Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi na MTP podczas Czerwca '56 [ARCHIWALNE ZDJĘCIA i FILM]

Mateusz Szymandera
Targi na MTP podczas Czerwca '56
Targi na MTP podczas Czerwca '56 archiwum MTP
Duże znaczenie dla rozgłosu medialnego wydarzeń z 28 czerwca 1958 roku miały odbywające się w tym czasie na terenie MTP targi. 17 czerwca otwierał je premier Józef Cyrankiewicz, który kilka dni później występującym przeciwko władzy groził "odrąbaniem ręki". W piątek w południe przedstawiciele MTP złożyli kwiaty pod tablicą za zdjęciem, na którym widać protestujących robotników na terenie targów. Ówczesny dyrektor MTP nakazał otworzyć bramy, którymi protestujący weszli na teren targów. Według relacji świadków, na terenie MTP nie dokonano żadnych zniszczeń.

17 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich otwierane były targi, które potrwały do 1 lipca. W tym samym czasie odbywały się również Międzynarodowe Targi Książki. Podczas nich zaprezentowali się wystawcy z 35 krajów.

- Poznań przeżywa dziś swoje wielkie, doroczne święto. Tak jak każdego roku na otwarcie targów przybyli przedstawiciele rządu i partii. Przedstawiciele życia gospodarczego oraz szereg oficjalnych delegacji zagranicznych. Prezes rady ministrów Józef Cyrankiewicz dokonuje tradycyjnego przecięcia wstęgi - mówi narrator filmu, który został przygotowany na pamiątkę targów.

Zobacz też: Obchody Czerwca'56: Złożyli kwiaty pod tablicą przy Bramie Głównej HCP

Na targach obecni byli też zagraniczni dziennikarze, którzy wiedzieli przebieg wydarzeń z Czerwca '56. Ich rola w rozgłosie tych wydarzeń była niebagatelna. - Widząc, co się dzieje, udali się do Berlina, skąd nadali informacje o naszym poznańskim powstaniu - mówi Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.

Ten sam Józef Cyrankiewicz, widoczny na poniższym filmie, który otwierał targi, kilka dni później na antenie Polskiego Radia powiedział:

"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski