Tańszy prąd dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej

Materiał informacyjny ENEA S.A.
Ceny energii elektrycznej w 2023 roku zostały zamrożone na poziomie stawek z 2022 roku. To efekt Rządowej Tarczy Solidarnościowej, którą wprowadził rząd dla ochrony konsumentów energii elektrycznej przed skutkami wzrostu cen prądu. Dodatkowo możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd o 10% w 2024 r., jeśli zużycie energii w gospodarstwie domowym w okresie od 1.10.2022 do 31.12.2023 r. będzie o 1/10 mniejsze względem tego samego okresu w 2022 r. Wprowadzone mechanizmy ochronne to realna oszczędność w portfelach Polaków. Każda rodzina w ramach przyznanych limitów zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 złotych, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd.

Ceny energii osiągnęły rekordowe poziomy wskutek wzrostu cen węgla i gazu na światowych rynkach, m.in. w związku z działaniami militarnymi Rosji w Ukrainie i jej szantażem gazowym oraz kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS. Kryzys energetyczny dotknął całą Europę, ale gospodarstwa domowe rozliczające się w najpopularniejszych w Polsce taryfach (G11 i G12) mają ceny zamrożone na poziomie z ubiegłego roku. Polski rząd podjął działania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu wzrostu rachunków za prąd, wprowadzając Rządową Tarczę Solidarnościową.

Osłona przed skutkami globalnego kryzysu energetycznego

W ramach przyznanych limitów każda rodzina zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 zł rocznie, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd. O tyle bowiem wyższe byłyby nasze rachunki, gdyby nie wprowadzono Tarczy.

Mechanizm zamrożenia cen za energię elektryczną w 2023 r. obowiązuje wg rocznego zużycia w następujących limitach:

• do 2 000 kWh – dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych (w mieszkaniach, domach, garażach, ale również częściach wspólnych budynków wielolokalowych),
• do 2 600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, 
• do 3 000 kWh – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz osób prowadzących gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej,
• iloczynu 250 kWh i liczby działek w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) – w przypadku zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby altan działkowych w ROD, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz administracji ROD – w przypadkach wspólnego pomiaru.

Pamiętaj o złożeniu dokumentów, jeśli przysługuje ci podwyższony limit

W przypadku podstawowego limitu zużycia energii do 2 000 kWh nie trzeba składać żadnych wniosków. Sprzedawca energii sam dokona właściwego rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby, którym przysługuje podwyższony limit powyżej 2 000 kWh, powinny złożyć stosowne wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia. Należy to zrobić jak najszybciej, nie później niż do 30 czerwca br. Dokumenty podpisane własnoręcznie należy przesłać na adres wskazany na fakturze za energię elektryczną lub złożyć osobiście w najbliższym Biurze Obsługi Klienta. Na dokumentach składanych elektronicznie wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis zaufany.

Jeśli zużyjemy więcej energii ponad przyznany nam limit, nadal w 2023 r. nie zapłacimy ceny rynkowej za kWh. Wprowadzono bowiem dodatkowy mechanizm ceny maksymalnej, który sprawia, że niezależnie od obowiązujących stawek i podwyżek, na rachunku ze energię zobaczymy cenę 69 gr za 1 kWh.

Oszczędzając energię dziś, zyskamy w 2024 r.

Z energii elektrycznej warto korzystać racjonalnie na co dzień. Nie trzeba wielkich wyrzeczeń, wystarczą drobne zmiany naszych codziennych nawyków, by zmniejszyć zużycie prądu, ograniczyć eksploatację najbardziej energochłonnych sprzętów domowych, co przełoży się na zmniejszenie rachunków za prąd. Warto wdrażać takie działania, ze względów ekonomicznych i ekologicznych.

Ważnym rozwiązaniem Tarczy Solidarnościowej jest możliwość uzyskania 10 proc. upustu pod warunkiem ograniczenia zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2023 r. Jeśli w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. ograniczymy zużycie energii o ponad 10% w stosunku do zużycia w okresie 1 października 2021 r. – 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. otrzymamy 10% obniżkę rachunku za energię.

Rozwiązania solidarnie wprowadzone przez rząd i spółki energetyczne zapewniają Polakom stałe wsparcie w trudnym okresie destabilizacji wywołanej agresywną polityką Rosji. Podmioty, które nie są taryfowane, np. samorządy, podmioty użyteczności publicznej, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa także objęto Tarczą Solidarnościową. Zagwarantowano im możliwość skorzystania z mechanizmu ceny maksymalnej gwarantowanej Ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. W rozliczeniach z uprawnionymi podmiotami stosowana będzie cena na energię elektryczną nie wyższa niż 785 zł za MWh.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tańszy prąd dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie