Takie zmiany czekają małe i duże firmy w 2021 roku. Korzystne i... raczej mniej oczekiwane [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Tomasz Czachorowski
Mały ZUS plus", podwyżka tradycyjnie płaconych składek najniższa od kilku lat czy obowiązek sporządzania przez największe firmy sprawozdań dotyczących ich praktyk płatniczych - m.in. takie zmiany czekają firmy w 2021 roku.

Te bydgoskie firmy na pewno znają wszyscy!:

MAŁY ZUS PLUS 2021

Od 2021 roku zacznie obowiązywać "Mały ZUS plus". Dotyczy firm, które nie zarabiają dużo, a konkretnie z tej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy z przychodem w 2020 roku do 120 tys. zł (10 tys. zł miesięcznie). Musieli jednak w 2020 r. prowadzić działalność co najmniej przez 60 dni. Jeśli chcą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, zależne właśnie od przychodu, mają czas - od 1 do końca stycznia 2021 r. - na zgłoszenie tego w ZUS. Ważne! Firmy, które już korzystają z "Małego ZUS plus" i nadal chcą, nie muszą ponownie składać wniosku.

Polecamy także: Kujawsko-Pomorskie. Te firmy w pandemii COVID-19 nie muszą płacić ZUS [lista]

- Przedsiębiorcy decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne muszą jednak pamiętać, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe emerytury i inne świadczenia z ZUS jak zasiłki chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie - podkreśla Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS DLA FIRM 2021 - wyższy o 15,60 zł

Ile natomiast wyniesie od Nowego RoKu "normalny" ZUS dla firm?

apłacą 615,93 zł miesięcznie składki emerytalnej, 252,43 zł - rentowej, 77,31 zł - chorobowej. Według cytowanego przez TVN24 Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich pozostałe podstawowe składki wyniosą: wypadkowa - 52,70 zł, na Fundusz Pracy - 77,31 zł. Łącznie to będzie 1075,68 zł.

- Do tego trzeba doliczyć jeszcze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. - Jej wysokość będzie znana pod koniec stycznia - informuje Michałek.

Wspomniany Łukasz Kozłowski sugeruje, że na ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie płacić w 2021 roku 371,40 zł miesięcznie.

Pełen ZUS dla firm wyniesie 1447,08 zł miesięcznie (obecnie to 1431,48 zł). Będzie więc tylko o 15,60 zł wyższy niż w tym roku, co jest najniższą podwyżką ZUS od kilku lat.

FIRMA Z PRAWAMI JAK KONSUMENCI

Oczywiście, to nie koniec zmian dla przedsiębiorców. Według informacji "Gazety Prawnej", od Nowego Roku każda osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność i jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mimo że jest przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach będzie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów. I tak: będzie jej przysługiwać prawo do rękojmi za wady. Czyli, sprzedawca nie może odmówić takiej osobie przyjęcia jego reklamacji. Wprowadzona zostanie również ochrona przedsiębiorcy przed tzw. niedozwolonymi postanowieniami umownymi, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami lub rażąco naruszają jego interesy.

OBOWIĄZEK SPRAWOZDAŃ Z PRAKTYK PŁATNICZYCH

Ponadto 1 stycznia wchodzi w życie również nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Nakłada na największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek przekazywania do ministra właściwego ds. gospodarki sprawozdań na temat ich praktyk płatniczych.

Polecamy także: Tarcza branżowa. Które firmy mogą starać się o pomoc z tarczy antykryzysowej? Jaka to pomoc? [branże, formy pomocy]

GRANTY NA BADANIA DLA FIRM

Tymczasem trwa nabór wniosków o granty na zakup usług badawczo-rozwojowych oraz prowadzenie prac badawczych przez firmy w ramach uruchomionych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) projektów "Fundusz Badań i Wdrożeń - Voucher Badawczy" oraz "Fundusz Badań i Wdrożeń". Oba realizowane są przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Wnioski można składać do 3 stycznia, szczegóły TUTAJ

Wideo

Materiał oryginalny: Takie zmiany czekają małe i duże firmy w 2021 roku. Korzystne i... raczej mniej oczekiwane [lista] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie