Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takich tomografów jest dziewięć w Europie. Jeden z nich znajduje się w Komornikach koło Poznania

MCC
HalluxMed Ortopedia Chirurgia Stopy
Specjalistyczny tomograf komputerowy do badania stopy i stawu skokowego na stojąco, którym dysponuje klinika HalluxMed Ortopedia Chirurgia Stopy w Komornikach, to jeden z dziewięciu takich aparatów w Europie. Pozwala on na precyzyjne określenie nieprawidłowości w najbardziej naturalnej dla stopy pozycji.

Tomografia komputerowa to obrazowe badanie diagnostyczne, w którym za pomocą promieni rentgenowskich uzyskuje się wielowarstwowe, przekrojowe obrazy ciała pacjenta. Wykorzystywana jest ona niemal we wszystkich specjalnościach medycznych, także w ortopedii, gdzie za pomocą tomografu można ocenić układ kostno-mięśniowy po przebytym urazie, po operacji, a także przed zabiegiem. Służy ona do wykrywania guzów, chorób zwyrodnieniowych, zapaleń kości, dysplazji.

Badanie tomografem komputerowym zazwyczaj przebiega podobnie. Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole i podczas badania pozostaje w pozycji leżącej, najczęściej na plecach, ewentualnie na boku lub na brzuchu. Stół przesuwa się przez pierścień tomografu podczas gdy aparat obrazuje kolejne warstwy ciała.

Inaczej wygląda to w przypadku innowacyjnego urządzenia, które w tym roku został zakupiony przez szpital HalluxMed Ortopedia Chirurgia Stopy. Tomograf komputerowy służy do wykonywania badań stopy i stawu skokowego w pozycji stojącej. Urządzenie pozwala z bardzo dużą precyzją zdiagnozować schorzenia stóp w pozycji naturalnej, pod obciążeniem masą ciała.

- To aparat najnowszej generacji, takim sprzętem, oprócz naszego szpitala , dysponuje zaledwie osiem placówek w całej Europie - mówi doktor Zbigniew Jackowiak, chirurg ortopeda i właściciel HalluxMed Ortopedia Chirurgia Stopy. - Tego typu tomografy komputerowe bardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych, gdzie nasi lekarze przeszli szkolenia w zakresie obsługi samego sprzętu i jego zastosowania.

Które ryby mają najwięcej kwasów Omega-3? Zobacz koniecznie!

Użycie w diagnostyce specjalistycznego tomografu do badania stopy na stojąco pozwala uniknąć błędów charakterystycznych dla innych metod diagnostycznych. W przypadku tradycyjnego zdjęcia rtg, badanie wymaga od technika skomplikowanego, bardzo dokładnego pozycjonowania pacjenta, a uzyskany obraz prezentuje nakładające się na siebie kości. Natomiast w przypadku klasycznej tomografii wykonywanej „na leżąco” niektóre dolegliwości mogą zostać przeoczone, gdyż uwidaczniają się one tylko w pozycji stojącej z obciążeniem masą ciała.

- Kości stopy zupełnie inaczej zachowują się w sytuacji swobodnej, a inaczej w pozycji stojącej z obciążeniem masą ciała - tłumaczy doktor Zalita, ortopeda w klinice HalluxMed Ortopedia. - Taki tomograf może zastąpić każdy inny rodzaj projekcji. Jest też całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Dzięki zastosowaniu wyjątkowej technologii naświetlania, dawka promieniowania, którą przyjmuje osoba badana nie jest większa niż podczas standardowego zdjęcia rentgenowskiego. A jakość uzyskanych informacji jest nieporównywalna.

Badanie stopy tomografem komputerowym na stojąco trwa od 15 do 30 sekund. W tym czasie naświetlana jest jedynie stopa lub obie stopy. W nowym aparacie została zastosowana zupełnie inna technologia niż w tradycyjnych tomografach komputerowych. Nie ma tutaj dzielenia obrazu na warstwy. Uzyskuje się od razu odwzorowanie całej stopy lub stóp i dopiero potem aparat dzieli „zdjęcie” na warstwy, aby można było przyjrzeć się poszczególnym elementom stopy z różnej perspektywy i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. - Ten tomograf komputerowy pomaga nam być lepszymi lekarzami - przyznaje dr Jackowiak.

Jak często można robić badania radiologiczne?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski