Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko Bema w Poznaniu przechodzi do historii. Wkrótce nie będzie śladu po kultowym miejscu z lat 90. Trwa rozbiórka stoisk

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Zaledwie kilkunastu kupców handlowało na targowisku przy ulicy Dolna Wilda w Poznaniu. 31 sierpnia i oni musieli opuścić swoje miejsce pracy. Hala jest likwidowana. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->
Zaledwie kilkunastu kupców handlowało na targowisku przy ulicy Dolna Wilda w Poznaniu. 31 sierpnia i oni musieli opuścić swoje miejsce pracy. Hala jest likwidowana. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Łukasz Gdak
Trwa rozbiórka targowiska przy ulicy Dolna Wilda. Demontowane są stoiska, namiot jeszcze stoi. W piątek ostatni kupiec wywoził stąd swój dobytek.

Teoretycznie handel odbywał się w tym miejscu do końca sierpnia. – Kupcy wiedzieli, że prędzej, czy później będą musieli się stąd przenieść. Zgoda na funkcjonowanie targowiska miała charakter czasowy, mogło działać do stycznia 2022 roku, a plan miejscowy przeznaczał ten teren na zieleń – przypomina Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. I dodaje: – Z rachunku ekonomicznego jasno wynikało, że dla 13 osób nie opłaca się tego miejsca utrzymywać.

Powierzchnia targowiska była wykorzystana zaledwie w kilku procentach, pozostała świeciła pustką. Wpływy z dzierżawy stoisk nie pokrywały kosztów utrzymania obiektu. Klienci również rzadko tutaj zaglądali, co przekładało się na dochody sprzedających. Wielu z nich miało zaległości wobec spółki Targowiska.

Czytaj też: Targowisko Dolna Wilda: Jedna hala dla kupców

– Złożyliśmy kupcom wyjątkową ofertę – podkreśla prezes Rafińska. – Zaproponowaliśmy anulowanie połowy zaległości i rabat w opłatach za dzierżawę stoisk na innych targowiskach. Na kontynuowanie działalności w innej lokalizacji zdecydowała się jedna osoba.

Czasy świetności targowiska przy Dolnej Wildzie minęły dawno temu, od wielu lat walczyło ono o przetrwanie. Potocznie nazywano je targowiskiem Bema. Dlaczego? W 1983 r. poznańskie władze zdecydowały o uruchomieniu giełdy owocowo-warzywnej przy ul. Bema (w 1989 r. powrócono do przedwojennej nazwy ulicy – Droga Dębińska), która ostatecznie zaczęła działać w 1989 r.

W 1957 roku oddano do użytku rozbudowany stadion im. Edmunda Szyca (wówczas im. 22 Lipca). Sześćdziesięciotysięcznik był wizytówką Poznania. Grali tam nie tylko piłkarze Warty i Lecha. Na Wildzie gościła reprezentacja Polski, świętowano centralne dożynki. Co pozostało z dawnej świetności?Przejdź dalej i zobacz zdjęcia --->

Stadion Szyca - kiedyś wizytówka Poznania, a dzisiaj? Zobacz...

Rozkwit targowiska przypadł właśnie na lata 90. ubiegłego stulecia. Handlujących było tak wielu, że stragany stały po jednej i drugiej stronie stadionu Szyca. Oferowano tu praktycznie wszystko – także zagraniczne artykuły spożywcze i odzież, które w PRL-u dostępne były tylko w Peweksie.

Zobacz również: Dolna Wilda: Targowisko może działać przez pięć lat

Z czasem kupców było coraz mniej, handel się cywilizował. Jednak jeszcze 10 lat temu targowisko przy Dolnej Wildzie cieszyło się dużym wzięciem, wszystkie boksy były wynajęte. W 2011 r. pracowało tutaj 700 osób.

Zapraszamy na sentymentalny spacer po Poznaniu. Adria, Bałtyk, Hortex - to tylko niektóre z nazw, które pozostaną wyłącznie w pamięci poznaniaków. Zniknęło także wiele innych kultowych miejsc. Przypomnijmy je sobie wszyscy na zdjęciach.Tak, tak - to kino Bałtyk, a po prawej budynek obecnej Concordii Design.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tych 15 kultowych miejsc w Poznaniu już nie ma. Pamiętasz je...

Wkrótce i ono nie było w stanie sprostać konkurencji marketów i centrów handlowych. W 2016 r. tylko 20 proc. powierzchni handlowej było wynajmowane.

Sprawdź: Poznań: Likwidują dziki parking przy stadionie Szyca. Kupcy z targowiska przy Dolnej Wildzie będą mieli zapewnione miejsca postojowe

Pomysły na ratowanie targowiska były różne. Pojawiła się m.in. propozycja przeniesienia go na Franowo, ale kupcy nie wyobrażali sobie handlu w innym miejscu. Jeden z deweloperów deklarował finansowe wsparcie projektu Poznańskiej Hali Targowej. Część kupców była gotowa partycypować w kosztach budowy hali targowej przy ulicy Maratońskiej. Nic z tych zamierzeń nie wyszło.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski