Ruiny kościoła wznoszą się ponad drzewa i widoczne są z ulic prowadzących dookoła terenu, który otaczają głównie prywatne posesje. Do kościoła prowadzi ścieżka wiodąca obok równie zniszczałej, opuszczonej i skromnej plebanii. Ruiny ceglanej świątyni położone są na niewielkim wzniesieniu.
Budynek kościoła został ukończony w 1866 r., a próbę czasu przetrwał do roku 2000, kiedy to został doszczętnie strawiony przez pożar. Dziś mieszkańcy i przejezdni mogą podziwiać ruiny z bliska dzięki wolontariuszom działającym w ramach projektu „Pamiętamy o wielokulturowym Grodźcu”. Teren został uporządkowany w 2020 roku.
Tajemnicze ruiny wciąż zachwycają. Zobacz co zostało ze wspaniałej świątyni w Grodźcu:
Pierwsi mieszkańcy ewangeliccy pojawili się w Grodźcu na początku lat 70-tych XVIII wieku, na zaproszenie Józefa Wężyka herbu Wąż - kasztelana sieradzkiego i miecznika wieluńskiego, właściciela dóbr grodziecko-królikowskich.
Parafię w Grodźcu erygowano w styczniu 1797 roku po wcześniej- szych porozumieniach zawartych pomiędzy właścicielem dóbr grodzieckich - hrabią Franciszkiem Stadnickim a przedstawicielami okolicznych wsi, założonych na prawie olęderskim. Już w 1772 roku osiedlili się koloniści w Borowcu, Konarach, Grądach i Wielołęce, a nieco później w Orlinie i Białobłotach.
Gospodarz ziem zobowiązał się dostarczyć materiały budowlane, darować grunty pod budowę świątyni, szkoły i pastorówki oraz przekazywać na potrzeby pastora coroczny deputat w naturze (zboże, drewno, piwo), zastrzegając dla siebie prawo opiniowania kolejnych duszpasterzy parafii.
Pierwszy, skromny kościół, pod wezwaniem Piotra i Pawła, ukończono w roku 1803. Przylegały do niego drewniana pastorówka, dom kantora i budynki gospodarcze. Już w roku 1834 postanowiono wznieść nową, okazalszą świątynię. Tym razem prace budowlane potrwały aż dwadzieścia lat a w międzyczasie zniszczał ,,stary" kościół.
9 sierpnia 1846 roku odprawiono uroczyste nabożeństwo z wmurowaniem kamienia węgielnego w którym uczestniczył superintendent diecezji kaliskiej A. von Modl. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w Święto Zesłania Ducha Świętego w 1852 r. Pastorem był wówczas ks. Karl F. Orive (+1876r.) ze Stawiszyna. Kościół został ukończony dopiero we wrześniu 1866 roku, a w miejscu po rozebranym starym kościele wybudowano nową pastorówkę i kantorówkę.
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Źródło: konin.naszemiasto.pl
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?