Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi SAWO 2018 w Poznaniu: Symulacje pożarów, piłka sikawkowa i inne atrakcje na targach

Cezary Hurysz
Piłka sikawkowa wygląda bardzo widowiskowo.
Piłka sikawkowa wygląda bardzo widowiskowo. Archiwum nto.pl
Co to jest piłka sikawowa? Jak radzić sobie z pożarem? Na te i wiele innych pytań będzie można sobie odpowiedzieć podczas targów Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO w dniach 23-26 kwietnia.

Główną atrakcją targów będzie turniej piłki sikawkowej. Oprócz tego podczas wydarzenia odbędą się liczne panele, a także ćwiczenia w symulatorze pożarów.

Historia piłki sikawkowej, czyli tzw. hydroball

Gra odbywa się na okrągłym boisku o średnicy 30 metrów, otoczonym barierą. Z dwóch przeciwległych stron znajdują się przerwy o szerokości trzech metrów. Są umieszczone tak, że piłka może być swobodnie wypchnięta poza barierę.

Idea gry polega na tym, że konkurujące ze sobą dwa zespoły składające się z sześciu osób za pomocą strumienia wody muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika.

– W 1929 roku na Powszechnej Wystawie Krajowej poznańscy strażacy zmierzyli się z łódzkimi, którzy ten sport przywieźli z Turynu. Z meczu zachował się nawet film – mówi Dariusz Wojcieszek, organizator zawodów.

Historyczny turniej odbył się na terenie dzisiejszego, nieczynnego już stadionu im. Edmunda Szyca na Wildzie.

Do rozgrywek w ramach targów SAWO przystąpią wybrane drużyny z jednostek PSP i OSP. Przez dwa dni targowe odbywać się będą mecze pokazowe, a ostatniego dnia rozegrany zostanie mecz - niespodzianka, który zdaniem organizatorów będzie dla kibiców niezwykle atrakcyjnym widowiskiem.

Zobacz:

Wasserball - miedzynarodowy turniej pilki prądowej w Przechodzie w gminie Korfantów.

Przechód: Turniej piłki prądowej

Symulacje pożarów

W ramach targów odbędzie się szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem komory ogniowej na paliwo gazowe.

Podczas treningu strażacy są konfrontowani z prawdziwymi płomieniami, ekstremalnym gorącem, wysoką wilgotnością, poważnie ograniczoną widocznością oraz gęstym dymem.

Z możliwości przejścia ścieżki treningowej skorzystać będzie mogło łącznie około 170 strażaków i młodych adeptów pożarnictwa. Za przygotowanie techniczne zadbają specjaliści ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Prelekcje i panele dyskusyjne

Uczestników czekają wykłady dotyczące składowania i przechowywania materiałów niebezpiecznych, zasad BHP, czy bezpiecznej pracy z chemikaliami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski