Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dla odlewni aluminium na Wildzie

Joanna Labuda
Łukasz Gdak
Zapadła decyzja pozwalająca na otwarcie odlewni aluminium na Wildzie. Osiedlowi radni szukają argumentów, aby do tego nie dopuścić.

Wydział Ochrony Środowiska UM w Poznaniu wydał decyzję, dającą zielone światło na otwarcie odlewni aluminium w magazynach przy ulicy 28 Czerwca. Wcześniej sprzeciwiała się temu tamtejsza Rada Osiedla oraz mieszkańcy, którzy nie chcieli kolejnego uciążliwego zakładu w swojej okolicy. To jednak nie przekonało urzędników. Ci zapewniają, że inwestycja nie wpłynie niekorzystnie na środowisko.

– Przedstawione rozwiązania były zgodne z prawem. Nie zagrażają one w jakikolwiek sposób jakości powietrza w Poznaniu – przekonuje Hanna Surma, rzeczniczka UMP.

Odlewnia powstanie najwcześniej za rok. Wildzianie jednak już teraz szukają argumentów, które mogłyby temu zapobiec.

– Mieszkańcy nie chcieli odlewni i nadal jej nie chcą. Niestety realia mamy, takie jakie mamy. Jeśli inwestor spełnił wszystkie normy i warunki formalne, to nie ma podstaw, żeby wydać negatywną dla niego decyzję – mówi Dorota Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda.

Na Facebooku radni pytają mieszkańców, co oni sądzą o otwarciu odlewni. Głosy, które do tej pory pojawiły się w sporze, są przeciwne inwestycji:
– Wildzianie najbardziej obawiają się zanieczyszczeń. Chodzi nam przede wszystkim o możliwe skażenie środowiska. Mówią też o hałasie, który na pewno będzie wywołany przez zwiększony ruch samochodów ciężarowych na ulicach Hetmańskiej i 28 Czerwca – dodaje Bonk-Hammermeister.

Nie wiadomo też, czy stowarzyszenie Prawo do Miasta, które jest stroną w postępowaniu administracyjnym, będzie odwoływać się od decyzji Wydziału Ochrony Środowiska.

– Na razie nie ma przesłanek do podjęcia takiego kroku. Być może przedstawiciele mieszkańców Wildy znajdą argumenty, które przedstawione Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu mogłyby podważyć decyzję środowiskową. Wówczas możemy zmienić stanowisko – informuje Lech Mergler, członek stowarzyszenia.

Według przewodniczącej RO, otwarcie odlewni, której stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy, powinno wywołać dyskusję o tym, by tereny dawnego Cegielskiego przestały być w całości terenami przemysłowymi.

– Wilda nie jest już dzielnicą przemysłową. Przeciwnie – staje się głównie mieszkaniowa. Właśnie w okolicach dawnego Cegielskiego buduje się dużo nowych osiedli – mówi Bonk-Hammermeister. I dodaje: – Oczywiście, jest tam nadal np. Fabryka Pojazdów Szynowych, która jest dla Poznania bardzo cenna. Jednak to, czy powinny powstawać takie zakłady, jak odlewnia aluminium, budzi już duże wątpliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski