Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak smakuje lato

AB
dreamsteam
Wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu zbliża ludzi i jest świetnym sposobem na miłe spędzenie czasu. Pamiętajmy jednak, że prawdziwym hitem kulinarnym w ciepłe dni jest nie mięso, dostępne przecież cały rok , ale owoce sezonowe. Słodkie maliny, lekko cierpkie czerwone porzeczki, wytrawne wiśnie i soczyste czereśnie to tylko niektórzy bohaterowie słonecznych dni. Warto o nich pamiętać, gdyż są z nami tylko przez krótki czas.

Zaletą sezonowych owoców jest duża zawartość witamin, minerałów i antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na zdrowie, urodę i samopoczucie. Możemy je utrwalić, robiąc konfitury, dżemy lub po prostu piekąc ciasto.
Do dyspozycji mamy nie tylko maliny i czereśnie, również są porzeczki, śliwki, rabarbar, agrest. Każdy z owoców może stać się głównym składnikiem ciasta ucieranego, kruchego lub drożdżowego. Są one proste w wykonaniu i lekkostrawne, świetnie więc nadają się imprezę w plenerze.

– Żeby upiec naprawdę dobre ciasto musimy zadbać, aby wszystkie składniki były jak najlepszej jakości. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tłuszcz używany do jego przygotowania – mówi Małgorzata Sienkiewicz, technolog żywności, specjalista z Zakładów Tłuszczowych Bielmar.

Dla tych, którzy nie mają ochoty stać przy rozgrzanym piekarniku w gorące dni, najlepszym rozwiązaniem będą torty i dsery z owocami na zimno – na przykład serniki z owocami. Jedną z wariacji jest sernik jogurtowy z jagodami. Będzie potrzebne: 400 g twarogu dwukrotnie zmielonego, 200 ml śmietanki 30-36 procentowej, 150 g cukru pudru, 4 łyżki żelatyny, jagody (minimalnie 1 szklanka).

Jagody miksujemy na mus. Łączymy je z twarogiem, cukrem pudrem. Żelatynę zalewamy 4 łyżkami zimnej wody i rozpuszczamy. Łączymy 2 łyżki masy jagodowo-serowej z żelatyną, a następnie łączymy z resztą masy serowej. Śmietanę ubijamy na sztywno i mieszamy z masą jagodową. Masę przekładamy na formy i wstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc.

Składniki:
Ciasto:

  • 1 szklanka mąki,
  • 100 g margaryny,
  • 1 jajko,
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • szczypta soli;

Masa:

  • 1 opakowanie śmietankowego budyniu,
  • 1 szklanka bitej śmietany,
  • 1 opakowanie serka homogenizowanego naturalnego,
  • 2 łyżeczki cukru pudru,
  • 2-3 szklanki malin,
  • 100 g płatków migdałowych.

Sposób przygotowania:
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy posiekaną margarynę, jajko, cukier puder oraz sól i migdałowe płatki. Całość zagniatamy. Wyrobione na gładką masę ciasto wkładamy do lodówki (najlepiej w folii do żywności) i trzymamy tam około godziny. Następnie wypełniamy schłodzonym ciastem formę do tarty. Ciasto w foremce nakłuwamy widelcem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 25 minut. W tym czasie gotujemy budyń. Gdy ostygnie, dodajemy do niego bitą śmietanę, serek oraz cukier puder. Całość delikatnie mieszamy. Później pozostaje rozsmarowanie kremu na przestygniętym już cieście i posypanie resztą migdałowych płatków. Na samym wierzchu układamy – soczyste maliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski