Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądać matura 2023 z języka polskiego? Jawnych pytań będzie mniej niż wcześniej. Co na to uczniowie?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Matura 2023 bez reżimu sanitarnego. Wraca egzamin ustny z języka polskiego.
Matura 2023 bez reżimu sanitarnego. Wraca egzamin ustny z języka polskiego. Waldemar Wylegalski
Matura 2023 będzie inna niż w ubiegłych latach. Zmiany dotyczą liczby jawnych pytań na maturze ustnej z języka polskiego. Ich liczba została znacznie zmniejszona. Dla tegorocznych maturzystów to spore ułatwienie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną zmieniło wymogi na tegorocznym egzaminie maturalnym. Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej minister Czarnek, egzamin ustny na maturze jest potrzebny. W ostatnich latach nie odbywał się ze względu na pandemię koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia sanitarne.

Mniejsza liczba pytań jawnych z języka polskiego

Zmiany obejmą egzaminy z języka polskiego. W części dotyczącej znajomości historii i literatury, która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych zamieszczanych przez CKE, zmniejszono liczbę pytań z 227 do maksymalnie 120.

Podczas egzaminu maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny, który składa się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej – pytanie z grupy zadań jawnych – drugie jest związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Jak czytamy na rządowej stronie, zdający będzie omawiał je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego.

W przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym zmienił się zakres podstawy programowej.

- Dzięki temu, choćby na przedmiotach rozszerzonych będziemy mogli wprowadzić dużą część pytań takich samych dla tych maturzystów, którzy będą zdawali maturę według starych i nowych zasad

– podkreślił wiceminister Dariusz Piontkowski.

Co na to uczniowie?

Czy przyszli maturzyści są zadowoleni z mniejszej liczby jawnych pytań? Jak mówi dyrektor jednej z wielkopolskich szkół, zdania są podzielone.

- Zmiana wprowadzona jest trochę za późno

- mówi Ireneusz Rajman, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

- Uczniowie są przygotowani, aby zdawać egzamin ustny z języka polskiego w klasycznej wersji. Przygotowują się do niego już od dawna, dlatego nie wszyscy są z tej zmiany zadowoleni. W końcu uczyli się bez względu na wprowadzony za czasów pandemii koronawirusa zdalny tryb. Oczywiście dla tych, co uczą się na ostatnią chwilę, zmiana może okazać się korzystna.

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnego znajduje się 110 zadań. Dostępne są pod tym linkiem.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Portal Edukacyjny Perspektywy opublikował najnowszy ranking najlepszych uczelni w Polsce. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził zeszłorocznego lidera - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu zajęła Politechnika Warszawska. Jak wypadły szkoły wyższe z Poznania? Gdzie warto studiować w stolicy Wielkopolski? Oto najlepsze uczelnie w Poznaniu. Przejdź do galerii i sprawdź, które miejsce zajęły w rankingu Perspektywy 2022 --->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu. Sprawdź najnowszy ranking szk...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski