Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś świętowano 1 maja [ZDJĘCIA]

Elżbieta Bielewicz
Pół wieku temu czynami społecznymi i wykonaniem planów uczczono Święto Pracy. W 1989 roku po raz ostatni odbył się pochód z udziałem władz "przewodniej siły narodu".

W 1965 roku kaliskie zakłady pracy, szkoły organizacje i kluby sportowe tłumnie wzięły udział w pochodzie 1-majowym. Według relacji dziennikarzy "Ziemi Kaliskiej" wyróżniała się młodzież, głównie z Technikum Samochodowego, Technikum Włókienniczego oraz Liceum Medycznego.

Ponad 100 procent planu
Majowe święto uczczono także czynami społecznymi. Na łamach gazety można przeczytać o tym, iż ,,Kaliskie Zakłady Energetyczne podjęły zobowiązania produkcyjne na 231.302 złote". Z kolei ,,Egzekutywa i dyrekcja FPC "Kaliszanka" zameldowała o wykonaniu planu za I kwartał 1965 roku. Plan produkcji według ilości wykonano w 105,5 proc., wg wartości - 107,7 proc." Wielki sukces odnotowały także Kaliskie Zakłady Terenowego Przemysłu Materiałów Budowlanych, które uchwałą Komisji Współzawodnictwa przy Wojewódzkim Zjednoczeniu PTMB w Poznaniu i zajęły pierwsze miejsce we współzawodnictwie pracy! Wcale nie gorzej spisały się placówki oświatowe. Oto "Komitet Rodzicielski przy III LO odbudował w czynie społecznym boisko sportowe wartości 250 tys. złotych. A z okazji 1 Maja i wyborów do Sejmu "Komitet przystąpił do budowy sali gimnastycznej. Wartość tego czynu oblicza się na 700 tys. złotych". Do społecznej pracy zobowiązały się także załogi Państwowego Ośrodka Maszynowego w Kaliszu i Opatówku, które zamierzały wyremontować dwa ciągniki dla kółek rolniczych oraz maszynę do produkowania cegły. Jak czytamy "Maszyna ta wykorzystywana będzie do produkowania cegły dla wznoszonej w czynie społecznym przez mieszkańców powiatu Szkoły Podstawowej w Szczypiornie."

Z gazety dowiadujemy się także, że w przeddzień majowego święta oddano w Kaliszu do użytku gmach Przychodni Obwodowych na Rogatce, zaadaptowany na ten cel kosztem 10 mln złotych.

Z okazji Święta Pracy nie mogło też zabraknąć oficjalnych uroczystości. 30 kwietnia w kaliskim teatrze odbyła się akademia, a "referat okolicznościowy wygłosił sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR tow. mgr Stanisław Kryś". W części artystycznej obejrzano spektakl "Pamiętnik matki" - wg sztuki Karola Obidniaka napisanej na podstawie wspomnień Marcjanny Fornalskiej (przyp. red. - matki Małgorzaty, polskiej działaczki komunistycznej, wiele lat związanej z Bolesławem Bierutem).

Przeciw taniemu opilstwu
Ale nie tylko świętem żył Kalisz w maju 1965 roku. W rubryce "Z notatnika redaktora" znajdujemy informacje o tym, iż stali bywalcy supernowoczesnego baru szybkiej obsługi "AS" zwrócili się do gazety z prośbą o interwencję, a chodziło o... zlikwidowanie w nim sprzedaży piwa! Dlaczego? Oto jak czytamy "zachodzi niebezpieczeństwo przekształcenia się jego w przystań dla amatorów taniego opilstwa. Gromadzące się przy bufecie z piwem tłumy wozaków i różnego autoramentu typków, korzystają z nieuwagi bufetowych i mieszając kupowane piwo z przynoszoną ze sobą wódką urządzają sobie swoistego rodzaju biesiady".

Zwracano też uwagę organizatorom "ubawów", iż wykorzystywanie drzew, jako słupów ogłoszeniowych nie licuje z zasadą ochrony przyrody. Z radością donoszono, że z obserwacji Powiatowego Zespołu Kontroli Społecznej, Handlu, Gastronomii i niektórych usług wynikało, że oszustwa na niekorzyść klienta popełniane przez pracowników handlu są rzadsze. Przykład: "Podczas gdy w czasie kontroli grudniowej ujawniono chomikowane na zapleczu potężne torby rodzynek i masła i innych artykułów, pobieranie wyższych cen i oszukiwanie na wadze", to już kilka miesięcy później nadużyć takich nie zanotowano!

Tłumy w ,,Kadeku"
A skoro było tak dobrze i miało być jeszcze lepiej, w majowe święto 1965 r. przygotowano wiele atrakcji dla ludzi pracy. Na stadionie Włókniarz odbyły się zawody torowe, rozegrano też mecz piłkarski Calisia - Zjednoczeni Września, były zawody pływackie, lekkoatletyczne i modeli latających. Natomiast w klubie KMPiK zorganizowano koncert muzyki ludowej, a w parku przed oranżerią - orkiestry dętej. Grały także zespoły big beatowe. W "Kadeku" na zabawie połączonej z konkursami były ponoć tłumy ludzi. Jak donosiła ,,ZK" frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania, przybyło ponad 600 osób!

I tak przez lata hucznie świętowano 1 maja, z pochodami (obecność obowiązkowa!), festynami, występami artystycznymi, aż do 1989 roku kiedy to w kwietniu na mocy porozumienia władzy ze stroną solidarnościową rozpoczęła się transformacja państwa. Tego samego roku odbył się w Kaliszu ostatni pochód z udziałem władz PZPR.

Ostatni taki pochód
Jak pisała "ZK", pogoda wtedy nie dopisała. Nie padało, lecz było zimno i wiał przenikliwy wiatr. W pochodzie wzięło ponoć udział kilkanaście tysięcy osób, ale jak wspominano, bardziej przypominał pogrzeb mijającego ustroju. Pochody zorganizowano w: Kaliszu, Międzyborzu, Zdunach Żelazkowie, Brzezinach, Dobrzycy, Koźminku, Kępnie, Blizanowie, Opatówku i Przygodzicach. Z przemarszów zrezygnowano m.in. w: Ostrowie Wielkopolskim, Perzowie, Ostrzeszowie, Jaraczewie, Gizałkach, Kobylej Górze, Cekowie Kolonii, Sośniach, Sieroszewicach, Choczu i w Liskowie.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski