Taniec brzucha jest dobry na wszystko [ZDJĘCIA]

  Taniec brzucha jest dobry na wszystko [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Taniec brzucha jest dobry na wszystko [ZDJĘCIA]
  1/22
  przejdź do galerii
  Trudno oderwać od nich wzrok. Są piękne, długowłose, kolorowe jak motyle. Po kilku pierwszych dźwiękach muzyki, do której zaczynają tańczyć, widz ma wrażenie, że przenosi się w inną, bajkową rzeczywistość. A tańczą - Blanka (kulturoznawca), Agnieszka (lekarka) i Zuzanna (tegoroczna maturzystka) - pisze Magdalena Baranowska-Szczepańska.
  Poznański zespół Tańca Orientalnego HAMSA tworzą 3 tancerki: Blancari, Dalia i Zuzanna.

  Blancari, czyli Blanka Rische jest założycielką zespołu, z wykształcenia kulturoznawca oraz tancerka i instruktor tańca sportowego ze specjalnością taniec orientalny. Dalia, czyli Agnieszka Oręziak jest lekarzem medycyny oraz tancerką i również instruktorką tańca sportowego. Najmłodsza Zuzanna Skowrońska jest tegoroczną maturzystką. Pierwsze kroki w tańcu orientalnym stawiała pod okiem Dalii, obecnie uczy się u Blancari.

  Taniec brzucha to sztuka

  Taniec orientalny, zwany również arabskim, a powszechnie znany pod nazwą taniec brzucha, jest to sztuka pochodząca z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

  CZYTAJ TEŻ:

  TANIEC: TŁUMY CHĘTNYCH NA CASTINGU DO YOU CAN DANCE
  POZNAŃ: SEZON NA ŚLUBY. SZKOŁY TAŃCA OBLĘŻONE

  - Taniec brzucha to nie jeden taniec ale cała grupa tańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, na którą składają się zarówno tradycyjne tańce folklorystyczne poszczególnych regionów, formy sceniczne, jak i rekonstrukcje dawnych tańców oraz tańce sztucznie stworzone na potrzeby egipskich programów telewizyjnych przez Mahmouda Redę - tłumaczy Blanka Rische. - Nie jest to taniec sformalizowany tak jak np. taniec towarzyski, gdzie występuje jeden powszechnie uznany kanon dotyczący muzyki, figur i sposobu ich wykonania. Choreografie w tańcu orientalnym wykonuje się solo lub w grupie, podobnie jak w tańcu klasycznym.

  Taniec charakteryzuje się ruchem bioder oraz tzw. shimmies, czyli drżeniami poszczególnych części ciała tancerki. Zakres tych ruchów różni się w zależności od regionu. Jest to jednak taniec nie tylko brzucha, ale całego ciała, wykorzystujący najróżniejsze ruchy "od stóp do głów", a nawet do włosów.  W tańcu brzucha wykorzystuje się wiele ciekawych rekwizytów: woale, laseczki, saggaty (arabskie kastaniety), świeczki, szablę, skrzydła, tace, dzbany, wachlarze.

  Jest bardzo oryginalny, ale nie jest trudny

  Taniec orientalny bardzo różni się od tańców znanych na Zachodzie. Jest oryginalny, ale nie- trudny. Przede wszystkim jest to taniec figur, a nie kroków. - Dlatego też w większości wypadków liczymy, że po 2-3 miesiącach, przy zajęciach raz w tygodniu można zacząć pracować nad pierwszą łatwą choreografią, po pół roku osiągnąć poziom "dla przyjaciół" - opowiada Agnieszka. - Poziom średniozaawansowany to zwykle minimum rok ćwiczeń. Oczywiście w przypadku osób roztańczonych lub szczególnie uzdolnionych ten okres będzie krótszy.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo