Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza Antykryzysowa. Wartość wsparcia przez rząd będzie wynosić ok. 210 mld zł, co stanowi ok. 10 proc. wartości polskiego PKB

Piotr Arak, Polski Instytut Ekonomiczny
Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą poinformowali o powstaniu Gospodarczej Tarczy Antykryzysowej.
Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą poinformowali o powstaniu Gospodarczej Tarczy Antykryzysowej. fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Rozwijająca się pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie dla państw i społeczeństw oraz olbrzymi szok i niepewność dla gospodarki światowej, a tym samym dla gospodarek poszczególnych krajów. Nie da się na tę chwilę precyzyjnie przewidzieć, jak długo potrwa pandemia i jaki będzie jej ostateczny rozmiar.

Wprowadzane działania prewencyjne, mają na celu ograniczanie pandemii, ale ich efekty uboczne odbijają się w sferze gospodarczej. Dlatego priorytetem dla osłony polskiego gospodarki stało się przygotowanie i wdrożenie pakietu rozwiązań fiskalnych, które pozwolą firmom utrzymać płynność finansową, obniżyć bieżące zobowiązania kosztowe i utrzymać poziomy zatrudnienia.

Najważniejszymi elementami „pięciopaku gospodarczego” są bez wątpienia:

  • finansowanie wynagrodzenia pracowników przez państwo podczas postoju ekonomicznego
  • wakacje kredytowe
  • przesunięcie terminu płatności danin publicznych i rocznej deklaracji podatkowej
  • wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dzięki tym działaniom uda się uchronić gospodarstwa domowe przed gwałtownym pogorszeniem sytuacji materialnej, a gospodarkę przed nadmiernym spadkiem popytu wewnętrznego. Kluczowa na tym etapie jest ochrona miejsc pracy, bo cały czas musimy zakładać, że szok z którym mamy do czynienia może mieć charakter czasowy. Dlatego zostały podjęte działania, które mają ograniczyć radykalny wzrost bezrobocia, bo to zjawisko utrudniałoby powrót na dalszą ścieżkę wzrostu w kolejnych kwartałach.

Generalnie wszystkie firmy tracą wskutek pandemii koronawirusa, ale są branże i przedsiębiorstwa, które teraz notują rekordowe obroty. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się gdzie ukierunkować swoją działalność, by zamiast wpaść w kłopoty zarobić więcej niż zwykle.

Równie istotnym komponentem „Gospodarczej i społecznej tarczy antykryzysowej” jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw. By to osiągnąć, uruchomione zostaną m.in. możliwość odroczenia płatności składek ZUS, mechanizm korzystniejszego rozliczenia tegorocznej straty czy też przedłużenie spłaty kredytów obrotowych. Bardzo ważne będą także gwarancje finansowe i kredyty preferencyjne obsługiwane przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Agencją Rozwoju Przemysłu i Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Te działania zabezpieczą działalność przedsiębiorstw na czas spowolnienia i trudności wynikających z pandemii.

Wartość wsparcia przygotowanego przez rząd będzie wynosić ok. 210 mld zł, co stanowi ok. 10 proc. wartości polskiego PKB. Oczywiście, nie będziemy tu mieli do czynienia z żywą gotówką, ale narzędzia gwarancyjne, pożyczkowe i inwestycyjne przewidziane w pakiecie będą pełniły rolę istotnego czynnika stymulującego gospodarkę.

To pozwoli uniknąć czarnych scenariuszy dla budżetu państwa, wydatków publicznych, kondycji firm i dobrobytu społeczeństwa oraz zapewni dobry fundament pod ożywienie gospodarcze, które przyjdzie wraz z końcem walki z koronawirusem. Walki toczonej na różnych frontach, z których obszar gospodarki jest z pewnością kluczowym.

Pandemia koronawirusa to niespotykane wydarzenia w historii ostatnich 30 lat obejmujących gospodarkę wolnorynkową w Polsce. Scenariusze na przyszłość są mocno zróżnicowane, a sytuacja może stać się na tyle poważna, że konieczne będzie zwiększenie wydatków publicznych nawet na skalę większą, niż pozwalają na to obowiązujące reguły fiskalne (m.in. stabilizująca reguła wydatkowa).

Co istotne, trzeba już dziś myśleć w dłuższej perspektywie i nawet jeśli spadek popytu związany z epidemią koronawirusa okaże się krótkotrwały, niewykluczone, że powrót na ścieżkę wzrostu będzie wymagał szeroko zakrojonych działań fiskalnych.

Obejrzyj wideo:

Gospodarkę czeka duży problem. „Jak duży on będzie zależy od tego co zrobi rząd. To jest ten moment w którym trzeba pomóc firmom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski