Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dla wielospecjalistycznego ośrodka leczenia raka piersi w Poznaniu!

Krystian Lurka
Waldemar Wylegalski
Jest szansa, że w stolicy Wielkopolski będzie miejsce, w którym kobiety z rakiem piersi otrzymają kompleksową pomoc "od a do z". Podczas poniedziałkowego spotkania wielkopolskich "Amazonek" z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, polityk zapewnił, że powstaną wielospecjalistyczne ośrodki leczenie raka piersi.

Miały to by być miejsca podobne to tych, które za granicą nazywają się "Breast Cancer Unit" i w których leczenie jest skuteczniejsze i tańsze niż w innych ośrodkach, niespecjalizujących się w walce z nowotworami. Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski", taka placówka mogłaby powstać w Poznaniu. Jest na to zielone światło.

- To coś, o co od lat apelowałyśmy - przyznaje Krystyna Wechmann, szefowa wielkopolskich "Amazonek". Jak mówi, do takich miejsc skierowane byłyby kobiety z podejrzeniem raka i te już chore. Na miejscu chora miałaby dostęp do onkologa, chemioterapeuty, radiologa czy psychologa, a także to właśnie tu odbywałyby się operacje i zabiegi. - Kobiety nie musiałyby zastanawiać się, gdzie otrzymają najlepszą pomoc i jakiej byłaby ona jakości - mówi wprost Krystyna Wechmann i dodaje: - Mógłby to by być początek pościgu za standardami europejskimi. Na przykład: w podobnych ośrodkach 70 procent kobiet po leczeniu nowotworów nie ma usuwanej piersi, a według szacunków w Polsce możemy mówimy o 30 procentach.

Czytaj: "Pacjenci są coraz agresywniejsi. Biją, gryzą, straszą i wyzywają"

Jak wyjaśnia Krystyna Wechmann, w Polsce obecnie działają dwa certyfikowane ośrodki "Breast Cancer Unit".

- Dla porównania w Niemczech jest ich 270 - opowiada i dodaje: - Aby mówić o dobrej sytuacji dla pacjentów, jeden ośrodek taki jak "Breast Cancer Unit" albo wielospecjalistyczny ośrodek leczenia raka, powinien przypadać na około 350 tysięcy pacjentów.
Pomysł powstania wielospecjalistycznych ośrodków leczenie raka piersi chwali i potwierdza także Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Przyznaje, że podczas spotkania padły zapowiedzi powstania ośrodków i była mowa o Poznaniu.

- Taki ośrodek mógłby powstać w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu - twierdzi Szymon Chrostowski i sugeruje, że poza Poznaniem tylko dwie lub trzy lokalizacje w Polsce wchodzą w grę.

Konieczne jest jednak najpierw wydanie rozporządzenia dotyczącego takich ośrodków. Jak dowiedział się "Głos", minister zapowiedział, że stanie się to jeszcze w tym roku. Oficjalnie przedstawiciel resortu zdrowia potwierdza pracę nad zagadnieniem. - Trwają prace nad warunkami uruchomienia ośrodków - potwierdza w imieniu Bartosza Arłukowicza Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski