Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tani jak... polski pracownik? Polska daleko za europejską czołówką

SR
Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące kosztów pracy w Europie, z których wynika ile pieniędzy na jednego pracownika przeznacza pracodawca. Polska zajmuje szóste miejsce... od końca, co oznacza, że na tle europejskim, polski pracownik jest bardzo tani. W rankingu Eurostatu za Polską znajduje się tylko Łotwa, Węgry, Litwa, Rumunia i Bułgaria, która zamyka stawkę.

Ile jest warty polski pracownik?


Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że średni godzinowy koszt pracy w Unii Europejskiej wynosi 27,4 euro, zaś w strefie euro jest jeszcze wyższy - 30,6 euro. Jak w tych badaniach wypadła polska gospodarka? Mizernie. Godzinowy koszt pracy polskiego pracownika wynosi zaledwie 10,1 euro. Co obejmują koszty pracy?

Jak tłumaczy Europejski Urząd Statystyczny, koszty pracy obejmują wynagrodzenie oraz koszty pozapłacowe, czyli np. składki na ubezpieczenia, które płaci pracodawca.

Zobacz też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" (netto) i brutto. Płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka na godzinę pracy

Polska daleko za czołówką. Na prowadzeniu Dania, Luksemburg i Belgia

Z badań Eurostatu wynika, że godzinowe koszty pracy w całej Unii Europejskiej znacząco się różnią. Na pierwszym miejscu uplasowała się Dania, tam godzinowy koszt pracy wynosi 43,5 euro. Tuż za Danią znajduje się Luksemburg i Belgia.

  • Dania godzinowy koszt pracy - 43,5 euro
  • Luksemburg godzinowy koszt pracy - 40,6 euro
  • Belgia godzinowy koszt pracy - 39,7 euro
  • Szwecja godzinowy koszt pracy - 36,6 euro
  • Holandia godzinowy koszt pracy - 35,9 euro
  • Francja godzinowy koszt pracy - 35,8 euro.

Tani jak... polski pracownik. Nasz kraj znajduje się niestety znacznie bliżej końca stawki

Najniższe godzinowe koszty pracy odnotowano w Bułgarii (5,4 EUR), dalej jest Rumunia (6,9 EUR), Litwa (9,0 EUR), Węgry (9,2 EUR) Łotwa (9,3 EUR) i na szóstym miejscu od końca Polska.

W porównaniu z poprzednim rokiem godzinowe koszty pracy w całej gospodarce wyrażone w euro wzrosły o 2,7% UE i o 2,2% w strefie euro.

Ranking stworzony przez Eurostat opiera się na danych z przedsiębiorstw, które zatrudniają minimum 10 pracowników i obejmują badania kosztów pracy za 2016 rok.

W Chinach jest gwarantowana konstytucją, a w Polsce wciąż pozostaje w sferze marzeń. Drzemka w pracy (czy w ogóle w ciągu dnia) wielu osobom wydaje się być lenistwem i marnowaniem życia, jednak w rzeczywistości potrafi zdziałać cuda. Wystarczy 20 minut snu, by pozbyć się senności, nabrać energii, zredukować stres i zwiększyć wydajność. Przekonani o wartości drzemki, pracodawcy powoli wprowadzają rozwiązania, dzięki którym pracownicy mogą zregenerować się w czasie pracy. W których firmach można się przespać? Sprawdźcie!

Dzień Drzemki w Pracy w tych firmach mają codziennie! Zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski