Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną Poznania! Zobacz archiwalne zdjęcia

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.
Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku. Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kultowy Dom Studencki Jowita przez lata stał się ikoną miasta Poznania. Odwiedzało go mnóstwo znanych osób, a w trakcie swojej edukacji mieszkało w niej wiele pokoleń studentów. Dziś już wiadomo, że popularne "Akumulatory" zostaną sprzedane.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita

Modernistyczny budynek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zwierzynieckiej. Lokalizacja niewątpliwie wpłynęła duże zainteresowanie stacjonowaniem w akademiku studentów. Biała elewacja kultowego domu studenckiego powstała z potłuczonej ceramiki, tak aby w ciągu dnia biel odbijała się od czerni okien. Budynek jest projektem autorstwa Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza.

Współpraca architektów zaczęła się w latach 1960-1964 właśnie od projektu Domu Studenckiego Jowita. Akademik powstał w ramach długofalowego planu rozwoju UAM na lata 1959-1965. Oddany został do użytku w 1968 roku.

Elementem charakterystycznym jest umieszczony na samej górze akademika wielki neon z napisem "Akumulatory", który znalazł się tam już w latach 60-tych. Choć ewoluował i zmieniał się nieco to zawsze "Akumulatory" były nieodłączną częścią kultowego akademika.

"Wygląda, jakby ktoś na nim usiadł i jeszcze przydepnął"

W 2018 roku w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" architekci przyznali, że ich pierwotna wizja wykonania budynku była inna. Chcieli oni, aby budynek miał aż 18 pięter, jednak wówczas obowiązywało zarządzenie o stawianiu w miastach wojewódzkich budynków nie wyższych niż 11-piętrowych. Obok siebie miały też powstać 2 budynki odwrócone frontem do ulicy Zwierzynieckiej. Wizja Komitetu Wojewódzkiego była jednak inna.

– Zapytano nas, dlaczego chcemy amerykanizować Poznań. Powiedzieliśmy zgodnie z prawą, że nie o ideologię i politykę tu chodzi, a jedynie względy architektoniczne. Tłumaczyliśmy urzędnikom podstawowe zasady urbanistyki, ale byli odporni. Stwierdzili, że jest zarządzenie i trzeba go przestrzegać. To był koniec dyskusji. Musieliśmy przełknąć tę żabę i zaprojektować coś, do czego nie byliśmy przekonani. Niestety, nie udało się to wszystko. Ostatecznie budynek zupełnie nie ma proporcji. Wygląda, jakby ktoś na nim usiadł i jeszcze przydepnął - opowiadał o swoim projekcie architekt Witold Milewski w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" w 2018 roku.

Spało tam sporo ważnych osób

Przez lata w akademiku zatrzymało się też sporo ważnych osób, m. in. Lech Wałęsa, Zeev Baran, konsul honorowy RP w Jerozolimie i Kamil Bednarek. W 2012 roku, podczas Euro 2012, budynek pełnił też funkcję hotelu dla przyjezdnych.

W niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystosowała oświadczenie, w którym poinformowała o złym stanie technicznym budynku i konieczności zamknięcia obiektu. Odniosła się też do próśb studentów nalegających o niesprzedawanie akademika i jednocześnie poinformowała, że Jowita zamknięta będzie nie wcześniej niż ukończona zostanie budowa nowego domu studenckiego na Morasku. Ta decyzja ma wielu przeciwników, a swoją interwencję poselską do władz UAM skierował poseł Franek Sterczewski.

Zobacz, jak wyglądała Jowita i jej otoczenie świeżo po oddaniu do użytku, w latach 90. aż do współczesności:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Międzynarodowe Targi Poznańskie mają już ponad 100 lat. Ich intensywny rozwój ukoronowała olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 roku, którą zwiedziło aż 4,5 mln osób. Zobacz, jak powstawała wizytówka Poznania. Przejdź do galerii --->

Tak powstawała wizytówka Poznania. Oto wyjątkowe zdjęcia spr...

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski