Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (kwiecień-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-listopad). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują.
W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Kleszcze żyją głównie:
- w lasach liściastych i mieszanych;
- na obszarach trawiastych;
- w gęstych zaroślach, paprociach;
- na terenach zieleni miejskiej.
Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę.
Przeczytaj także: W tych roślinach występują kleszcze. Lepiej pozbyć się ich z ogrodu
Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
W ten sposób uchronisz się przed kleszczami. Oto najlepsze patenty
Łatwo rozpoznać najedzonego kleszcza, ponieważ podczas ssania krwi następuje charakterystyczny wzrost objętości jego ciała. Kleszcz po żerowaniu, pełny krwi zwiększa wielokrotnie swój rozmiar – przekraczając nawet 11-15 mm. Zobaczcie w galerii poniżej jak się chronić przed kleszczami:
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?