Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają dziś kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Takie cudo niecałe 3 godziny drogi od Poznania. Zobaczcie zdjęcia [19.06.2023]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Po zakończeniu wydobycia węgla liczne korytarze i komory zostały zlikwidowane. Puste przestrzenie wyrobisk zawaliły się, a powstałe niecki wypełniły się wodą. Na terenie Łuku Mużakowa znajduje się dziś ponad 300 powstałych w ten sposób kolorowych jeziorek.Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>
Po zakończeniu wydobycia węgla liczne korytarze i komory zostały zlikwidowane. Puste przestrzenie wyrobisk zawaliły się, a powstałe niecki wypełniły się wodą. Na terenie Łuku Mużakowa znajduje się dziś ponad 300 powstałych w ten sposób kolorowych jeziorek.Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>Dariusz Nawrocki
Na terenie Łuku Mużakowa, przy dzisiejszej granicy polsko-niemieckiej, w XX wieku znajdowała się kopalnia węgla brunatnego. Po jej likwidacji powstał tu malowniczy krajobraz z kolorowymi jeziorkami i "martwymi lasami". Dziś za darmo można tu skorzystać ze Ścieżki Geoturystycznej "Dawna Kopalnia Babina". Zobaczcie zdjęcia. Może zechcecie tam wpaść na weekend. Droga z Poznania zajmuje autem zaledwie 3 godziny.

Spis treści

Kolorowe jeziorka na terenie byłej Kopalni Babina

Kopalnia węgla brunatnego "Babina" (w języku serbołużyckim to po prostu "babcia") znajdowała się na terenie polskiej części Łuku Mużakowa. Pierwsze prace górnicze rozpoczęły się tu na początku XX wieku. W latach 20. trwały już tu w najlepsze: wydobycie węgla brunatnego oraz produkcja brykietu. Prace odbywały się tu zarówno metodą podziemną, jak i odkrywkową. Prace kontynuowano tu również po wojnie. W 1945 roku powstała tu nowa kopalnia węgla brunatnego, którą nazwano "Przyjaźń narodów - szyb Babina".

Na początku lat 70. XX wieku produkcja węgla brunatnego w kopalni "Babina" stała się mało opłacalna. Dlatego rozpoczęto stopniowe wygaszanie produkcji. Kopalnia "Babina" przegrała z dużymi kopalniami odkrywkowymi, które w tym czasie powstawały w Polsce.

Po zakończeniu wydobycia węgla liczne korytarze i komory zostały zlikwidowane. Puste przestrzenie wyrobisk zawaliły się, a powstałe niecki wypełniły się wodą.

Na terenie Łuku Mużakowa znajduje się dziś ponad 300 powstałych w ten sposób kolorowych jeziorek.

Łączna powierzchnia wszystkich zbiorników wodnych powstałych na terenach pokopalnianych wynosi około 770 hektarów. Utworzyło się dzięki temu wyjątkowe pojezierze antropogeniczne.

Wody jeziorek znajdujących się na terenie po byłej kopalni "Babina" są przezroczyste i mają różne kolory. Ich barwy zależą od stopnia zakwaszenia i zawartości związków chemicznych.

"Zbiorniki pokopalniane znajdujące się w obszarze dawnej kopalni "Babina" w większości należą do silnie zakwaszonych. Ich pH waha się w granicach od 2,6 do 3,7, podobnie jak soku pomarańczowego lub pomidorowego. Posiadają one również dużą zawartość związków żelaza barwiącego wodę na jasnopomarańczowy kolor. Stężenie związków żelaza dochodzi do 180 g/l. Przyczyną takiego chemizmu wód pokopalnianych jest obecność w ich otoczeniu minerału nazwanego pirytem, który jest związkiem siarki i żelaza" - czytamy na tablicy informacyjnej Geoparku Łuk Mużakowa.

Drzewa, które rosły na terenach, na których powstały zbiorniki, nie przetrwały kontaktu z silnie zakwaszoną wodą. Stąd setki "kikutów" wystających nad powierzchnią kolorowych jeziorek. Miejsca te nazwano "martwymi lasami".

Największy zbiornik pokopalniany w polskiej części Łuku Mużakowa to "Afryka"

Nazwano go tak dlatego, że linia brzegowa jeziora widziana z góry przypomina kształtem afrykański kontynent. "Afryka" ma około 20 hektarów powierzchni. Jeziorko to można podziwiać z wieży widokowej, którą postawiono na jednym z brzegów.

Fascynujące są zwłaszcza brzegi jeziorka "Afryka". Są to pozostałości hałd i nasypów. To mieszanina piasków, pyłów i iłów, które tworzą ciekawe wąwozy, urwiska i wzniesienia. Są też długie plaże, które powstały na skutek działalność wód opadowych.

W skarpach zbiornika i dzisiaj dostrzec można niewykorzystane fragmenty pokładów węgla brunatnego.

Spacer Ścieżkę Geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina" - za darmo

W 2012 roku powstała ścieżka geoturystyczna, która prowadzi przez tereny dawnej Kopalnia Babina (wcześniej ten teren nie był dostępny dla turystów).

Ścieżka ma ponad 5 kilometrów długości oraz 11 przystanków tematycznych. Ścieżką można spacerować lub pokonać ją na rowerze. Wejście na teren Geoparku jest bezpłatny. Darmowe parkingi można znaleźć na dwóch krańcach ścieżki:

  • w Łęknicy
  • lub w Nowych Czaplach

Jak dojechać do Geoparku w Łęknicy? Sprawdź:

Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa:

Nadleśnictwo Lipinki zaprsza do korzystania ze ścieżki geoturystycznej "Dawna Kopalnia Babina":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski