Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko na Dębcu: Kupcy boją się większych opłat

Bogna Kisiel
Przez lata targowisko na Dębcu miało się dobrze. Mieszkańcy byli zadowoleni. - Tu jest zdecydowanie taniej niż na innych miejskich ryneczkach - twierdzi pani Leokadia. Ale zachciało im się XXI wieku. I wpadli w objęcia spółki Targowiska, która od października będzie zarządzać tym terenem. Klienci boją się, że ceny poszybują w górę.

Targowisko powstało nieco na dziko, w końcu wrosło w krajobraz Dębca.

- Od 21 lat zarządzaliśmy nim ku zadowoleniu mieszkańców i kupców - mówi Ewa Parzych, prezes Dębieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Sprzedający mieli bliski kontakt z nami. Funkcjonujemy po sąsiedzku więc jak coś się działo, spółdzielnia mogła szybko reagować.

Polecamy:
Przebudowa ronda Rataje: Wariant wybrany! [MAPA, ZDJĘCIA]

Spółdzielnia zadbała m.in. o toalety z zapleczem socjalnym dla kupców, które znajdują się w pobliskim pawilonie.

- Kupcy zwrócili się do nas z prośbą o ucywilizowanie targowiska - wspomina E. Parzych.

Pracownik DSM przygotował propozycję jego modernizacji. Pomysł, by zrobiła to spółdzielnia poparło 1,5 tys. mieszkańców. W końcu reprezentacja kupców, spółdzielni i Rady Osiedla Dębiec przedstawiła swój projekt Mirosławowi Kruszyńskiemu, zastępcy prezydenta.

I... mleko się rozlało, bo nagle wszyscy sobie przypomnieli o targowisku przy ulicy 28 Czerwca 1956 r., zaczęli się nim interesować. ZDM odkrył, że część pawiloników stoi na ich terenie. Rezultat? Od lipca 2013 r. obciążył kupców dodatkowymi opłatami za zajęcie pasa drogowego.

Sprawdź również:
Najgorętsze miejsca Poznania. Sprawdź! [GALERIA]

Choć Jarosław Sadek, szef rady osiedla przekonywał, że mieszkańcy nie chcą tutaj spółki Targowiska - bo wzrosną koszty najmu dla kupców, a to przełoży się na ceny oferowanych produktów - prezydent postanowił ogłosić przetarg. Termin wyznaczono na 23 lipca. Ale tutaj refleksem wykazały się Targowiska i przypomniały, że w maju Rada Miasta przyjęła uchwałę, która pozwala spółkom miejskim na dzierżawienie gruntu z pominięciem przetargu.

W ten oto sposób bez wysilania się spółka Targowiska przejmie 1 października zarządzanie targowiskiem na Dębcu. Dla spółdzielni to strata.

- Dochody z targowiska były przekazywane na dofinansowanie kosztów eksploatacyjnych, dopłacaliśmy do metra kwadratowego mieszkań członków spółdzielni - wyjaśnia E. Parzych. I przypomina, że gdy została prezesem w 2009 r. to dopłata z działalności gospodarczej spółdzielni do mkw wynosiła 38 groszy. W 2012 r. było to już 69 groszy. - W przyszłym roku, gdy już nie będziemy zarządzać targowiskiem, spadnie ono do 56 groszy.

W przypadku 50-metrowego mieszkania spadek dopłaty wyniesie 78,12 zł rocznie. Z kolei kupcy obawiają się większych opłat, a klienci - wzrostu cen.

- Zasadniczo powinni płacić tyle samo co do tej pory - uspokaja Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska. I zapowiada, że planuje spotkanie z kupcami, by poznać ich oczekiwania.

M. Kruszyński nie wie, czy opłaty dla kupców i ceny na targowisku wzrosną.

- Mam nadzieję, że spółka Targowiska będzie równie dobrze zarządzać targowiskiem, jak spółdzielnia - mówi M. Kruszyński. I dodaje: - Część gruntu chcemy sprzedać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski