MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są najlepsze licea w Poznaniu! Znalazły się w prestiżowym rankingu WaszaEdukacja.pl. Sprawdź aktualne zestawienie

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
W ogólnokrajowym rankingu liceów 2024, który został zorganizowany przez portal WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 1978 liceów. Które licea w Poznaniu są najlepsze? Sprawdź w galerii >>>
W ogólnokrajowym rankingu liceów 2024, który został zorganizowany przez portal WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 1978 liceów. Które licea w Poznaniu są najlepsze? Sprawdź w galerii >>>Łukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
W najnowszym ogólnopolskim rankingu liceów na rok 2024, opublikowanym przez portal WaszaEdukacja.pl, poznańskie szkoły średnie wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami. Ranking, który został opracowany na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, uwzględnia wyniki egzaminów maturalnych i osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jedna z poznańskich placówek znalazła się na zaszczytnym 18. miejscu wśród 1978 liceów z całej Polski. Zobacz w naszej galerii 10 najlepszych liceów w Poznaniu.

Najlepsze licea w Polsce w 2024 roku

W ogólnokrajowym rankingu liceów 2024, który został zorganizowany przez portal WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 1978 liceów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które spełniły wymogi regulaminu.

Podczas sporządzania rankingu liceów, uwzględniono różnorodne kryteria, aby zapewnić obiektywne i wszechstronne podejście. Na liście uwzględniono wyniki egzaminów maturalnych zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym oraz osiągnięcia w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych. W tym roku, w związku z nowym typem egzaminu maturalnego, wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej dla liceów nie były publikowane, tak więc kryterium to nie było brane pod uwagę.

Źródła danych wykorzystanych do rankingu pochodziły od sprawdzonych instytucji, takich jak Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Oto 10 najlepszych liceów w Poznaniu. Zobacz ranking w naszej galerii:

Ważne jest zauważenie, że każde liceum ma swoje unikalne cechy, z własnymi atutami i wyzwaniami. Ranking stanowi jedno z narzędzi wspierających proces wyboru szkoły średniej dla uczniów i ich opiekunów, ale nie powinien być jedynym kryterium decydującym. Istotne są również specjalizacje szkół, bogactwo oferty edukacyjnej, kompetencje kadry pedagogicznej oraz opinie społeczności szkolnej.

Oto 5 najlepszych liceów w Polsce:

  1. XIII Liceum Szczecin – 91,48 pkt
  2. V Liceum im. Augusta Witkowskiego Kraków – 91,163 pkt
  3. VIII Liceum im. Władysława IV Warszawa – 90,849 pkt
  4. XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego Warszawa – 90,73 pkt
  5. XIV Liceum im. Stanisława Staszica Warszawa – 90,694 pkt

Zasady przyznawania punktów dla liceów w rankingu WaszaEdukacja.pl

Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych - 35%
To kryterium uwzględnia wszystkie pisemne i obowiązkowe egzaminy maturalne, czyli wyniki z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wyciągnięta średnia ze zdawalności oraz średniego wyniku z danego przedmiotu miała odpowiednio wagę 0.4 oraz 0.6. Dodatkowo dla egzaminu maturalnego z języka obcego została uwzględniona liczba osób zdających poszczególny egzamin maturalny poprzez wyciągnięcie ogólnej średniej. Wynik szkoły został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 35%.

10 najlepszych liceów w Poznaniu. Sprawdź ranking w naszej galerii:

Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych - 45%

Dla każdego przedmiotu z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpiło minimum dwóch uczniów danej szkoły, została wyciągnięta średnia, pomnożona przez liczbę osób zdających dany przedmiot. Wszystkie wyniki zostały ze sobą zsumowane, a następnie została wyciągnięta ogólna średnia z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym w danej szkole. Wynik ten został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 45%.

Zobacz także: Oto 10 najlepszych szkół podstawowych w Poznaniu. Znalazły się w ogólnopolskim rankingu!

Sukces w olimpiadach - 20%

Kolejnym kryterium były wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. W rankingu uwzględniono uczniów, którzy zostali laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie przedmiotowej. Za każdą ogólnopolską olimpiadę, w której szkoła brała udział, można było uzyskać jeden punkt za każdego ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady dana szkoła mogła uzyskać trzy punkty. Dodatkowe dwa punkty uzyskiwała szkoła z największą liczbą sukcesów w danym mieście. Suma wszystkich punktów uzyskanych w olimpiadach została pomnożona przez wskaźnik tego kryterium czyli 15%.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 w Poznaniu

Składanie wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej potrwa od 20 maja do 14 czerwca 2024 r.
do godz. 15.00.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takie kwiatki występują w pracach domowych, wypracowaniach oraz kartkówkach.

Uczniowie przechodzą samych siebie, a nauczyciele? Załamują ...

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska - powiat krotoszyński:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski