatów pochodzi z okresu międzywojennego. Sporo jest unikatowych, bo dzisiaj nie mogłyby już powstać. Zmieniły się przepisy prawne. Poza tym ciężko sobie wyobrazić, żeby rodzina zmarłej osoby wyraziła zgodę na odcięcie ręki czy narządów płciowych.

Obecna kolekcja jest mniejsza niż ta przedwojenna. Wtedy eksponatów samych narządów było ponad pół tysiąca. Oprócz tego funkcjonował dział o broni i strzelnica, w której wykonywano próbne strzały.

Mimo to i dzisiaj można tutaj zobaczyć niezwykłe rzeczy. Jak na przykład zmumifikowane zwłoki, których wiek szacuje się na około 240 lat. - Są całkowicie wysuszone i ważą tylko 7 kg - tłumaczy kierownik katedry.

Zobacz więcej:

- Według innej wersji do Poznania przywiózł ją z tureckiej Ankary profesor anatomii prawidłowej, który był tam z wizytą służbową - opowiada dr Czesław Żaba. - Do 2010 roku nie wiedzieliśmy nic więcej, teraz możemy już powiedzieć nieco więcej.Najpierw zmumifikowane zwłoki poddano oględzinom zewnętrznym. - Oceniliśmy płeć, zwłoki zmierzyliśmy i zważyliśmy, opisaliśmy charakter widocznych uszkodzeń zewnętrznych, ale tak naprawdę był to tylko wstęp do czynności badawczych i identyfikacyjnych - wyjaśnia dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska z Pracowni Antropologii i Odontologii.Czytaj dalej --->

Tajemnica zmumifikowanych zwłok z Poznania [ZDJĘCIA]

Poza tym jest też sporo eksponatów przydatnych w edukacji. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądają zmiany gnilne i uszkodzenia mechaniczne u topielca przebywającego długo w wodzie, jak wygląda zadławienie kęsem, przegryziony język wisielca czy kilkumiesięczne płody.

Sprawdź, jakie eksponaty znajdują się w muzeum:

W przyziemiu gmachu przy ul. Święcickiego znajduje się m.in. muzeum, które... nigdy nie zostanie otwarte. Miejsce niedostępne do zwiedzania dla zwykłych poznaniaków. Przejdź dalej i sprawdź, co kryje się w jego wnętrzach --->

Tajemnicze poznańskie muzeum, które... nigdy nie zostanie otwarte

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski