18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taniec brzucha jest dobry na wszystko [ZDJĘCIA]

Redakcja
Trudno oderwać od nich wzrok. Są piękne, długowłose, kolorowe jak motyle. Po kilku pierwszych dźwiękach muzyki, do której zaczynają tańczyć, widz ma wrażenie, że przenosi się w inną, bajkową rzeczywistość. A tańczą - Blanka (kulturoznawca), Agnieszka (lekarka) i Zuzanna (tegoroczna maturzystka) - pisze Magdalena Baranowska-Szczepańska.

Poznański zespół Tańca Orientalnego HAMSA tworzą 3 tancerki: Blancari, Dalia i Zuzanna.

Blancari, czyli Blanka Rische jest założycielką zespołu, z wykształcenia kulturoznawca oraz tancerka i instruktor tańca sportowego ze specjalnością taniec orientalny. Dalia, czyli Agnieszka Oręziak jest lekarzem medycyny oraz tancerką i również instruktorką tańca sportowego. Najmłodsza Zuzanna Skowrońska jest tegoroczną maturzystką. Pierwsze kroki w tańcu orientalnym stawiała pod okiem Dalii, obecnie uczy się u Blancari.

Taniec brzucha to sztuka

Taniec orientalny, zwany również arabskim, a powszechnie znany pod nazwą taniec brzucha, jest to sztuka pochodząca z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

CZYTAJ TEŻ:

TANIEC: TŁUMY CHĘTNYCH NA CASTINGU DO YOU CAN DANCE
POZNAŃ: SEZON NA ŚLUBY. SZKOŁY TAŃCA OBLĘŻONE

- Taniec brzucha to nie jeden taniec ale cała grupa tańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, na którą składają się zarówno tradycyjne tańce folklorystyczne poszczególnych regionów, formy sceniczne, jak i rekonstrukcje dawnych tańców oraz tańce sztucznie stworzone na potrzeby egipskich programów telewizyjnych przez Mahmouda Redę - tłumaczy Blanka Rische. - Nie jest to taniec sformalizowany tak jak np. taniec towarzyski, gdzie występuje jeden powszechnie uznany kanon dotyczący muzyki, figur i sposobu ich wykonania. Choreografie w tańcu orientalnym wykonuje się solo lub w grupie, podobnie jak w tańcu klasycznym.

Taniec charakteryzuje się ruchem bioder oraz tzw. shimmies, czyli drżeniami poszczególnych części ciała tancerki. Zakres tych ruchów różni się w zależności od regionu. Jest to jednak taniec nie tylko brzucha, ale całego ciała, wykorzystujący najróżniejsze ruchy "od stóp do głów", a nawet do włosów.

W tańcu brzucha wykorzystuje się wiele ciekawych rekwizytów: woale, laseczki, saggaty (arabskie kastaniety), świeczki, szablę, skrzydła, tace, dzbany, wachlarze.

Jest bardzo oryginalny, ale nie jest trudny

Taniec orientalny bardzo różni się od tańców znanych na Zachodzie. Jest oryginalny, ale nie- trudny. Przede wszystkim jest to taniec figur, a nie kroków. - Dlatego też w większości wypadków liczymy, że po 2-3 miesiącach, przy zajęciach raz w tygodniu można zacząć pracować nad pierwszą łatwą choreografią, po pół roku osiągnąć poziom "dla przyjaciół" - opowiada Agnieszka. - Poziom średniozaawansowany to zwykle minimum rok ćwiczeń. Oczywiście w przypadku osób roztańczonych lub szczególnie uzdolnionych ten okres będzie krótszy.

Nie tylko dla szczupłych
Przyjęło się, że jest to taniec tańczony głównie przez kobiety, ale na świecie, w tym również w Polsce, spotyka się także mężczyzn. - Oczywiście istnieją różnice w sposobie ekspresji: kobieta w tańcu jest pełna gracji, elegancji, lekko zalotna, mężczyzna pokazuje swoją siłę i zwinność. Istnieją też tańce typowo męskie, jak np. tahtib wykonywany z kijami - wyjaśnia Agnieszka Oręziak.

Poznańskie tancerki przekonują, że taniec brzucha jest to taniec absolutnie dla każdego, niezależnie od wieku i sylwetki.

- Sprawdzą się tutaj zarówno panie szczupłe, jak i te o pełniejszych kształtach. Nie trzeba mieć płaskiego brzucha. Stan brzucha bardzo poprawia się od tańca, bo rozwijające się mięśnie nadają mu ładny kształt. Jedynie na scenie panie z problemowym brzuszkiem korzystają ze specjalnych siateczek, niewidocznych dla widza, ale wygładzających optycznie wszelkie niedoskonałości - opowiada Blanka i dodaje, że wiek również nie gra roli. - Prowadzę grupy zarówno dla młodszych pań i dziewcząt, jak i grupę seniorską 65+ - mówi Blanka. Jej marzeniem jest to, aby w Polsce powstawały częściej grupy dziecięce, jak to dzieje się na całym świecie.

- Taniec brzucha jest u nas bardzo młody. To znaczy rozwija się tutaj dopiero około 10 lat, i wciąż ciążą na nim stereotypy, że to sztuka dla dorosłych, chociaż tak naprawdę nie ma nic wspólnego z erotyką, a strój składa się z o wiele większej ilości materiału niż np. ten do samby - przekonuje miłośniczka tańca orientalnego i dodaje, że za naszą zachodnią, wschodnią i południową granicą już kilkuletnie dziewczynki tańczą i startują w konkursach. - U nas takie grupy to wciąż rzadkość, ale ważne, że się pojawiają.

Wyzwala endorfiny

Taniec brzucha doskonale wpływa na kształtowanie sylwetki. Wzmacnia i rozciąga mięśnie, uelastycznia stawy i kręgosłup.

- Panie, spędzające wiele godzin przy biurku, potwierdzają, że przestał je boleć kręgosłup czy kark. Przy intensywnym i regularnym treningu można się też spodziewać zmniejszenia lub ustąpienia bólów menstruacyjnych. Regularne zajęcia poprawiają świadomość ciała, uczą rozumieć je i działać zgodnie z nim. I jak w przypadku każdego tańca - podczas ruchu wyzwalają się endorfiny, które poprawiają samopoczucie, wzmacniają akceptację siebie. Również kolorowe stroje wywołują wiele radości u pań - opowiada Agnieszka.

Taniec brzucha można tańczyć zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Oczywiście w pierwszym przypadku im wcześniej zacznie się trenować tym lepiej, ale aby cieszyć się nim ot tak dla siebie i najbliższych - można zacząć w każdym wieku. - Nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania, wszystkiego nauczymy się na zajęciach - zapewnia Blanka.

Dla dzieci i seniorów, ale nie dla kawalerów
Poznańskie tancerki mają w swoim repertuarze zarówno klasykę egipską, tureckie przeboje, drum solo, folklor Bliskiego Wschodu, jak i fuzje tańca brzucha z innymi gatunkami (tango orientalne, oriojazz, rumba orientalna). W wielu układach korzystają z widowiskowych rekwizytów jak: woale, laseczki, saggaty, wachlarze, skrzydła, świeczki, woalo-wachlarze. Regularnie dokształcają się na warsztatach z międzynarodowymi instruktorami z Egiptu, USA i Europy.

- Występujemy w rozmaitych miejscach - mówi Zuzanna. - Okazji to pokazów tańca brzucha jest wiele. Przede wszystkim są to festiwale i imprezy orientalne. Poza tym wszelkie imprezy rodzinne takie jak: wesela, urodziny, rocznice, wieczory panieńskie, ale nie kawalerskie! Zdarza nam się prezentować także i w szpitalach, na imprezach charytatywnych oraz w klubach seniora czy imprezach związanych na przykład z Dniem Dziecka.

Zespół Tańca Orientalnego HAMSA z zasady nie tańczy w dyskotekach i restauracjach, z wyjątkiem imprez zamkniętych.

Sztuczne rzęsy i kolory dla profesjonalistek

Wygląd tancerki orientalnej w przypadku profesjonalistek ma znaczenie: na ogół są to długie włosy (ale bywają tancerki z krótkimi, używające niekiedy peruki), makijaż, sztuczne rzęsy, zadbane ciało, piękne stroje.

- Aby cieszyć się tym tańcem amatorsko wystarczy być sobą - przekonuje Blanka. - W tańcu orientalnym każda kobieta odkrywa swoje piękno i zaczyna się akceptować razem z wszelkimi niedoskonałościami.

Blanka przyznaje, że uwielbia tańczyć.

- Taki właśnie ruch jak w tańcu orientalnym daje mi wielką radość. Lubię orientalną muzykę, płynne ruchy, akcenty ciałem i drżenia. Lubię występować dla ludzi, od dziecka praktycznie zawsze robiłam coś na scenie. To moja pasja, którą bardzo chętnie dzielę się z innymi. Dlatego również ucząc czuję się jak ryba w wodzie - mówi instruktorka tańca.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Chcesz skontaktować się z autorką reportażu? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski