Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są skutki stosowania mniszka lekarskiego. To się dzieje z organizmem, gdy włączysz do swojej diety mniszka

OPRAC.: (iwo)
Mniszek lekarski ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Pamiętajmy jednak, że mniszek to nie to samo co popularny chwast zwany mleczem polnym i aby właściwie wykorzystać tę pierwszą roślinę, najpierw należy ją dobrze rozpoznawać. Rośnie na polach, łąkach, w ogrodach.Jakie są sposoby wykorzystania mniszka? Zobacz na kolejnych slajdach >>>
Mniszek lekarski ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Pamiętajmy jednak, że mniszek to nie to samo co popularny chwast zwany mleczem polnym i aby właściwie wykorzystać tę pierwszą roślinę, najpierw należy ją dobrze rozpoznawać. Rośnie na polach, łąkach, w ogrodach.Jakie są sposoby wykorzystania mniszka? Zobacz na kolejnych slajdach >>>pixabay
Trwa sezon na mniszka lekarskiego. Wiele osób zbiera kwiaty mniszka, przygotowując z nich później lecznicze syropy. Pamiętajmy jednak, że mniszek to nie mlecz i aby właściwie wykorzystać tę pierwszą roślinę, najpierw należy ją dobrze rozpoznawać. Mniszek lekarski od wieków był wykorzystywany w medycynie naturalnej. Rośnie na polach, łąkach, w ogrodach. Jakie są właściwości mniszka lekarskiego i sposoby jego wykorzystania? O tym piszemy niżej.

Mniszek a mlecz - jakie są różnice?

Zacznijmy od tego, że w przypadku mniszka lekarskiego mamy jeden kwiatek (koszyczek) na łodydze. Mniszek ma jeden korzeń palowy, a jego nasiona tworzą kuliste dmuchawce. Kwitnienie: od kwietnia do maja.

Natomiast mlecz, uznawany za chwast, na jednej łodydze ma kilka liści i kilka kwiatów, pod ziemią wytwarza kruche, czołgające się kłącze. Kwitnienie: od lipca do sierpnia.

Jakie są właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski zawiera wiele cennych składników, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Roślina ta jest bogata w składniki odżywcze takie jak witaminy A, C i K, a także potas, żelazo, wapń i magnez.

Witamina K, przypomnijmy, jest niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi oraz dla zdrowia kości.

Mniszek ma także właściwości moczopędne, co pomaga w pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Mniszek lekarski zawiera także saponiny, które wpływają na wydzielanie żółci, co korzystnie wpływa na trawienie.

Ciekawostki na temat mniszka lekarskiego

  • Nazwa mniszka lekarskiego pochodzi od łacińskiego słowa Taraxacum, które oznacza "niezwykły".
  • Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, która może rosnąć nawet do 30 cm wysokości.
  • Roślina ta posiada silny system korzeniowy, który jest w stanie wyciągnąć składniki odżywcze z dużych głębokości.
  • Mniszek lekarski ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej, m.in. jako diuretyk, środek przeczyszczający, środek przeciwbólowy, środek przeciwzapalny, a także jako środek poprawiający trawienie.
  • Właściwości lecznicze mniszka lekarskiego wynikają głównie z obecności takich składników jak: flawonoidy, seskwiterpeny, polisacharydy i gorycze.
  • Mniszek lekarski jest często stosowany w leczeniu chorób układu moczowego, m.in. zapalenia pęcherza, kamicy nerkowej i przewlekłej choroby nerek.
  • Roślina ta jest również stosowana w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych, m.in. w przypadku kamicy żółciowej, zapalenia wątroby i żółtaczki.
  • W medycynie naturalnej mniszek lekarski jest również stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, łuszczyca i egzema.

Sposoby wykorzystania mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski od wieków był wykorzystywany w medycynie naturalnej. Rośnie na polach, łąkach, w ogrodach. Jakie są właściwości mniszka lekarskiego i sposoby jego wykorzystania? Mniszek lekarski może być wykorzystywany na wiele sposobów. Szczegóły podajemy w poniższej galerii:

***

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski