Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są sprawdzone sposoby na pokonanie porannej senności [lista - 7.03.2023]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
- Uniwersytet w Berkeley sprawdził na 1083 osobach, co zrobić, żeby długo i wspaniale funkcjonować. Najważniejszy jest sport poprzedniego dnia, od 7 do 9 godzin snu i odpowiednie odżywanie - zdradziła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej.Oto sprawdzone sposoby na to, by pokonać poranną senność >>>>
- Uniwersytet w Berkeley sprawdził na 1083 osobach, co zrobić, żeby długo i wspaniale funkcjonować. Najważniejszy jest sport poprzedniego dnia, od 7 do 9 godzin snu i odpowiednie odżywanie - zdradziła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej.Oto sprawdzone sposoby na to, by pokonać poranną senność >>>>Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Tak pokonasz poranną senność! Oto sposoby sprawdzone przez naukowców. Co zrobić, jeśli budzimy się i ciągle jesteśmy senni i zmęczeni, nic nam się nie chce, a przed nami trudy codzienności? Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley sporo pracowali nad tym, by znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jeśli każdego ranka budzisz się niewyspany, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Trzy kroki do tego, żeby długo i wspaniale funkcjonować

- Uniwersytet w Berkeley sprawdził na 1083 osobach, co zrobić, żeby długo i wspaniale funkcjonować. Najważniejszy jest sport poprzedniego dnia, od 7 do 9 godzin snu i odpowiednie odżywanie - zdradziła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej.

Dobre śniadania są nam potrzebne, żeby szybko zdobyć energię i pokonać senność.

- Jeśli ktoś ma problemy z porannym wstawaniem, na śniadanie powinien zjeść węglowodany. Najlepiej: ciemne chleby, owsianki i różne rodzaju nasionka i jagody - podkreślała Ewa Kempisty-Jeznach.

Co ciekawe, owoce takie jak banany i jabłka na śniadanie nie są dobrym pomysłem.

- Znajdują się w nich cukry proste. Powodują bardzo szybki wzrost cukru we krwi, a następnie szybki spadek. Przez to znów czujemy się senni - tłumaczył w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 Daniel Baran, absolwent AWF, trener personalny.

Intensywna aktywność fizyczna jest wskazana, ale nie później niż dwie godziny przed snem. Ten czas jest nam potrzebny, żeby ochłonąć oraz "spalić adrenalinę".

- Intensywny trening wpływa bardzo pozytywnie na to, by wejść w fazę głębokiego snu. Na pewno warto. Może to być również trening umiarkowany albo lekki, nawet spacer. Na to możemy sobie pozwolić tuż przed snem - mówił Daniel Baran.

Jeśli mimo to ciągle się nie wysypiamy, a rano po 8-godzinnym śnie wciąż czujemy się senni, warto przed snem skorzystać ze zbawiennych skutków jogi lub innych ćwiczeń rozciągających. Można też spróbować medytacji.

Oto sprawdzone sposoby na to, by pokonać poranną senność:

Jeżeli te metody nie działają, może to oznaczać, że masz problemy zdrowotne. Wtedy warto udać się do lekarza.

- Hipersomnia może być pierwotną, niezależną, samodzielnie występującą chorobą, ale często poczucie niewyspania i nadmierna senność w ciągu dnia towarzyszy innym poważnym dysfunkcjom zdrowotnym, np. innym zaburzeniom snu oraz chorobom psychicznym. Poczucie senności pojawia się w przebiegu takich chorób, jak między innymi: zespół bezdechu sennego, depresja, zespół abstynencyjny, choroby neurodegeneracyjne, zaburzenia hormonalne, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, udar mózgu, zespół Kleinego-Levina (żarłoczność + pobudzenie seksualne + nadmierna senność) - czytamy na portal.abczdrowie.pl.

Oto możliwe przyczyny nadmiernej senności wynikające z problemów ze zdrowiem:

  • bezdech senny i chrapanie
  • depresja i choroby psychiczne
  • narkolepsja
  • anemia
  • niedoczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • niedociśnienie tętnicze
  • choroby układu nerwowego
  • monukleoza
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski