Tak mógł dziś wyglądać Jarosław Ziętara. Mija 20 lat od...

  Tak mógł dziś wyglądać Jarosław Ziętara. Mija 20 lat od zniknięcia dziennikarza

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jarosław Ziętara przed zniknięciem w 1992 roku i jego hipotetyczny wizerunek po 20 latach

  Jarosław Ziętara przed zniknięciem w 1992 roku i jego hipotetyczny wizerunek po 20 latach ©repr. Krzysztof M. Kaźmierczak

  Dzisiaj mija 20 lat od zniknięcia 24-letniego poznańskiego dziennikarza, Jarosława Ziętary. Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie jego zabójstwa przesłuchała kilkunastu wysokich funkcjonariuszy tajnych służb. Opracowano wizualizację obecnego wizerunku Ziętary. Rozmawialiśmy z prokuratorem prowadzącym śledztwo.
  Jarosław Ziętara przed zniknięciem w 1992 roku i jego hipotetyczny wizerunek po 20 latach

  Jarosław Ziętara przed zniknięciem w 1992 roku i jego hipotetyczny wizerunek po 20 latach ©repr. Krzysztof M. Kaźmierczak

  Badając bulwersujący wątek związków ze sprawą specsłużb (Ziętarę próbowano zwerbować do Urzędu Ochrony Państwa) przesłuchano m.in. płk Macieja Urbańskiego, byłego szefa delegatury UOP w Poznaniu oraz gen. Zbigniewa Nowka, który kierował UOP w Bydgoszczy (rodzinnym mieście dziennikarza), a potem był szefem UOP i Agencji Wywiadu. Prokuratura odmawia wszelkich informacji o wyniku przesłuchań.

  Ustaliliśmy, że prokuratorzy nie wykluczyli dotąd żadnej wersji zniknięcia dziennikarza. Nawet tych hipotez, które chociaż nie miały faktycznych podstaw, to na początku lat 90. były w zainteresowaniu poznańskiej prokuratury. Chodzi m.in. o samobójstwo czy ucieczkę za granicę.

  - Wiem, że to może wyglądać paradoksalnie, ale z formalnego punktu widzenia nie możemy wykluczyć tych wersji. Nie ma bowiem zwłok dziennikarza lub innych dowodów przesądzających o zbrodni. Jednak odwrotnie do tego, co uważano podczas pierwszego śledztwa w Poznaniu, dla nas hipotezy o samobójstwie czy ucieczce mają charakter trzeciorzędny, a pierwszoplanową wersją, która się zajmujemy jest zabójstwo - wyjaśnia prowadzący sprawę prokurator Piotr Kosmaty.

  W ramach rutynowych czynności związanych z pobocznymi wersjami m.in. zlecono biegłemu z dziedziny antroposkopii wykonanie projekcji aktualnego wizerunku Jarka Ziętary. To tzw. progresja wiekowa (prezentujemy ją wyżej). Do przygotowania takiej graficznej wizualizacji użyto fotografii członków rodziny dziennikarza. Zgodnie z przepisami wizerunek wykonany przez biegłego trafi do jednostek policji.

  Wbrew zapowiedziom z ubiegłego roku dotąd nie odtajniono żadnego z 33 akt sprawy utajnionych przez poznańską prokuraturę.

  - Obecnie nie ma takiej potrzeby, bo możemy z nich korzystać mimo klauzuli, ale przed zakończeniem śledztwa podejmę starania o odtajnienie akt - zapowiada prokurator.

  W październiku minie termin wyznaczony na prowadzenie sprawy Ziętary, ale dowiedzieliśmy się, że prokuratura wystąpi o jego przedłużenie.

  - Dotąd zrealizowaliśmy ok. 70 proc. planu śledztwa, ale z powodu pojawiania się nowych okoliczności ciągle rozszerzamy zakres naszych działań - mówi Piotr Kosmaty.

  Krakowska prokuratura odmawia informacji o tym, co planuje jeszcze zrobić w sprawie Ziętary. Nie ukrywa jedynie tego, że cały czas prowadzona jest weryfikacja niezidentyfikowanych zwłok, by sprawdzić czy przypadkiem nie znaleziono już szczątków dziennikarza, ale ich nie rozpoznano.

  Dotąd sprawdzono już bezimienne zwłoki z trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Było tylko kilkanaście takich, które wiekiem i cechami wyglądu mogły pasować do Ziętary. A tylko w jednym przypadku zdecydowano się na badania DNA. Ich wynik znany będzie we wrześniu. Kosmaty ocenia jednak, że szanse na to, że chodzi o szczątki dziennikarza są nikłe. Inaczej zlecono by wykonanie ekspertyzy w trybie pilnym. Prokuratura zamierza jeszcze zweryfikować niezidentyfikowane zwłoki z północnych i zachodnich województw.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może mi zapłaćcie 9.90zł za czytanie?

  klan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Co wy z tym płaceniem? Z reklam się utrzymujcie. Do tego jeszcze doszło żeby płacić za informację.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ograniczenie

  billinger (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 17

  Artykuł/materiał pt. "Tak mógł dziś wyglądać Jarosław Ziętara. Mija 20 lat od zniknięcia dziennikarza" powinien być dostępny bez konieczności logowania się.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie KMK !

  31 węzłowy Burke (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

  Omówienie Pańskiego artykułu jest zamieszczone na www. niezależna. Tamże komentarze. Czyli robi się Pan sławny bo tam debile ( jako autorzy ) nie mają wstępu. Jednako proszę nie liczyć na to że...rozwiń całość

  Omówienie Pańskiego artykułu jest zamieszczone na www. niezależna. Tamże komentarze. Czyli robi się Pan sławny bo tam debile ( jako autorzy ) nie mają wstępu. Jednako proszę nie liczyć na to że będę płacił za forte -piano . To chory pomysł chorych p*****ów czyli fąfarzenie całą gębą. Pozdrawiam. 31zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  Omówienia to namiastka

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

  Merytorycznie jest fragmentaryczne. Co do Piano - w żadnym wypadku nie jest to sposób na wyciągnięcia jakiś extra pieniędzy tylko (takie są niestety realia) na uratowanie gazet.
  PS. Z tego co...rozwiń całość

  Merytorycznie jest fragmentaryczne. Co do Piano - w żadnym wypadku nie jest to sposób na wyciągnięcia jakiś extra pieniędzy tylko (takie są niestety realia) na uratowanie gazet.
  PS. Z tego co wiem, do 3 września korzystanie jest artykułów w Piano bezpłatne więc po zalogowaniu się ten tekst o Jarku Ziętarze powinien być widoczny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratowanie gazet

  31 węzłowy Burke (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

  Oczywiście. Sugeruję Panu przyjrzenie się całej drabinie podległości od najniższego stanowiska w redakcji , poprzez różniste Fąfary aż do prawdziwych właścicieli. To ma , m.in . są utopione...rozwiń całość

  Oczywiście. Sugeruję Panu przyjrzenie się całej drabinie podległości od najniższego stanowiska w redakcji , poprzez różniste Fąfary aż do prawdziwych właścicieli. To ma , m.in . są utopione pieniądze. No bo aby jedni mogli walić w gałę to inni ( czyli szarzy dziennikarze) muszą zachrzaniać cały dzień i nieźle się upocić na wierszówkę. Pozdrawiam. 31zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiście że namiastka

  31 węzłowy Burke (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  ale jednak jest. Pozdrawiam. 31


  Zdjęcie autora komentarza
  Cóż...

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

  po namiastce nie można się wiele spodziewać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hej Burke 31

  Colombo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 24

  Skąd wiesz, że to, jak Ty nazywasz "pismaki" zdecydowały, że powstało forte - piano. Czy nie wiesz, kto w Polsce rządzi mediami. To jest stworzone po to, aby wydoić goi, którym jesteś tak jak...rozwiń całość

  Skąd wiesz, że to, jak Ty nazywasz "pismaki" zdecydowały, że powstało forte - piano. Czy nie wiesz, kto w Polsce rządzi mediami. To jest stworzone po to, aby wydoić goi, którym jesteś tak jak większość Polaków. Spytaj się Naczelnego "Głosu", ile dotychczas zarobili na forte - piano, ilu pozyskali abonentów oraz jaki to ma wpływ na zarobki poszczególnych redaktorów piszących teksty. Z kolei, co do sprawy zabójstwa Jarka Ziętary, to materiał powinien być dostępny, i to bez haraczu, a także bardziej szczegółowy, gdyż może się zdarzyć, że któremuś czytelnikowi coś się istotnego przypomni, skojarzy pewne fakty. W końcu dziennikarza zamordowano w Poznaniu, a nie w Krakowie. A skoro w sprawie mataczyła esbecja, to na pewno istnieją powiązania ze światem biznesu i polityki. Dlatego apeluję do Naczelnego "GŁOSU". Proszę udostępnić ten artykuł w jeszcze większym wymiarze, i to bezpłatnie. Wykrycie zleceniodawców tego zabójstwa leży w interesie Nas wszystkich.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podpisuję się pod Twoją opinią

  31 węzłowy Burke (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 11

  Panie Pawłowski ! Został Pan wywołany do tablicy. Pozdro, Colombo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  miq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

  świetna robota ten portret rozumiem że wrózbita powiedział wam do jakiego fryzjera będzie chodzić i o niesamowitym pociągu do wąsa w pewnym wieku:)


  Zdjęcie autora komentarza
  Proponuję poszukać...

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 24

  ... o antroposkopii kryminalistycznej. Biegły z tej dziedziny wykonywał ten wizerunek, bynajmniej nie opierając się na sugestiach prokuratury, rodziny czy znajomych Jarka.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo