Gaz ziemny to pozostałość po szczątkach roślin i zwierząt, które przez miliony lat ulegały przeobrażeniom pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób powstały złoża gazu ziemnego i ropy naftowej, które często występują razem. Skałę, w której się znajdują, można porównać do gąbki nasączonej surowcem. Sam proces wydobycia i przygotowania gazu do przesyłu jest dość skomplikowany i w pełni automatyczny. Pierwszym, co rzuca się w oczy przebywając na terenie kopalni gazu ziemnego jest liczba pracowników obsługujących instalacje – przez cały pobyt spotkaliśmy maksymalnie 5-6 osób i kilku ochroniarzy. Kopalnia zatrudnia 48 osób, pracujących w systemie 3-zmianowym.
Polski Kuwejt. To największa polska kopalnia gazu ziemnego
Historia wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce sięga XIX wieku. Na początku wydobycie skupiało się wokół wschodnich terenów Polski, między innymi okolic Przemyśla i Borysławia, leżącego współcześnie na Ukrainie. Tereny zachodniej Polski stanowiły białą plamę na mapie. Dopiero w latach 60. zaczęto poszukiwania na masową skalę złóż surowców, między innymi w Wielkopolsce. – W latach 70., w pobliżu Kościana, zostało odkryte małe złoże Kościan, z którego wyeksploatowano odwiertem Kościan-1 22 miliony metrów sześciennych gazu ziemnego, po których myślano, że gaz ziemny w pobliskim rejonie się skończył. Jednak geolodzy nie dali za wygraną i stwierdzili, że może w podobnych strukturach skalnych w okolicy także znajduje się gaz – opowiada Marcin Dudziński, zastępca kierownika kopalni, który był naszym przewodnikiem po Kopalni Gazu Ziemnego Kościan-Brońsko.
Po szeregu lat poszukiwań, w 1995 roku odnaleziono złoże Kościan nazwane Kościan S, o pojemności 10 miliardów metrów sześciennych, a trzy lata później, tuż obok niego jeszcze większe złoże Brońsko, zawierające blisko 24 miliardy metrów sześciennych gazu. Oprócz dwóch największych złóż odkryto także trzy mniejsze. Jedno z nich obecnie częściowo funkcjonuje jako podziemny magazyn. Budowa nowej kopalni gazu ziemnego, tak zwanego ośrodka centralnego, do którego dostarczany jest gaz z odwiertów w złożach, ruszyła w lipcu 2001 roku i trwała 4 lata, a pierwsze instalacje uruchomiono już pół roku później.