Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda praca przy szczepieniach przeciwko COVID-19 w punkcie na MTP. "Tę wojnę możemy wygrać tylko zespołowo"

Grzegorz Dembiński
Marzena Pawlikowska: - Tworzymy zgrany zespół, każdy dokłada ważną cegiełkę w walce o normalność. Po świętach ten zespół będzie rósł po to byśmy szczepili jeszcze więcej
Marzena Pawlikowska: - Tworzymy zgrany zespół, każdy dokłada ważną cegiełkę w walce o normalność. Po świętach ten zespół będzie rósł po to byśmy szczepili jeszcze więcej Łukasz Gdak
W maju minie dokładnie sto lat od pierwszej wystawy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kilkanaście hal i pawilonów goszczących od dziesięcioleci dostawców, kupców i publiczność wszystkich branż, od roku świeci pustkami. W 2020 roku odbyły się tu nieliczne, skromne rozmiarami i ilością gości imprezy. Obecnie w kilku pawilonach zamiast nich trwa mordercza walka z pandemią.

Wejście do ogromnej targowej hali. Wita nas wolontariuszka ubrana w żółty t-shirt. Prosi by, ustawić się w kolejce do siedzących przy stoliku kolegów. Tutaj weryfikowane jest skierowanie, sprawdzana zgodność danych i terminu. Obok pacjenci wypełniają ankiety personalne. Gdy mają z czymś kłopot, wolontariusze podchodzą i pomagają.

Koronawirus: Lekarka po covidzie, zaczęła pracę w w punkcie szczepień na MTP

Po wypełnieniu ankiet trzeba podejść do drugiej strefy. Kilkadziesiąt krzesełek rozstawionych w odstępach co dwa metry. Naprzeciw boksy lekarskie. Tutaj medycy skrupulatnie przepytują: o schorzenia, aktualny stan zdrowia, alergię na szczepionki. Malwina Tomaszewska pracuje w punkcie jako lekarka-stażystka od początku szczepień w styczniu. Zdecydowała się pomóc przy akcji szczepień po przechorowaniu COVID-19.

- Myślałam, że jako osoba młoda przejdę chorobę lekko, ale było inaczej. W grudniu przez dwa tygodnie leżałam w łóżku. Miałam klasyczne objawy: gorączkę, utratę węchu i smaku. Bardzo źle czułam się po przechorowaniu. Miałam ubytki pamięci, kłopoty z koncentracją. W rozmowach brakowało mi najprostszych słów - opowiada.

Lekarka wcześniej odbywała praktykę w Szpitalu Przemienia Pańskiego przy ulicy Długiej. Gdy tylko pojawiła się prośba, żeby dołączyć do akcji szczepień, nie wahała się ani chwili. Chciała dołożyć od siebie cegiełkę w walce z epidemią:

- Praca tutaj jest dla nas, młodych lekarzy, prawdziwym chrztem bojowym. Mamy kontakt z wszystkimi grupami wiekowymi i zawodowymi. Seniorami, nauczycielami, studentami obcojęzycznymi. Z każdym trzeba się nauczyć rozmawiać. Na co innego zwracać uwagę przy analizie zdrowotnej. Do tego obsługujemy wielu pacjentów w krótkim czasie - wyjaśnia.

Punkt szczepień - wolontariusze pomogą
Wolontariusze czekają na pacjentów wychodzących od lekarza. Ci ściskają w dłoni karteczki. Są na niej ważne informacje, m.in. o przypisanej szczepionce: Comirnaty czyli Pfizer, Moderna albo Astra Zeneca. Według tego przydziału kierowani są do właściwej kolejki w strefie trzeciej. Szczepieniom - zwłaszcza osób starszych - towarzyszą ogromne emocje. W rozmowach pracownicy punktu szczepień są zgodni. To, co ich najbardziej zaskoczyło podczas pierwszych tygodni akcji - dojmujące poczucie samotności u seniorów. Wielu z nich przez długie miesiące pandemii w ogóle nie wychodziło z domów. Sami się bali albo rodzina zakazywała. Strach uczynił ich zakładnikami we własnych domach. Wielu z nich w punkcie szczepień pierwszy raz od roku miało kontakt z lekarzem.

- My wyczuwamy te mieszające się w nich emocje z daleka - tłumaczy Monika Nowak, wolontariuszka ze szpitala przy Długiej. - Wpierw długie miesiące drżeli o życie zamknięci w domach. Teraz wyszli z domu na szczepienie, o którym usłyszeli w telewizji tyle niepokojących rzeczy. Są zestresowani. A my - targowa „żółta armia” - jesteśmy od tego, żeby szczepienie odbyło się bez dodatkowych niespodzianek, żeby każdy z pacjentów czuł się tutaj zaopiekowany - dodaje.

Tak wyglądały pierwsze szczepienia na COVID-19 w Poznaniu - zobacz wideo:

Przed boksami szczepień odbywają się tutaj często istne manewry. Mimo wyraźnie wpisanej na kartce kwalifikacji pacjenci zerkają tęskno na wejście oznaczone odręcznie jako „Pfizer” i próbują ustawiać się w kolejce do niego. Myślą, że skoro to najdroższy preparat to zapewne najlepszy. Lekarze tłumaczą wszystkim, że każda z szczepionek jest skuteczna i żadnej nie należy się bać.

Przy szczepieniach na targach działa ponad 70 wolontariuszy. Działają w godzinach pracy punktu od 7.00 do 20.00 w systemie trzyzmianowym. To zwykle osoby mające normalną pracę, a przy akcji działają, bo kochają pomagać. Przed pandemią byli aktywni na oddziałach Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i w hospicjum. Monika Nowak koordynuje ich działania.

- Kiedyś pracowałam jako pielęgniarka, potem miałam 13 lat własną działalność, teraz myślę o kolejnym biznesie. Moje dzieci dorosły i są na studiach, a że ciągle drzemie we mnie „piguła” i mam trochę wolnego czasu, zdecydowałam się trzy lata temu na wolontariat. Przed pandemią opiekowałam się chorymi na oddziale naczyniowym Szpitala na Długiej. Wirus odciął nam możliwość pomagania w szpitalach. Naturalne więc, że teraz jesteśmy tutaj - mówi.

Pani Monika działa najczęściej w strefie szczepień. To ona również pomaga kierować pacjentów do konkretnej kolejki.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Punkt szczepień na MTP: Zgrany zespół pielęgniarek

Na preparaty inaczej niż pacjenci patrzą pielęgniarki. Do przygotowania porcji zdecydowanie wolą od Pfizera Modernę i Astrę.

- Fiolki są większe, mają zapas i nie trzeba ich mieszać z solą fizjologiczną - tłumaczy Marzena Pawlikowska, koordynatorka do spraw pielęgniarskich. - Z kolei Pfizer jest odmierzony bez rezerwy, trzeba być bardzo precyzyjnym przy dzieleniu dawek.

Zespół pielęgniarski to zwykle sześć osób. W jednym boksie prócz dwóch pielęgniarek działa też rejestratorka. Samo szczepienie odbywa się błyskawicznie: przekazanie zlecenia rejestratorce, odsłonięcie jednego z ramion, dezynfekcja, wkłucie:

- Gdy jest po wszystkim pacjenci dziwią się, że to już, bo nic nie czuli - mówi szefowa pielęgniarek.

Pani Marzena o pracy koleżanek i całego zespołu opowiada z dumą: - Wszystkie przyszłyśmy tutaj z różnych szpitali i przychodni. Musiałyśmy się błyskawicznie dotrzeć, nauczyć ze sobą pracować. Dziś wiem, że to jest najlepszy zespół. Wszystkie możemy na siebie liczyć w trudnych momentach.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Pielęgniarki spędzają ze sobą w ostatnich tygodniach ogrom czasu. W tak intensywnej pracy ludzie się mocno ze sobą zżywają. Opowiadają sobie o wszystkim, dzielą smutkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski