Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze ruiny starego kościoła. Jego tragiczna historia sięga prawie 200 lat wstecz. Co wydarzyło się w Grodźcu?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Jego tragiczna historia sięga prawie 200 lat wstecz. Kościół ewangelicko-augsburski w Grodźcu spłonął doszczętnie w 2000 roku. Jego tajemnicze ruiny wciąż jednak przyciągają żądnych wrażeń. Zobacz, co pozostało z XIX-wiecznej świątyni --->
Jego tragiczna historia sięga prawie 200 lat wstecz. Kościół ewangelicko-augsburski w Grodźcu spłonął doszczętnie w 2000 roku. Jego tajemnicze ruiny wciąż jednak przyciągają żądnych wrażeń. Zobacz, co pozostało z XIX-wiecznej świątyni --->Marcin Maliński
Tajemnicze, opuszczone, wciąż przyciągają żądnych wrażeń. Ruiny kościoła ewangelicko-augsburskiego to jedna z pereł niewielkiego Grodźca w powiecie konińskim. Tragiczna historia budynku sięga 200 lat wstecz. Strawiona przez ogień dziewiętnastowieczna świątynia, mimo że daleko jej do dawnego blasku, cały czas zachwyca. Zobaczcie, jak wygląda!

Ruiny kościoła wznoszą się ponad drzewa i widoczne są z ulic prowadzących dookoła terenu, który otaczają głównie prywatne posesje. Do kościoła prowadzi ścieżka wiodąca obok równie zniszczałej, opuszczonej i skromnej plebanii. Ruiny ceglanej świątyni położone są na niewielkim wzniesieniu.

Budynek kościoła został ukończony w 1866 r., a próbę czasu przetrwał do roku 2000, kiedy to został doszczętnie strawiony przez pożar. Dziś mieszkańcy i przejezdni mogą podziwiać ruiny z bliska dzięki wolontariuszom działającym w ramach projektu „Pamiętamy o wielokulturowym Grodźcu”. Teren został uporządkowany w 2020 roku.

Tajemnicze ruiny wciąż zachwycają. Zobacz co zostało ze wspaniałej świątyni w Grodźcu:

Pierwsi mieszkańcy ewangeliccy pojawili się w Grodźcu na początku lat 70-tych XVIII wieku, na zaproszenie Józefa Wężyka herbu Wąż - kasztelana sieradzkiego i miecznika wieluńskiego, właściciela dóbr grodziecko-królikowskich.

Parafię w Grodźcu erygowano w styczniu 1797 roku po wcześniej- szych porozumieniach zawartych pomiędzy właścicielem dóbr grodzieckich - hrabią Franciszkiem Stadnickim a przedstawicielami okolicznych wsi, założonych na prawie olęderskim. Już w 1772 roku osiedlili się koloniści w Borowcu, Konarach, Grądach i Wielołęce, a nieco później w Orlinie i Białobłotach.

Zobacz też: Tragiczna historia poznańskiej synagogi. Niezwykły zabytek popada w ruinę. Zobacz, jak teraz wygląda w środku

Gospodarz ziem zobowiązał się dostarczyć materiały budowlane, darować grunty pod budowę świątyni, szkoły i pastorówki oraz przekazywać na potrzeby pastora coroczny deputat w naturze (zboże, drewno, piwo), zastrzegając dla siebie prawo opiniowania kolejnych duszpasterzy parafii.

Pierwszy, skromny kościół, pod wezwaniem Piotra i Pawła, ukończono w roku 1803. Przylegały do niego drewniana pastorówka, dom kantora i budynki gospodarcze. Już w roku 1834 postanowiono wznieść nową, okazalszą świątynię. Tym razem prace budowlane potrwały aż dwadzieścia lat a w międzyczasie zniszczał ,,stary" kościół.

9 sierpnia 1846 roku odprawiono uroczyste nabożeństwo z wmurowaniem kamienia węgielnego w którym uczestniczył superintendent diecezji kaliskiej A. von Modl. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w Święto Zesłania Ducha Świętego w 1852 r. Pastorem był wówczas ks. Karl F. Orive (+1876r.) ze Stawiszyna. Kościół został ukończony dopiero we wrześniu 1866 roku, a w miejscu po rozebranym starym kościele wybudowano nową pastorówkę i kantorówkę.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski