Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie linie lotnicze - jak przygotować sie do podróży?

Katarzyna Dobroń
O dodatkowych dopłatach do taniego biletu lotniczego często dowiadujemy się dopiero na lotnisku. Warto to sprawdzić wcześniej.
O dodatkowych dopłatach do taniego biletu lotniczego często dowiadujemy się dopiero na lotnisku. Warto to sprawdzić wcześniej.
Rezerwując bilet lotniczy należy zwrócić uwagę na więcej elementów niż tylko na cenę. Często wakacyjne oferty linii lotniczych tylko udają okazję. W rzeczywistości obowiązuje cała masa dodatkowych opłat. I pół biedy jeżeli okaże się, że trzeba dopłacić na kilka dni przed wylotem. O wielu niespodziewanych opłatach dowiadujemy się dopiero na lotnisku.

Bilet lotniczy musi być przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb. Czy zamierzamy lecieć z dziećmi? Ile walizek potrzebujemy? Będziemy potrzebować internetu podczas lotu? Czy któryś z podróżnych potrzebuje zaświadczenia lekarskiego? A może chcemy zabrać ze sobą czworonoga?

Czytaj także:

Linie lotnicze zapłacą za spóźnienia samolotów? Prawnicy chcą szukać niezadowolonych klientów

Rezerwację biletu najlepiej rozpocząć od dokładnej lektury strony internetowej przewoźnika. To tutaj znajdziemy cennik i informacje na temat dodatkowych ofert lub ich braku.

Tanie linie lotnicze bywają rzeczywiście tanie, jeżeli interesuje nas przelot bez dzieci, bez dodatkowego bagażu, bez zwierząt itd. Nawet wtedy trzeba uważać, aby po przeprowadzaniu odprawy przez internet wydrukować kartę wstępu do samolotu. Inaczej przewoźnik policzy nam za wydanie jej na lotnisku. Na pokładzie samolotu taniej linii lotniczej nie otrzymamy żadnej przekąski ani napoju. Zazwyczaj nie ma też możliwości rezerwacji miejsc. Możemy za to dodatkowo zapłacić za miejsce z większą przestrzenią na nogi, albo kupić posiłek od stewardessy.

Z poznańskiego portu lotniczego "Ławica" wylatują regularnie dwie tanie linie lotnicze: Ryanair oraz Wizz Air. Pozostali przewoźnicy to Eurolot, Lot, Lufthansa. Dodatkowo Ławica przeprowadza operacje czarterowe w 29 kierunkach.

Jeżeli zdecydujemy się polecieć na urlop samolotem, warto się do tego odpowiednio przygotować.

Jak duży może być bagaż podręczny (kabinowy)?

Na pokład samolotu można wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego nazywanego też bagażem kabinowym. W zależności od linii, którą lecimy, bagaż podręczny może ważyć 8 lub 10 kg, a jego wymiary nie mogą przekraczać 55x20x40 cm. W ubiegłym roku linia Wizz Air wprowadziła opłatę za bagaż kabinowy przekraczający 42x32x25 cm. Wszystkie dodatkowe przedmioty (np. przenośny komputer, damska torebka czy artykuły zakupione w strefie wolnocłowej) muszą się zmieścić w bagażu podręcznym. Inaczej przewoźnik może naliczyć dodatkowe opłaty. Płyny, aerozole, żele i kremy muszą znajdować się w zamkniętych opakowaniach o pojemności do 100 ml. Wyjątek stanowią lekarstwa, które mogą być niezbędne podczas podróży. Wszystkie płyny należy włożyć do przezroczystej torebki.

Czego nie wolno wnieść na pokład samolotu?

Zakaz obejmuje także wszystkie przedmioty, które są niebezpieczne, lub które można za takie uznać, np. żyletki, paralizator, nóż, sprzęt sportowy, czy fajerwerki. Nie wolno wnosić płynów, areozoli, kremów i żeli w pojemnikach większych niż 100 ml. Kontroler bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia przedmiotu, który wzbudzi jego wątpliwości.

Jak duży może być bagaż rejestrowany (główny)?

Niektórzy przewoźnicy (np. Eurolot) pozwalają na zabranie jednej sztuki bagażu rejestrowanego w ramach zakupionego biletu. Natomiast tanie linie (np. Ryanair) naliczają dodatkowe opłaty. Dozwolona waga bagażu jest również określana przez przewoźnika, ale zazwyczaj waha się od 15 do 30 kg. W bagażu rejestrowanym nie mogą się znaleźć żadne niebezpieczne przedmioty.

Ile kosztuje nadbagaż?

Jeżeli nasz bagaż przekroczy dozwoloną wagę, to trzeba się liczyć z koniecznością dopłaty za każdy dodatkowy kilogram. Jest to koszt około 30 złotych za kg. Za dodatkową walizkę trzeba zapłacić od stu do nawet kilkuset złotych. Warto zapoznać się z cennikiem opłat za nadbagaż jeszcze przed dokonaniem rezerwacji.

Ile litrów alkoholu i sztuk papierosów można zabrać?

To zależy od tego, czy lecimy do kraju Unii Europejskiej, czy poza nią. W pierwszym przypadku można wywieźć 800 sztuk papierosów lub 400 sztuk cygaretek lub 200 sztuk cygar lub 1 kilogram tytoniu oraz 10 litrów napojów spirytusowych lub 20 litrów wina alkoholizowanego lub 90 litrów wina lub 60 litrów wina musującego lub 110 litrów piwa (ale uwaga: w samolocie trzeba będzie zapłacić za nadbagaż). Poza Unią Europejską można zabrać 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu, a dodatkowo 1 litr napoju spirytusowego lub 4 litry wina lub 16 litrów piwa.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Pasażer odbywający podróż lotniczą powinien posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) oraz wydrukowaną kartę pokładową lub numer rezerwacji. Do niektórych krajów wymagana jest wiza.

Czy dziecko musi mieć dokumenty?

W przypadku zagranicznej podróży dziecko musi posiadać dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia. W ruchu krajowym, dzieci powyżej 6. roku życia mogą podróżować z legitymacją szkolną.

Czy mogę zabrać zwierzę?

Zazwyczaj tak. Zwierzę nie powinno ważyć więcej niż 8 kg i musi podróżować w odpowiednim pojemniku. Wymagane jest potwierdzenie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, identyfikator i paszport zgodny ze standardami UE. Psy przewodnicy muszą posiadać certyfikat potwierdzający ich status.

PRAWO, FINANSE, ZDROWIE, DOM - ZOBACZ PORADY NA STRONIE GLOSWIELKOPOLSKI.PL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski