Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętował powiat kaliski. Wielka gala w Opatówku [ZDJĘCIA]

EBI
Podczas uroczystości w Opatówku podkreślano, że to święto wszystkich mieszkańców powiatu kaliskiego. Jego bohaterami byli jednak nagrodzeni.

Krzysztof Nosal, starosta kaliski, podziękował wszystkim za pracę na rzecz powiatu Medale i życzenia
Podczas uroczystości w Opatówku podkreślano, że to święto wszystkich mieszkańców powiatu kaliskiego. Jego bohaterami byli jednak nagrodzeni. - Dla mnie to podsumowanie samorządowej działalności jako przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego, a potem wicestarosty kaliskiego. Jednocześnie to zobowiązuje do dalszej pracy społecznej-mówił Andrzej Dolny, po odebraniu medalu. Andrzej Dolny, nauczyciel z wykształcenia i znany w gminie Stawiszyn społecznik,funkcję wicestarosty pełnił przez ostatnie siedem lat. Medal dla Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach odbierali prezes tamtejszej straży Jerzy Majas, prezes orkiestry Paweł Grabowski i jej kapelmistrz Marek Kubera.

- To orkiestra z bogatą, 115-letnią historią - mówił Marek Kubera. - Obecnie liczy 37 muzyków. Prowadzimy także naukę gry na instrumentach. Przy orkiestrze działa 32-osobowa grupa mażoretek. Za pomoc i wspieranie osób niepełnosprawnych medal otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Swoboda koło Liskowa. Zakład działa od 2004 roku, a wtedy była to pierwsza tego typu placówka w Wielkopolsce. To tam poprzez różnego rodzaju rehabilitację przygotowuje się osoby niepełnosprawne do aktywnego życia. Karol Matczak, kierownik zakładu, podkreślał, że to wielkie wyróżnienie dla pracowników i podopiecznych.

Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą z dnia 29 grudnia 2014 roku nadała panu Andrzejowi Dolnemu - medal Zasłużony dla powiatu kaliskiego w uznaniu za propagowanie kultury, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju Powiatu Kaliskiego i jego promocję.

Andrzej Dolny jest magistrem inżynierem mechanizacji rolnictwa i absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1974 roku był nauczycielem mechanizacji w szkole rolniczej w Opatówku, następnie kierownikiem filii tej szkoły w Petrykach oraz Gminnym Inspektorem Oświaty w Stawiszynie. Przez lata był również cenionym i szanowanym nauczycielem matematyki w Zespole Szkół w Stawiszynie. Zrozumienie dla potrzeb mieszkańców powiatu, organizacji pozarządowych, strażaków ochotników, kół gospodyń wiejskich znalazło odzwierciedlenie w ich codziennej pracy.

Pełniąc funkcje najpierw Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego, a potem Wicestarosty Kaliskiego na stałe zapisał się na kartach historii Powiatu Kaliskiego. Od kilkunastu lat był związany z samorządem gminnym i powiatowym. Pracował najpierw jako Przewodniczący Rady Miejskiej w Stawiszynie, następnie jako Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego i Wicestarosta Kaliski. Aktywnie uczestniczył w procesie inwestycyjnym w powiecie kaliskiego i nadawał mu kształt. Dbał o rozwój oświaty, aktywnie wspierał kulturę, kultywował tradycje i wspierał sport w powiecie kaliskim. Był inicjatorem wielu akcji promujących Powiat.
 
Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą z dnia 29 grudnia 2014 roku nadała Orkiestrze Dętej OSP Iwanowice medal „Zasłużony dla powiatu kaliskiego” w uznaniu za propagowanie kultury, podnoszenie poziomu artystycznego, promowanie tradycji muzycznych w Powiecie Kaliskim i w Polsce. Medal odebrał Prezes Straży Jerzy Majas, Prezes Orkiestry Dętej Paweł Grabowski, a także dyrygent orkiestry Marek Kubera.
 
Po uzyskaniu zgody Gubernatora Kaliskiego w dniu 30 marca 1900 nadzwyczajne zebranie ogólne członków Iwanowickiego Towarzystwa Ogniowego powołało do życia orkiestrę dętą. Pierwszym kapelmistrzem został Iwan Dworzak, który w ciągu jednego roku zobowiązał się wyszkolić muzyków. W 1904 roku orkiestra liczyła 10 muzyków. W roku 1930 powiększono orkiestrę do 18 osób a szkolenie nowych członków zakończone było egzaminem kwalifikacyjnym. Działalność orkiestry przerywa II wojna światowa. Po wojnie już wiosną 1945 roku orkiestra na nowo zaczyna działać.

Jako pierwsza orkiestra w historii występowała w sali gobelinowej zamku w Gołuchowie. Uświetniała centralne , ogólnopolskie obchody dnia strażaka w Poznaniu w 2013 r. Swoją grą uświetnia wiele uroczystości świeckich i kościelnych nie tylko w swojej miejscowości i gminie ale również na terenie całego kraju.

Obecny kapelmistrz Marek Kubera jest 9 kapelmistrzem w 115 letniej historii orkiestry. Orkiestra liczy obecnie 35 muzyków, przy orkiestrze działa 32 osobowa grupa taneczna pod kierownictwem Pani Katarzyny Kubera. Najstarsze instrumenty na których grają dzisiaj muzycy pamiętają jeszcze XIX wiek. 5 maja 2002 roku podczas uroczystości upamiętniających 100-lecie istnienia orkiestra odznaczona została Złotą Honorową Zbiorową Odznaką III stopnia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Orkiestra dęta OSP Iwanowice od pokoleń zrzesza w swoich szeregach miłośników gry na instrumentach nie tylko z Iwanowic ale i okolicznych miejscowości. Kultywuje tradycje muzyczne i systematycznie podnosi poziom gry i wprowadza nowy repertuar.
Przy orkiestrze prowadzona jest nauka gry na instrumentach z której corocznie korzysta grono nowych adeptów muzyki, głównie młodzieży. Orkiestra Dęta OSP Iwanowice otrzymała medal Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego w uznaniu za propagowanie kultury, podnoszenie poziomu artystycznego, promowanie tradycji muzycznych w Powiecie Kaliskim i w Polsce.
 
Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą z dnia 29 grudnia 2014 roku nadała Zakładowi Aktywności Zawodowej SWOBODA medal „Zasłużony dla powiatu kaliskiego” w uznaniu za działalność na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych, organizację ich życia i działalność na rzecz rozwoju podopiecznych zakładu, oraz promocję Powiatu Kaliskiego w kraju i poza jego granicami.
Medal odebrał wieloletni kierownik ZAZ-u Karol Matczak.
 
W maju 2004 roku w m. Swoboda koło Liskowa powstał pierwszy w Wielkopolsce Zakład Aktywności Zawodowej. Jest to wyodrębniona organizacyjnie i finansowa jednostka tworzona w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Stworzono możliwość powstawania placówek gdzie poprzez rehabilitację zawodową, społeczną i zdrowotną można przygotować ludzi niepełnosprawnych do aktywnego życia w społeczeństwie. ZAZ zatrudnia 25 osób niepełnosprawnych z terenu gmin Lisków, Koźminek i Opatówek, Ceków- Kolonia, Szczytniki oraz 11 osób pełnosprawnych. Zakład Aktywności Zawodowej jest przedsięwzięciem nowatorskim, wypracowującym skuteczne metody działania, a tym samym wpisującym się w system rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce. Jednak już z pierwszych doświadczeń wiadomo, że powstanie i działanie zakładu przeciwdziała izolacji społecznej osób niepełnosprawnych, jest miejscem integracji, szkołą życia i prawidłowych kontaktów międzyludzkich.

ZAZ Swoboda w 2014 roku obchodził swoje 10 –lecie. Od początku jego istnienia kieruje nim Karol Matczak, który jest inicjatorem i propagatorem wymiany kulturalnej między ZAZ . W ramach współpracy województwa wielkopolskiego z Dolną Saksonią w Niemczech ZAZ ze Swobody nawiązał współpracę z niemieckimi firmami z branży meblarskiej. Obecnie 80% pracy wykonywanej przez osoby niepełnosprawne to praca jako podwykonawcy firmy San Garden.
Do zadań pracowników zakładu w Swobodzie należy również opieka nad terenami zielonymi, pielęgnacja boisk szkolnych i pogłębianie rowów przy drogach. Nowatorskim i jedynym w kraju przedsięwzięciem było spotkanie teatralne osób niepełnosprawnych pod hasłem Trybik, organizowane w ramach projektu Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli, a dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Sztuka z udziałem aktorów z Zakładu Aktywności w Swobodzie wystawiona była w 2013 roku i powtarzana była kilka razy w Niemczech.
 
Starosta kaliski Krzysztof Nosal przyznał statuetki Sportowca Roku Powiatu Kaliskiego. Otrzymali je: Bartłomiej Matysiak mieszkaniec gminy Godziesze Wielkie obecny mistrz Polski w kolarstwie szosowym, Eryk Latoń wicemistrz Polski w kolarstwie na torze, aktualny mistrz Polski młodzików w boksie - Patryk Trzciński, Aleksander Stawirej zawodnik ZIĘTEK Team Brzeziny mistrz świata w kickboxingu.
 
Bartłomiej Matysiak jest wychowankiem Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. W barwach tego zespołu osiągał sukcesy torowe, zdobywając mistrzostwo Polski w wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie (w 2003 i 2005 roku) i brązowy medal w madisonie (2003). Od 2006 roku kolarz zawodowy, początkowo jeździł w barwach warszawskiej Legii, od 2009 roku jest zawodnikiem CCC Polsat Polkowice. W 2014 roku Bartłomiej Matysiak został mistrzem Polski elity w kolarstwie szosowym. Kolarz grupy CCC Polkowice Polsat wygrał wyścig w Sobótce na dystansie 222 kilometrów. Za zasługi dla polskiego kolarstwa, za znaczące osiągnięcia sportowe 20 października 2014 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi.

Eryk Latoń karierę kolarską rozpoczynał w Kaliszu, trafiając do „kuźni” talentów- klubu kolarskiego, KTK Kalisz. Swoją „przygodę” z rowerem rozpoczynał od toru, gdzie odnosił swoje pierwsze kolarskie sukcesy. Ma na swoim koncie tytuły mistrza i vice mistrza Polski m.in. w kerinie, sprincie drużynowym, wyścigu punktowym, na 1 i 5 kilometrów. W sezonie 2011 reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy, gdzie w omnium zajął wysokie 4. miejsce, natomiast na mistrzostwach świata był ósmy.
 
Aktualny mistrz Polski młodzików w boksie - Patryk Trzciński z Brzezin 15-latek wychowanek klubu Ziętek Team Brzeziny, wygrał walkę finałową w wadze +76 kg i zdobył tytuł Mistrza.

Najbardziej utytułowany zawodnik klubu ZIĘTEK Team Brzeziny w roku 2012/2013 - Aleksander Stawirej. W kategorii wagowej -91kg reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów Starszych w Kickboxingu federacji WAKO, które odbyły się w Rimini w 2014 r. Włochy. Stoczył dwa pojedynki, w których pokonał reprezentanta Turcji oraz w finałowej walce zawodnika z Rosji Drużyna formuły full contact zdobyła 5 brązowych medali, 5 srebrnych i jeden złoty medal Aleksandra Stawireja. To największy sukces Aleksandra w jego bogatej karierze kickboxerskiej i bokserskiej. Ostatni złoty medal M. Świata dla Kaliskiego Powiatu zdobył Robert Ziętek w Teodozji na Krymie w 2000 r.
 
Podczas Święta Powiatu Kaliskiego wręczono również statuetki za zasługi dla powiatu kaliskiego jego promocję w roku jubileuszu -15-lecia Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów dla długoletnich uczestników sztafety. W uznaniu za promocję Powiatu Kaliskiego, wspieranie idei WOŚP, wytrwałość, wyobraźnię i radość tworzenia wielkich rzeczy oraz fantastyczne wzmacnia ducha orkiestry. Statuetki wręczył Bartłomiej Matysiak Mistrz Polski w kolarstwie szosowym.
 
W dotychczasowych Wielkoorkiestrowych Sztafetach uczestniczyło 33 cyklistów, niektórzy uczestniczyli we wszystkich wyjazdach do Warszawy. Do tej pory Sztafeta pokonała ogólny dystans 3.528 km. W gronie uczestników, prócz żelaznej trójki (Andrzej Wolniak, Zbigniew Sobczak, Bronisław Krakus) w sztafecie uczestniczyła Olimpijka i Mistrzyni Świata – Ola Dawidowicz, prezes Tour de Pologne – Czesław Lang, były europoseł - Marek Siwiec, starosta Krzysztof Nosal, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - Marek Baumgart, prezes firmy Colian - Jan Kolański, burmistrz Stawiszyna Robert Jarzębski, Wójtowie Gmin: Sebastian Wardęcki i Krzysztof Niedźwiedzki.

Do Warszawy sztafeta nigdy nie docierała z „pustymi rękami, aby wesprzeć działania Fundacji WOŚP kaliski sztab przekazał na centralną licytację Allegro oryginalną rakietę klasy ziemia – powietrze, dwa konie arabskie, dwa rowery MTB, metalografikę kaliskiego artysty, dzieło brzezińskiego rzeźbiarza, dwukrotnie słodki wypiek firmy Colian – Mega Grześka.
 
Część artystyczną zapewniła grupa Free Brass Band pod batutą Marka Kubery oraz wokaliści ze studia Piano Song. Święto Powiatu zakończył koncert Trzech Tenorów z operetki z Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski