Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z Ostrowa wyłudził ponad milion złotych. ZUS sprawdza przedsiębiorców i weryfikuje wypłaty z tarczy antykryzysowej

MIKO
Kwota, o którą w ten sposób bezprawnie się wzbogacił fikcyjny pracodawca, przekracza milion złotych.
Kwota, o którą w ten sposób bezprawnie się wzbogacił fikcyjny pracodawca, przekracza milion złotych. Pixabay
W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców trafiły setki milionów złotych. ZUS zaczął weryfikować te wypłaty. Pierwsza sprawa, nieuczciwego przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego już trafiła do prokuratury. Za wyłudzenie ponad miliona złotych grozi mu osiem lat więzienia.

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która opisała też mechanizm wyłudzenia.

Jak wynika z tych informacji: "Przedsiębiorca na lokalnym forum zamieścił ogłoszenie skierowane do studentów szukających pracy" - czytamy w dzienniku. Później fikcyjnie zatrudnił na umowach zlecenia kilkaset osób i złożył za wszystkich wnioski o wypłatę po 2080 zł świadczenia postojowego (przepisy antykryzysowe pozwalały nawet na trzykrotną wypłatę tego rodzaju wsparcia).

Od każdego przelewu z ZUS na rzecz zleceniobiorców nieuczciwy "pracodawca" pobierał swój udział. Jak podaje "Rz" kwota, o którą w ten sposób bezprawnie się wzbogacił, przekracza milion złotych.

To trzeba wiedzieć: Kontrole płatności abonamentu RTV są coraz częstsze. Co ci grozi, jeśli nie zapłacisz?

To pierwsza sprawa dotycząca wyłudzenia pomocy antykryzysowej, w której ZUS złożył zawiadomienie do prokuratury.

ZUS wydał też w tej sprawie oświadczenie:

"Bezzwłocznie, gdy tylko zorientowaliśmy się, że w tej sytuacji mogło dojść do złamania prawa, zawiadomiliśmy o tym przypadku prokuraturę. Należy pamiętać, że wnioski o postojowe to oświadczenia, które w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli. Nie oznacza to jednak, że podane w oświadczeniu informacje, nie są przez nas analizowane. Musimy bowiem dbać o to, żeby wszyscy przedsiębiorcy, poszkodowani w wyniku pandemii, otrzymali należną im pomoc i nie byli jej pozbawieni, przez nieuczciwe praktyki stosowane przez oszustów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dba o to, aby środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wydawane racjonalnie i nie dochodziło do nadużyć m.in. w kwestii wypłaty wszelkiego rodzaju świadczeń. Są to pieniądze nas wszystkich, uczestników powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. ZUS będąc strażnikiem powierzonych przez ubezpieczonych środków dba o to, aby trafiały one do osób uprawnionych.

Nawet w czasach epidemii Zakład odpowiada za prawidłowe wydatkowanie powierzonych mu środków publicznych. ZUS ma ustawowy obowiązek weryfikować stan faktyczny, uzasadniający przyznanie świadczenia postojowego. Należy pamiętać, że warunki, które musi spełnić wnioskodawca są do sprawdzenia.

W przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne, przekazane dane będziemy weryfikować we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Dodatkowo w przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne – wraz z wnioskiem otrzymujemy kopię umowy oraz odpowiednie oświadczenie zleceniodawcy lub zamawiającego usługę. One również będą sprawdzane. ZUS ma 5 lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu. Następnie organ rentowy ma trzy lata na dochodzenie tego świadczenia po uprawomocnieniu się decyzji."

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski