Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki" - mówią leśnicy i pokazują nagranie [zdjęcia, wideo]

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Zaskroniec to najpowszechniejszy polski wąż. Często mylony z niebezpiecznymi żmijami. Zaskrońce nie zagrażają ludziom - nie mają gruczołów jadowych, nie są też dusicielami. Raczej unikają ludzi, których wyczuwają dzięki wibracjom ziemi. Żeby mieć pewność, że podczas spaceru nie natkniemy się na zaskrońca, wystarczy mocniej i głośniej tupać.Zobacz więcej zdjęć zaskrońców - najpowszechniejszych węży w Polsce >>>>>
Zaskroniec to najpowszechniejszy polski wąż. Często mylony z niebezpiecznymi żmijami. Zaskrońce nie zagrażają ludziom - nie mają gruczołów jadowych, nie są też dusicielami. Raczej unikają ludzi, których wyczuwają dzięki wibracjom ziemi. Żeby mieć pewność, że podczas spaceru nie natkniemy się na zaskrońca, wystarczy mocniej i głośniej tupać.Zobacz więcej zdjęć zaskrońców - najpowszechniejszych węży w Polsce >>>>>pixabay.com
W lasach, na łąkach i moczarach w można spotkać wygrzewające się i pływające zaskrońce. Ten najpowszechniejszy polski wąż jest często mylony z niebezpiecznymi żmijami. Nagranie pokazujące zaskrońca opublikowały Lasy Państwowe na Facebooku. Zobacz!

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODCINEK 23

od 16 lat

Zaskrońce w Polsce

W Polsce występują dwa gatunki zaskrońców - zdecydowanie rzadszy zaskroniec rybołów oraz częściej spotykany zaskroniec zwyczajny, który występuje w zasadzie na całym terytorium naszego kraju.

Zaskrońce są brązowawe lub szarozielone, najczęściej mają też żółte plamy za skroniami - właśnie od nich pochodzi polska nazwa tych węży.

Dorosłe zaskrońce mogą osiągnąć nawet półtora metra długości.

Najczęściej można je zobaczyć, kiedy wygrzewają się na kamieniach. Zaskrońce uwielbiają wodę, doskonale pływają i nurkują, potrafią też polować w wodzie, dlatego zwykle zamieszkują tereny podmokłe.

Zaskrońce nie zagrażają ludziom - nie mają gruczołów jadowych, nie są też dusicielami. Raczej unikają ludzi, których wyczuwają dzięki wibracjom ziemi. Żeby mieć pewność, że podczas spaceru nie natkniemy się na zaskrońca, wystarczy mocniej i głośniej tupać.

- Myślę, że dla większości osób taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki. Często już sam wygląd i zachowanie węży jest dość niepokojące, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Dodatkowo ssssssssssyczenie i częste wsuwanie i wysuwanie języka tylko to wrażenie potęguje. Ale nie o wystraszenie nas tu chodzi - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Narząd Jacobsona, to organ w kształcie dwóch jamek, położony na sklepieniu podniebienia. Będący w ciągłym ruchu i najczęściej rozdwojony język zbiera cząsteczki zapachu z powietrza i przenosi je wprost do tego narządu. Żeby więc poczuć ofiarę nie wystarczy tylko wdech i wydech - wyjaśniają Lasy Państwowe na Facebooku.

Na filmiku widzimy zaskrońca, który jest niejadowitym wężem z rodziny połozowatych. Najłatwiej poznać go po charakterystycznych żółtych plamkach za skroniami, od czego też pochodzi jego nazwa, a czego tym razem nie chciał pokazać.

Zdecydowanie nie powinniśmy się go bać i nie powinniśmy również go straszyć. W sytuacji stresowej zaskrońce potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstrasza nieprzyjaciela (taki trochę zapach odchodów) - dodają Lasy Państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki" - mówią leśnicy i pokazują nagranie [zdjęcia, wideo] - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski