Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Będą termy, będzie... Barbórka

Robert Domżał
Gmina Tarnowo Podgórne podpisała umowę na wykonanie projektu technicznego Tarnowskich Term. Pracownia z Ostrowa Wielkopolskiego ma wykonać dokument do września tego roku.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze w grudniu tego roku w Tarnowie Podgórnym świętowana będzie Barbórka. Wszystko za sprawą zakładu górniczego, jaki musi być powołany, jeśli z wnętrza ziemi ma być wydobywana gorąca solanka.

CZYTAJ TEŻ:
Tarnowo Podgórne: Poszukiwanie źródeł termalnych. Będzie aquapark?
Miliony na tarnowskie termy

To właśnie na jej bazie tej solanki funkcjonować będą przyszłe Tarnowskie Termy. A rozpoczęcie budowy planowane jest na rok przyszły. Na dobrą sprawę można jednak powiedzieć, że już się zaczęła. Wójt gminy Tarnowo Podgórne podpisał umowę na wykonanie projektu budowlanego. Spośród ośmiu ofert wybrana została propozycja Pracowni Architektonicznej Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek z Ostrowa Wielkopolskiego. Projekt ma kosztować 343 tys. 170 zł.

- Równocześnie wójt powołał zespół konsultacyjny, złożony z ekspertów zewnętrznych oraz urzędników. Konsultantami zewnętrznymi są osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie budowania parków wodnych oraz zarządzania takimi obiektami. Zespół będzie się spotykać raz w miesiącu do czasu powstania projektu - informuje Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym.

Odwiert, z którego ma wypływać solanka jest już wykonany. Dzięki temu wiadomo, że złoża gorącej wody zalegają na głębokości 1200 metrów. Mają one temperaturę blisko 46 stopni Celsjusza.

Obecnie Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu bada skład solanki. Wyniki pozwolą określić, jakie usługi lecznicze będą mogły być świadczone w termach. Jak na razem wiadomo, że są w niej takie pierwiastki ja (jod, bar, magnez, czy fluor).

W zamierzeniu inwestora obiekt ma składać się z części rekreacyjnej, która powstanie w pierwszej kolejności. Zajmie ona powierzchnię około pięciu hektarów. Powstanie tam kompleks składający się z saunarium, hala basenów sportowych, hala basenów rekreacyjnych z licznymi atrakcjami, strefa fitness oraz boiska do squash.

Część lecznicza ma być i ulokowana na działce dwa razy większej. I to właśnie to drugie przeznaczenie ma wyróżniać obiekt do budowy, którego podpoznańska gmina przystąpiła. Jak mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy wzorem dla Tarnowskich Term są jest podobny obiekt w Uniejowie w łódzkim.

Co można tam znaleźć? Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób reumatoidalnych, czyli zwyrodnień stawów, a ponadto ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatiach oraz nerwicach.

Ponadto wykonywane są tam inhalacje, irygacje, płukania. Pomoc znajdują wiec osoby ze schorzeniami jelita grubego, prostaty i chorobami naczyń krwionośnych.

Koszt budowy Tarnowskich Term może przekroczyć 10 mln zł. Ale w planach Urzędu Gminy jest rozłożenie budowy na kilka etapów. Pływalnia położona będzie przy obwodnicy Tarnowa Podgórnego, co ma ułatwić dojazd. Planowany jest parking na kilkaset pojazdów.

Kalendarium prac nad termami
Styczeń 2008 - Ministerstwo Środowiska wydaje gminie koncesję na poszukiwanie wód z pokładów dolnojurajskich.
Sierpień 2008 - Geosilesia Katowice wykonuje studium warunków geologicznych pozyskania energii wód geotermalnych dla celów rekreacyjno - balneologicznych
Czerwiec 2009 - gmina Tarnowo Podgórne nabywa grunty pod budowę term, a Przedsiębiorstwo Geologiczne Polgeol wykonuje projekt prac geologicznych.
- styczeń 2010 - Ministerstwo Środowiska udziela koncesji dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód geotermalnych z podkładów dolno jurajskich.
- Czerwiec 2010 - gmina składa wniosek w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie prac geologicznych dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód.
- październik 2010 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje dofinansowanie na odwiert wód.
- czerwiec 2011 - wykonany zostaje odwiert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski