Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy schron na Naramowicach. Byliśmy w środku. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przy okazji budowy linii tramwajowej na Naramowice został odkopany i zbadany przez archeologów schron przy ul. Sarmackiej. Ma on trzy komory, dwa wejścia i dotąd znany był poznaniakom tylko jako betonowa płaszczyzna przy ul. Naramowickiej. To co było pod nią,  pozostawało tajemnicą. Do środka wraz z pracownikami wykonawcy budowy zajrzał też „Głos Wielkopolski”.Kolejne zdjęcie --->
Przy okazji budowy linii tramwajowej na Naramowice został odkopany i zbadany przez archeologów schron przy ul. Sarmackiej. Ma on trzy komory, dwa wejścia i dotąd znany był poznaniakom tylko jako betonowa płaszczyzna przy ul. Naramowickiej. To co było pod nią, pozostawało tajemnicą. Do środka wraz z pracownikami wykonawcy budowy zajrzał też „Głos Wielkopolski”.Kolejne zdjęcie --->Łukasz Gdak
Przy okazji budowy linii tramwajowej na Naramowice został odkopany i zbadany przez archeologów schron przy ul. Sarmackiej. Ma on trzy komory, dwa wejścia i dotąd znany był poznaniakom tylko jako betonowa płaszczyzna przy ul. Naramowickiej. To co było pod nią, pozostawało tajemnicą. Do środka wraz z pracownikami wykonawcy budowy zajrzał też „Głos Wielkopolski”.

Wiadomo już, że w środku nie ma żadnych skarbów: obiekt jest podziemnym schronem, do którego w razie alarmu lotniczego mieli schodzić okoliczni mieszkańcy lub żołnierze. Ma trzy komory zakończone „kominami” wentylacyjnymi – niedrożnymi już – łączący je korytarz z niewielkimi okienkami, a także dwa wejścia.

Wykonany jest z cegieł, w środku zachowały się solidne tynki i żebrowe półokrągłe sklepienia. Nie ma podłogi tylko warstwę ziemi, na której widać resztki dawnego wyposażenia: kawałki drewnianej skrzyni, resztki metalowych prętów - dziś całkowicie zardzewiałych, zachowały się też drewniane drzwi. Przy okienkach korytarza również są jeszcze resztki konstrukcji, które mogły niegdyś przytrzymywać zasłony. Schron jest poza tym pusty.

Zobacz też: Poznań: Wyburzają domy na trasie tramwaju na Naramowice. Zobacz zdjęcia i wideo

Wejście do schronu jest zabronione – nie ma tu żadnych schodów, a szczelina przy jego wejściu jest niewielka i w zasadzie umożliwiała tylko przeciśnięcie się do środka. Jest to więc niebezpieczne i wykonawca prac ogrodził teren budowy.

W tym miejscu będzie poprowadzona linia i planowany jest zintegrowany przystanek tramwajowo–autobusowy Naramowice, dlatego można się spodziewać, że schron będzie wyburzony. Podobny los spotka zapewne i inne takie obiekty: w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej archeolodzy spodziewają się m.in schronu amunicyjnego, artyleryjskiego oraz mobilizacyjnego.

Zobacz też: Schron pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu

W czasie wojny Zamek Cesarski w Poznaniu został przebudowany przez nazistów na przyszłą rezydencję Adolfa Hitlera. To dla niego zbudowano m.in. balkon od strony ul. Święty Marcin. Zaczęto także budowę schronu, do którego miała prowadzić winda z gabinetu przywódcy III Rzeszy. Zobacz więcej zdjęć ---->

Schron pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu - zobacz, jak wygląd...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski